Tp link w8970 ustawienia wifi

Witam,
mam problem z ustawieniami wifi tego routera. Połączenie jest bardzo niestabilne, ciągle się zrywa, nie mogę się potem połączyć. Odkryłem, że zmieniając channel width na 20 mhz i kanał na 1 sytuacja ulega poprawie. Zasięg wzrasta, sieć nie zrywa. Na wartościach auto wariuje. Jednakże spada prędkość z 150 MB/s na 65MB/s w statusie połączenia. Co jest przyczyną i jak to ustawić?

to ustaw kanał 1 przy 40MHz i sprawdź stabilność
z "auto" problemy występują dosyć często i na każdym sprzęcie (algorytmy wyboru kanału nadają się do pracy w warunkach jednej, góra 2 sieci w bezpośrednim sąsiedztwie)
możliwe, że ze względu na kompatybilność lub warunki lokalne będziesz musiał ustawić 20MHz co bezpośrednio powoduje spadek prędkości w warstwie sprzętowej - ale to są zwyczajne ograniczenia WiFi w paśmie 2,4GHz i standarcie "n"
(praca na 20MHz to praca na 1 kanale czyli rzeczywiste zajęcie 4 kanałów, a praca na 40MHz to praca na 2 sąsiednich nie pokrywających się kanałach np. 1+5 i w rzeczywistości zajmuje to szerokość 8 kanałów)
a generalnie to polecam przeskanować eter inSSIDer'em, może będzie widać który kanał jest optymalny

Dzięki za pomoc,
mieszkam na wsi także nie ma tutaj żadnej innej sieci oprócz mojej.
Jak dałem na kanał 1 i 40 mhz to jest stabilnie, prędkość jest 150 mb/s, ale o dziwo na speed teście wychodzi mi koło 5,5 mb/s gdzie wcześniej było 12,5mb/s (mam neo do 20mb/s). Czemu jak jest szybciej to jest wolniej? :frowning:

na podstawie pojedynczego pomiaru nie można nic stwierdzić, więc czeka Cię seria pomiarów
nie wiem którego testu używasz, sugeruję ten:


ponadto sugeruję użyć za każdym razem tego samego serwera (a nie tego który dostajesz z automatu na podstawie chwilowego pomiaru pingu)
ja używam zwykle tego serwera (radzi sobie dobrze z łączami sporo szybszymi od 20Mbps) i Tobie też sugeruję go użyć

aby pomiary były porównywalne powinieneś bezpośrednio przed (i po) speedtestem przez WiFi powinieneś zrobić speedtest przez kabel


a co do kwestii, że gdy jest szybciej to jest wolniej :smiley:
to może to wynikać z zakłóceń pochodzących też od innych źródeł niż sieci WiFi (tego raczej nie zmierzysz bez profesjonalnego sprzętu), niekompatybilności sprzętu itd.
więc pozostaje tylko metoda eksperymentów, ale inSSIDer'a też powinieneś użyć - wbrew pozorom wieś nie gwarantuje pustki w eterze (choć zawsze jest z tym o wiele lepiej niż w blokowisku)
PS przykładowe obłożenie eteru na wsi (raczej "z dala od cywilizacji")

Dzięki za pomoc.
Ustawiłem sobie 20mhz i kanał 1. Aż tak bardzo nie zależy mi na szybkości a na takim ustawieniu mam wszystko stabilnie i zasięg bardzo dobry.