TP-Link TL-WR740N i jego umiejscowienie

Witam.
Miałbym do Was prośbę odnośnie tego routera.
Użytkuję go od dwóch lat i mogę powiedzieć że sprawuje się bez zastrzeżeń. Na komputerze stacjonarnym oddalonym od routera o ok 10 metrów(mieszkanie w bloku z tzw. wielkiej płyty),który odbiera sygnał wi-fi posiłkuję się anteną TP-Link TL-Ant2408C siła sygnału jest znakomita przez 99% czasu korzystania z internetu. Zdarza się jednak,że "raz od wielkiego dzwonu" siła spadnie o jedną kreskę. Czy jakieś silne zakłócenie w danym momencie może spowodować ten chwilowy i krótkotrwały spadek sygnału o tą jedną lub dwie kreski?
I miałbym jeszcze jedną taką kwestię. Do niedawna miałem router ustawiony na parapecie. Zmiana umeblowania spowodowała,że router poszedł w miejsce dość niefortunne na ziemię w kącie. Jeżeli dobrze pamiętam,to spotkałem się z taką tezą,aby routerowi dać "przestrzeń" i ustawić go jak najwyżej,ponieważ fale radiowe lepiej rozchodzą się z góry w dół. Czy to dobra rada? Wówczas zakupię kabel by móc go położyć na meblach.
Dzięki.
Pozdrawiam.

Zainstaluj sobie inSSIDer-a i zmień ustawienie routera na podstawie poziomie sygnału

Tak, ta teza jest jak najbardziej na miejscu. Dlatego nikt nie umieszcza nadajników 2m nad ziemią.

Siła sygnału jest na poziomie -45 do -50 dBm
A jeśli zdecyduję się na przełożenie routera na meble to najlepiej będzie jak odłączę z prądu modem i router,wymienię kabel między nimi na dłuższy i wszystko z powrotem podłączę czy można to zrobić gdy oba urządzenia są włączone?

Lepiej je wyłącz i połącz bezpiecznie kablem.