Tp link w8970 ustawienia wifi

(czapa) #1

Witam,
mam problem z ustawieniami wifi tego routera. Połączenie jest bardzo niestabilne, ciągle się zrywa, nie mogę się potem połączyć. Odkryłem, że zmieniając channel width na 20 mhz i kanał na 1 sytuacja ulega poprawie. Zasięg wzrasta, sieć nie zrywa. Na wartościach auto wariuje. Jednakże spada prędkość z 150 MB/s na 65MB/s w statusie połączenia. Co jest przyczyną i jak to ustawić?

(szopen) #2

to ustaw kanał 1 przy 40MHz i sprawdź stabilność
z "auto" problemy występują dosyć często i na każdym sprzęcie (algorytmy wyboru kanału nadają się do pracy w warunkach jednej, góra 2 sieci w bezpośrednim sąsiedztwie)
możliwe, że ze względu na kompatybilność lub warunki lokalne będziesz musiał ustawić 20MHz co bezpośrednio powoduje spadek prędkości w warstwie sprzętowej - ale to są zwyczajne ograniczenia WiFi w paśmie 2,4GHz i standarcie "n"
(praca na 20MHz to praca na 1 kanale czyli rzeczywiste zajęcie 4 kanałów, a praca na 40MHz to praca na 2 sąsiednich nie pokrywających się kanałach np. 1+5 i w rzeczywistości zajmuje to szerokość 8 kanałów)
a generalnie to polecam przeskanować eter inSSIDer'em, może będzie widać który kanał jest optymalny

(czapa) #3

Dzięki za pomoc,
mieszkam na wsi także nie ma tutaj żadnej innej sieci oprócz mojej.
Jak dałem na kanał 1 i 40 mhz to jest stabilnie, prędkość jest 150 mb/s, ale o dziwo na speed teście wychodzi mi koło 5,5 mb/s gdzie wcześniej było 12,5mb/s (mam neo do 20mb/s). Czemu jak jest szybciej to jest wolniej? :frowning:

(szopen) #4

na podstawie pojedynczego pomiaru nie można nic stwierdzić, więc czeka Cię seria pomiarów
nie wiem którego testu używasz, sugeruję ten:

ponadto sugeruję użyć za każdym razem tego samego serwera (a nie tego który dostajesz z automatu na podstawie chwilowego pomiaru pingu)
ja używam zwykle tego serwera (radzi sobie dobrze z łączami sporo szybszymi od 20Mbps) i Tobie też sugeruję go użyć

aby pomiary były porównywalne powinieneś bezpośrednio przed (i po) speedtestem przez WiFi powinieneś zrobić speedtest przez kabel

a co do kwestii, że gdy jest szybciej to jest wolniej :smiley:
to może to wynikać z zakłóceń pochodzących też od innych źródeł niż sieci WiFi (tego raczej nie zmierzysz bez profesjonalnego sprzętu), niekompatybilności sprzętu itd.
więc pozostaje tylko metoda eksperymentów, ale inSSIDer'a też powinieneś użyć - wbrew pozorom wieś nie gwarantuje pustki w eterze (choć zawsze jest z tym o wiele lepiej niż w blokowisku)
PS przykładowe obłożenie eteru na wsi (raczej "z dala od cywilizacji")

(czapa) #5

Dzięki za pomoc.
Ustawiłem sobie 20mhz i kanał 1. Aż tak bardzo nie zależy mi na szybkości a na takim ustawieniu mam wszystko stabilnie i zasięg bardzo dobry.