TP-LINK TL-WR843N - prawidłowe ustawienia

Witam,

Chciałbym się dowiedzieć, czy te ustawienia w routerze są prawidłowe.

  1. W ustawieniach sieci bezprzewodowej tryb pracy jest ustawiony na 11bgn mixed to jest prawidłowe ustawienie? Jest jeszcze do wyboru 11bg mixed. Kanał jest ustawiony na Auto, a jest do wyboru od 1 do 13 kanałów, co tutaj powinno być ustawione?

  2. Może ktoś wytłumaczyć do czego służy ta opcja? Enable WDS Bridging - bo ona jako jedyna nie jest zaznaczona w tych ustawieniach, zaznaczone są te opcje: Enable Wireless Router Radio, Enable SSID Broadcast.

  1. W ustawieniach ochrony sieci bezprzewodowej w wersji jest wybrane ustawienie: WPA2-PSK - to jest prawidłowe ustawienie ochrony? Do wyboru są jeszcze takie opcje:

Czy w tych opcjach coś powinno zostać jeszcze ustawione?

  1. Ustawienie szyfrowania jest ustawione na AES - to jest prawidłowe ustawienie? Do wyboru są jeszcze takie opcje:

  1. Te ustawienia do czego służą i czy tutaj jest wszystko w porządku ustawione?

  1. W zakładce Sieć > WAN > Typ połączenia WAN mam ustawione Dynamiczne IP - to jest prawidłowe ustawienie? Do wyboru są jeszcze takie opcje:

I gdzie dokładnie wyświetla się nazwa w "Host Name"? Do czego to służy?

Proszę o pomoc. :slight_smile:

Mnóstwo pytań, więc po krótce tylko odpowiem, dalej musisz doczytać.

  1. b, g i n to tryby pracy - od najwolniejszego do najszybszego - dziś obowiązuje kolejny jeszcze, ac, ale ten router tego nie ma. Najbardziej zgodne ustawienie to właśnie to co masz - wszystkie tryby na raz, choć jak się pojawi jakieś urządzenie, które nie ma n, to cała sieć będzie działała wolniej, póki to urządzenie jest w sieci.
    Kanał - wybierasz ten, na którym jest najmniej ruchu - telefonem i aplikacją odpowiednią możesz zobaczyć inne sieci na których kanałach działają. Automatyka zwykle działa w miarę poprawnie.
  2. WDS umożliwia dołożenie kolejnego routera WiFi, z którym połączenie będzie tylko przez WiFi i będzie rozszerzał niejako zasięg sieci. Nie masz innych routerów własnych, nie jest to potrzebne.
  3. WPA2-PSK to najbezpieczniejszy standard. Są jednak czasem urządzenia starsze, które go nie obsługują i jak masz taki problem, wtedy wybierasz WPA-PSK.
  4. Tu analogicznie: AES jest bezpieczniejszy od TKIP, jednak czasem TKIPa używa się, jak masz starsze urządzenia.
    Ogólnie 4 i 5 to sposoby szyfrowania komunikacji przez WiFi.
  5. Jak hasła na podstawie nazwy sieci nie da się łatwo zgadnąć, to jest OK.
  6. To ustawiasz tak, jak tego wymaga twój dostawca internetu. Jak działa - nie dotykaj. To sposób uzyskiwania dostępu do Internetu od urządzenia wpiętego do routera przez port WAN. Najczęściej jest właśnie Dynamic IP, czyli adres IP uzyskiwany automatycznie.
  7. Nigdzie się nie wyświetla. Ale w momencie, w którym zrobisz w sieci ping lub inne odwołanie po tej nazwie, to gdy komputer czy inne urządzenie będzie potrafiło się odwołać do rozwiązywacza nazw w routerze (w uproszczeniu: DNS/cache DNS), to dostaniesz się do routera i nie musisz pamiętać jego adresu IP. Ponieważ masz tylko jeden taki router, to i tak wiadomo, że jego adres domyślnie to 192.168.0.1 lub 192.168.1.1 i ten hostname ma znaczenie symboliczne. Ale już np. w hotelu, gdzie takich routerów powinno stać kilkanaście, nazwy mogą być przydatne.
1 polubienie

Dziękuję za informacje. :slight_smile:

@jakubd

Proszę o przywrócenie mojego pierwszego postu.

Post widoczny, albo nie zrozumiałem o co prosisz, albo Heinz wyłączył ukrywanie.

Mój pierwszy post był ukryty, dlatego poprosiłem o odkrycie go, ale widzę, że wszystko jest już dobrze.