Tp-Link W8980 rozdzielanie ip dla kolejnych AP

Witam. Posiadam w swojej sieci domowej sporo urządzeń korzystających z internetu (około 30)
Chciałbym przy skanowaniu sieci wiedzieć (po przydzielonym IP) do którego Ap został połączony użytkownik.
za routerem są dwa AirLive G.Duo połączone z routerem po kablu. Jeden z nich ma swoją podsieć oraz limit transferu ale ten wątek wykluczamy.
Wszystkie urządzenie chcę żeby były w jednej sieci. Każde znane mi użądzenie jest przypisane po mac do adresu ip na routerze. Tylko router ma włączone DHCP. Czy można daną pulę adresów ip przypisać do wifi z routera 2,Ghz oraz 5Ghz oraz do kolejnych urządzeń które są Ap.
W tej samej sieci jest drukarka sieciowa oraz dysk sieciowy podpięte po kablu (Zyxel)
Przykład gdy nowe urządzenie połączy się z Wifi_24 dostaje ip z końcówką 1.100 do 1.110
gdy nowe urządzenie połączy się z Wifi_50 dostaje ip z końcówką 1.120 do 1.130
gdy nowe urządzenie połączy się z Wifi_G.Duo dostaje ip z końcówką 1.140 do 1.150
Może za dużo wymagam lub treść jest zawiła ale... kto pyta nie błądzi.

Takie coś można osiągnąć odpowiednio ustawiając serwery DHCP na danym AP/routerze.
np DHCP na głównym routerze będzie 1.100-1.130 ( tutaj będzie problem tylko z 2,4 i 5GHz bo tego rozdzielić raczej nie można)
DHCP na AP1 ustawione na 1.131-1.150
ap2 1.151-1.170
W Każdym DHCP musisz obowiązkowo ustawić Adres IP bramy domyślnej (gateway) i tutaj podać adres IP gółwnego routera, warto też dopisać adresy serwera DNS od operatora lub IP routera głównego.

Dziękuję za szybką odpowiedź, czy w sieci lokalnej może być kilka urządzeń dających DHCP?
Przykład: restartuje Routera (Tp-Link w8980) na nim są a stałe wpisane ip urządzeń znanych. To AP działające w tej samej sieci zaczną przydzielać ip urządzeniom które miały stały ip na routerze. Router wstanie i będzie konflikt adresów ip. Czy nie ?

Najlepiej jak ustawisz to tak aby na każdym sprzęcie DHCP przypisywało taki sam IP dla danego sprzętu. W sieci będzie więcej serwerów DHCP ale klientowi przydzieli ten serwer który będzie "najbliżej".
Jeśli główny router nie będzie dostępny to DHCP z AP przydzieli IP takie jakie bedzie miał ustawione z bramą głównego routera. Sieć lokalna będzie działać bez problemu jednak internetu nie będzie z wiadomych powodów.

Wszystko jasne i zrozumiałe lecz jeden Ap (AirLive G.duo) Pracuje jako Gateway + AP i dalej rozgłasza inną pulę adresów ip xxx.xxx.2.xx i jest w pełni izolowana wiec nie chciałbym aby urządzenie wpisane na stałe do routera dostało z tego zakresu adres. Inne AP widzą się w sieci poniewasz jest spory dysk sieciowy z serwerem ftp na zewnątrz i serwerem mediów dla urządzeń w sieci typu Tv itp (po wifi).
Wszystko obecnie działa jedynie problemem dla mnie jest adresacja nowych osób do danego AP

Skoro G duo rozgłasza inną podsieć to i tak ma ustawiony DHCP na 2.* i to nie będzie kolidowało.

Ten G.Duo izolowany jest OK jedynie nie mogę mu nadać jak Pan sugeruje adresu ip z podsieci 1.xx ponieważ on dalej przydziela ip 2.xx wiec dodanie za routerem na każdym ap tych samych stałych ip na tym G.duo się nie sprawdzi. A zaufane urządzenie (np mój tel) przemieszcza się miedzy domem(Tp-link W8980) innymi AP w tej samej sieci 1.xx oraz w tym izolowanym biurze wiec na każdym sprzęcie DHCP przypisywało taki sam IP dla danego sprzętu nie zda rezultatu jak Pan sugerował. Chciałbym się skupić na tych AP za routerem w tej samej sieci.

Się nie zrozumieliśmy. Telefon jak najdzie się w podsieci to już nie dostanie IP z głównej sieci bo nie ma takiej możliwości. Chodzi o to żeby głowna sieć miała wszędzie te same IP przypisane dla maców. w podsieci to muszą być inne adresy bo inny jest trzeci oktet. Czwarty oktet adresu IP może być taki sam.
Tak samo będąc podłączony do głównej sieci nie będzie można dostać się do urządzeń z podsieci 2.xx bo są za natem.

