TP-LINK WR1043ND - USB udostepnianie

Witam serdecznie,
Szukam pomocy w temacie ustawien mojego rutera. Tp-link 1043wr v1.
Moje pytanie

  1. Czy da rade udostepniac dane z pendriva podlaczonego do rutera poza Lanem? Czy na tym sofce to mozliwe czy alternatywny jest potrzebny?
    Temat nieco poprawiłem - Administrator

Jest to możliwe przez FTP. Oczywiście potrzebujesz mieć Zewnętrzne IP.

Czyli WAN?

Ten zewnętrzny adres IP musi być taki sam jaki jest na stronie:

Jest taki sam. Tzn w ustawieniach rutera przez przegladrke mam WAN taki sam jak z linka.
Tylko nie mam w ustawieniach rutera opcji FTP settings.
Tylko Network sharing/sharing service

Widocznie WR1043NDv1 nie ma tej opcji. Zostaje oprogramowanie alternetywne. Polecam Gargoyle.

Heinz, po zmianie softu ustawienia wgram z pliku?
Zapisze ustawienia do pliku na oryginalnym sofcie.

Nie. Ustawienia dla alternatywnego softu nie pasują z oryginalnego. Musisz go ustawić ręcznie od nowa.

Po zmianie softu na gargoyle nie moge siie polaczyc z ruterem.
Jest domyslne haslo polaczEnia z siecia lan?
192.168.1.1 nie moge sie polaczyc.
Mozecie pomoc??

jeśli pobierałeś z eko.one.pl to

jeśli z innych źródeł to hasła raczej są te same, ale wifi może być np. domyślnie wyłączone
PS wgrałeś wersję przeznaczoną do swojego modelu i wersji! routera (czyli dla tl-wr1043v1)?

Zmiana softu powiodła się. Wszystko gra.
To co chciałem osiągnąć czyli ftp po internecie działa :slight_smile:
Dzieki za pomoc!!!!
Piwko się należy 8)
Pojawiły się pytania:

  1. Czy jest możliwość "skrócenia" adresu z ftp://87.xx.xx.9/share_1 do jakiegos prostszego?? (zamienic to na jakies slowo? np. ftp://oko/share_1)
  2. Jakiego klienta do obsługi ftpa polecacie na komórke? (Huawei z androidem i iPhone 5)
  3. Czy mogę udostępnić folder z laptopa w sieci LAN abym mógł widzieć dane z komórki poza siecią LAN? (wiem że laptop musi być właczony i aktywny)
  1. skrócenia raczej nie (chyba, że np. /share1 zamienisz na /1 :D), ale aby było przyjemniej możesz (i pewnie powinieneś, bo zapewne masz dynamiczne IP mimo, że nie zmienia się co chwilę) użyć DDNS
    np. http://noip.pl/ jest obsługiwane w gargoyle by obsy (wybór jest całkiem spory - patrz na obrazek)

  1. nie mam pojęcia - mam za cienki telefon :smiley: ale może total commander + ftp plugin?
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ghisler.android.TotalCommander&hl=pl
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ghisler.tcplugins.FTP&hl=pl
  2. mam wrażenie, że tym razem przesadziłeś :smiley: , tzn. pewnie da się to zrobić, ale na 100% nie przez zwykłe "udostępnianie plików", a skoro jesteśmy przy temacie ftp, to możesz choćby uruchomić jakiś mini-serwer ftp na laptopie i użyć zwyczajnego przekierowania portów na routerze

Jak wygląda ustawienie DNS?
w Nazwie wpisuje adres? np rozyczka.joker.com?
Uzytkownik i haslo ustawiam, klikam "zapisz zmiany" i dostaje komunikat:
"Błąd aktualizacji nowej usługi Dynamiczny DNS:
kubus.joker.com
Serwis nie może być zaktualizowany poprawnie, zostanie więc usunięty"
Czy moge wybrac domene która mi odpowiada??

Jeśli chodzi o te domeny to najpierw musisz założyć u niech swoje konto. ( coś jak rejestracja na forum) i po założeniu konta będziesz miał takie dane jak domena, login, hasło które wpisujesz w konfiguracji.

to jeszcze chyba warto wiedzieć, że nie wszystkie te serwisy są darmowe
a darmowe są adresy typu np.:
[cokolwiek].myftp.biz
[cokolwiek].myftp.org
[cokolwiek].ddns.net
[cokolwiek].no-ip.biz
[cokolwiek].no-ip.info
[cokolwiek].no-ip.org
[cokolwiek].noip.me
(i paręnaście innych free, ale nie wszystkie w tym serwisie)
https://www.noip.com

[cokolwiek].noip.pl
[cokolwiek].no-ip.pl
[cokolwiek].no-ip.eu
http://no-ip.pl/
a joker.com chyba akurat ma płatne usługi tego typu, i zaprezentowany wyżej dlinkddns.com (na platformie dyn.com czyli dawniejszego dyndns.org) jest płatny (chyba, że się posiada router klasy biznesowej upoważniający do darmowego jednego hosta, zwykłe routery D-Linka czyli te klasy soho dają zwolnienie z opłat bodajże tylko na 6 m-cy)

dzieki za informacje. Jednak te DDNS zostawie w spokoju.
Mam inne pytania:
- czy dobrym pomysłem jest podłączenie dysku twardego do mojego rutera? (poprzez USB) i udostepnienie danych?
Dysk cały czas kręci i byłby w pozycji pionowej (mało miejsca w szafce).
- jest możliwość aby dysk wyłączął się kiedy nie pracuje na nim?
Chyba że są takie urządzenia które na to pozwalają?
Jeśli to jest kosmos to z góry -sorry- :slight_smile:

jeśli przy tak prostym zadaniu się poddajesz, to odpuść sobie resztę (na noip.pl rejestrujesz konto po polsku)

zależy co kto lubi - pomysł moim zdaniem jest OK, choć wydajność tego rozwiązania nie rzuca na kolana
jeśli chodzi o trwałość dysku, to ustawienie usypiania dysku na zbyt krótki czas (np. 1 min.) wykończy twardziela mniej więcej w ciągu roku
natomiast praca dysku bez wyłączeń pozwala na pracę latami
druga kwestia to odprowadzanie ciepła, ale to musisz ocenić sam (praca dysku ciągle przy temperaturze powyżej 50stC również wykończy twardziela w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy, no chyba, że to ssd)

tak jest taka możliwość - jeśli używasz gargoyle, to plugin nazywa się "Hd-Idle", screenshota "trochę" uciąłem, oczywiście aby załadowała się lista dostępnych pakietów trzeba wcisnąć "odśwież" będąc podłączonym routerem do światowej sieci :smiley: