TP-Link WRD4300 i Gargoyle/OpenWRT/DDwrt

Witam. Wczoraj zakupiłem router WRD4300 i chciałem otrzymać możliwość korzystania z modemu 3G/LTE na tym routerze, pobierać pliki z torrentów/http oraz udostępniać filmy/muzykę za pośrednictwem DLNA. Które alternatywne oprogramowanie nada się do tego najlepiej? Czy będzie potrzebne stworzenie partycji SWAP? Na tę chwilę mam zainstalowany Gargoyle 1.9 i nie wiem czy był to trafny wybór...

wybór był prawdopodobnie średnio trafny (albo i wcale?)
niestety daleko nie zajedziesz, bo jestem przekonany, że nie kupiłeś routera "WRD4300" tylko jakiś inny model (może TL-WDR4300 ? przy konfigurowaniu przez konsolę żadne literówki nie są dopuszczalne)

ile czasu już poświęciłeś na czytanie jak zrobić to co planujesz
jeśli ma być gargoyle to raczej 1.6.2.2 (z eko.one.pl), bo jest to dopracowana (choć stara) wersja - bazowana na openwrt AA

na dzień dobry obsługuje ono praktycznie każdy modem, a generalnie gargoyle jest dobre dla początkujących, bo podstawowa konfiguracja jest do "wyklikania"
druga kwestia to extroot czyli instalacja na pendrive lub hdd (a zatem jeszcze pewnie hub usb by się przydał), choć może ogarnąłbyś się na wbudowanym flashu, to jednak trzeba gdzieś te multimedia trzymać
a dla względnej prostoty i tak już widzę w użyciu 3 urządzenia - modem, pendrive z systemem i hdd na dane (choć można zrobić extroota na hdd i jakoś sensownie podzielić go na partycje)
kwestia SWAP - możesz ją zrobić TYLKO na twardym dysku - nośniki flash po prostu "zajedziesz" w ten sposób (więc tego rodzaju partycja jest niedopuszczalna na pamięci wbudowanej routera, której nie ma za wiele, a standartowy system plików w obrazie i tak nie umożliwia jej utworzenia w tym miejscu, ani na pendrive, a jeśli masz pomysł na kartę TF w modemie to też jest zły)

ale generalnie jeśli chcesz iść z duchem czasu - openwrt BB lub rozwojowe CC + interfejs graficzny Luci
tematyki DD-wrt nie ruszałem prawie wcale (zawsze w moje ręce trafiały urządzenia na które nie było prekompilowanych obrazów, a sam jestem "za cienki w uszach" aby sobie przygotować je samemu) ale to tez jest jakiś trop

Wpadła mała literówka. Otóż mam właśnie TL-WDR4300.

Czyli rozumiem że extroot zrobić na Pendrive a SWAP na dysku przenośnym? Właśnie przerzuciłem się na Openwrt i powoli go sobie konfiguruję. Dzięki wielkie za pomoc w doradzeniu mi jaki system wybrać.

WDR4300 to router który pamięci SWAP może nie potrzebować, bo ma aż 128MB RAM przez co Transmission oraz minidlna powinno dać radę, Jego słaba strona to CPU który do najszybszych nie należy.
Jeśli nie braknie pamięci flash podczas instalacji minidlna oraz wystarczy pamięci na bazę danych udostępnionych plików to extroot nie będzie potrzebny. Zalecane jest jednak używanie na dysku systemu plików ext4. Partycje NTFS bardzo obciążają procesor przez co wszystko działa bardzo powoli.

Na te zagadnienia które podłeś bardziej nadawał by się serwer NAS. np tani Zyxel NSA310. Obsłuży te wszystkie zadania a przy tym się nawet nie zmęczy. a router będzie robił to co do niego należy.
Jeśli masz modem LTE to najlepiej będzie działać on na wersji LuCI z Chaos Calmer tylko konfiguracja jest delikatniej skomplikowana niż na Gargoyle.