Na prawdę szacunek dla Pana za świeży umysł. Wątek izolowanej sieci można by było pominąć. W izolowanej sieci nie przypiszę ip tego samego który jest na routerze. Temat pod sieci jest dla mnie jasny. skupmy się na Podziale ip dla innych ap za routerem oraz czy można ograniczyć na samym routerze liczbę połączeń wifi do 2.4 Ghz i 5Ghz.
Reasumując:
na innych AP daję DHCP serwer i na każdym inną pulę (zakres), również dopisać na AP za routerem te same przypisywanie mac do ip co na routerze. Jedynie nie dodaje mac do podsieci 2.xx bo i tak jest za natem. Już sprawdzam :slight_smile: bardzo dziękuję za poświęcony czas :slight_smile:

Dla głównego routera sieci WiFi 2,4 i 5GHz są traktowane jako jednakowe interfejsy (tak jak dwa osobne porty LAN w switchu) i na nich jest uruchomiony ten sam serwer DHCP. Limitować ilości podłączonych urządzeń też nie można.

Poza tym nie Pan tylko kolega Heinz. Tutaj wszyscy jesteśmy kolegami

Kolego Heinz obecnie przypisałem adresy mac do ip na routerze oraz ustawiłem zakres dhcp na routerze i AirLive za nim oraz tym izolowanym (również Airlive G.Duo). Do testów użyłem telefon Samsung gdzie wcześniej wyczysciłem pamiętane sieci. Telefon nie jest dodany w routerze ani innych za nim AP. Zresetowałem całą sieć.
W sieci izolowanej (AirLiveG.Duo1) 2.xx wszystko jest Ok telefon dostaje ip z puli 2.xx
na drugim urządzeniu AirLive w tej samej sieci DHCP jest 1.30 do 1.40
Na routerze jest zakres DHCP: 1.101 do 121
Łącząc się w kolejności do AirLve w tej samej sieci przydziela mi DHCP z puli Routera czuli 1.101
i pokazuje na routeże połączenie w DHCP --> Clients
Nie przydziela mi ip z zakresu przypisanego na AP który jest za Routerem.
DHCP na każdym użądzeniu są w innym zakresie. Ap jest na liście adresów rezerwacji w routerze.
Gdzie może być błąd? Każde użądzenie ma Firmware obecnej wersji. w AirLive jest konfiguracja Client + AP
Wina pewnie leży po stronie G.Duo. Załączam ustawienia.

Telefon w routerach powinien mieć podany swój MAC w każdym urządzeniu i do tego MACa przypisanty adres IP. Tzn że w obojętnie do jakiego urządzenia się podłączy zawsze będzie miał ten sam adres IP. Jedynie urządzenia które nie będą miały przypisanego MACa będą dostawały adresy IP wg AP do którego zostały podłączone. Na stronie konfiguracyjnej urządzenia będzie widoczne ile i jakie urządzenia są podłączone do AP.

Tak to oczywiste celowo go usunąłem żeby w każdym możliwym miejscu router, ap dostawał DHCP z puli.
AirLive w tej samej sieci DHCP jest 1.30 do 1.40
Na routerze jest zakres DHCP: 1.101 do 121
Do testów telefon użyłem aby sprawdzić czy wszystkie wifi dają mu ip z danej puli (docelowo będzie dopisany na stałe w każdym użądzeniu)
Chodzi o sprawdzenie IP dla kolejnych AP jak w temacie.
W DHCP Address Reservation jest już dopisanych 20 urządzeń :slight_smile: chodzi o sprawdzenie jak by nowe urządzenie się łączyło.
Tak to oczywiste celowo go usunąłem żeby w każdym możliwym miejscu router, ap dostawał DHCP z puli.
AirLive w tej samej sieci DHCP jest 1.30 do 1.40
Na routerze jest zakres DHCP: 1.101 do 121
Do testów telefon użyłem aby sprawdzić czy wszystkie wifi dają mu ip z danej puli (docelowo będzie dopisany na stałe w każdym użądzeniu)
Chodzi o sprawdzenie IP dla kolejnych AP jak w temacie.
W DHCP Address Reservation jest już dopisanych 20 urządzeń :slight_smile: chodzi o sprawdzenie jak by nowe urządzenie się łączyło.

P.S. Sprawdzam kolejne urządzenie tym razem laptop. Oba adresy MAC karty wifi i lan dodane do listy IP DHCP Address Reservation.
Łącząc się po kablu otrzymuje żądany ip łącząc się po wifi 2.4Ghz do tplinka nie nawiązuje połączenia.
Czy w routerze trzeba jeszcze przypisać mac do ip dla urządzeń wifi w innym miejscu niż DHCP Address Reservation?

P.S. Sprawdzam kolejne urządzenie tym razem laptop. Oba adresy MAC karty wifi i lan dodane do listy IP DHCP Address Reservation. Łącząc się po kablu otrzymuje żądany ip łącząc się po wifi 2.4Ghz do tplinka nie nawiązuje połączenia. Czy w routerze trzeba jeszcze przypisać mac do ip dla urządzeń wifi w innym miejscu niż DHCP Address Reservation?
To nie aktualne pomógł restart routera i laptopa.