TP LINK tl-wr1043nd v2.1 + E3372 HiLink

Witam wszystkich,
odrazu się przyznam że jestem totalnym amatorem i studiując forum starczyło mi mocy na instalację graygole na routerze,
ale niestety modem e3372 w wersji hilink nie jest wykrywany w ustawieniach? co może lepiej zamienić go na wersję bez hilink ?
proszę o poradę...próbuje sie jakoś sie odnaleść ale cieżko zgłebić ta wiedzę w ciagu paru dni... :frowning:
z góry dzieki za pomoc :wink:
Przeniosłem do odpowiedniego działu i poprawiłem temat - Administrator

Pokaż ustawienia z gargulca.

niestety nie mam go przy sobie, postaram sie wieczorem podesłać ale nic nie grzebałem poza instalacją gargulca, wiem że trzeba pewnie specjalnych ustawień by router widział hilinka ale za cholere nie wiem jak sie zabrać do tego żeby nie spieprzyć bardziej :slight_smile:

Konfiguracja dla modemu w wersji hilink

niestety po zmianie ip routera na 192.168.2.1 modem nadal jest niewidoczny, nie moge wybrac wybrac eth1
chodz jesli podłącze go normalnie do portu usb laczy sie poprawnie chociaz z ip 192.168.8.1.
Może porostu łatwiej będzie z modemem bez hilinka?

Jeżeli nie możesz dać rady z gargulcem proponuję coś łatwiejszego, mianowicie http://dl.eko.one.pl/luci/chaos_calmer/ar71xx/luci-15.05-ar71xx-generic-tl-wr1043nd-v2-squashfs-factory.bin o wiele prostrze w konfiguracji i bezproblemowe. W tym przypadku nawet wskazane jest posiadanie modemu w wersji hilink. Jak wgrasz to pomogę w miarę możliwości skonfigurować. Chłopaki od nas też pomogą.

Zainstalowane :slight_smile:
jak ktoś ma jakiegoś linka z konfiguracją to będę wdzieczny za pomoc...
bo rozumiem że to własnie jest to łatwiejsze w konfiguracji :o

bede wdzieczny za jakis poradnik.....
bo skonczy sie tym ze zdewastuje router i ten modem

Po zalogowaniu się na router i podłączeniu modemu do portu usb przejdź do zakładki Sieć potem WAN i obok kliknij na Edycja, następnie ustawienia sprzętowe. Popatrz czy masz taki wpis Karta Ethernet: "eth2" (wan) jeżeli nie to przejdź niżej do Interfejs Niestandardowy i tam w okienku wpisz eth2. Oczywiście kliknąć opcję na dole Zapisz i Zastosuj. Po tym zabiegu wyłącz router i załącz ponownie, zaloguj się ponownie i zobacz czy w zakładce WAN masz przydzieloną adresację.

zalozylem eth2 I jest adresacja.....co dalej?
...czy ktoś mi odpowie czy może lepiej by było zamienic ten modem na wersje bez hilinka ?

To sprawdź czy masz dostęp do internetu. Zaloguj się na modem i sprawdź czy masz połączenie.

niestety nie mogę się zalogować.
pod 192.168.8.1 modem nie odpowiada

Pokaż ogólnie co masz tam ustawione.

w pliku jest log, mam nadzieję że to wystarczy

a jak się zachowuje LED w modemie?
(czuję w kościach, że może prądu brakować, co może też wynikać z loga, bo w nim modem startuje co najmniej 2x)
hilink bezpośrednio podpięty do komputera działa poprawnie?
PS możesz pokazać jaką masz obecnie konfigurację?

tak poza konkurencją - w kwestii gargoyle, należało użyć wersji 1.6.2.2 z eko.one.pl (bo ma ona zestaw sterowników do większości modemów, obrazy o innym pochodzeniu mieć ich nie muszą)

led w modemie miga caly czas na zielono i wyglada że jest ok, sam modem tez bez problemu z kompa się łaczy, tak samo podpiety pod router tp linka TL-MR3420 v2 tez chodzi bez problemu...
masz na mysli konfiguracje routera tak ?

Jeżeli miga to szuka sygnału z btsa. Wygląda mi to na brak prądu do obsługi modemu.

no ja tego nie potrafie stwierdzić ale jest pełno informacji na necie że takie połączenie router - modem - działa...
wiec nie wiem na czym to polega ale widze ze to dla mnie jest czarna magia wiec może latwiej bedzie wyrzucic ten router
i kupic cos co dziala fabrycznie i czesc, chociaz to przeczy tak naprawde temu co ludzie pisza...
chociaż rozumiem że trzeba posiadać wiedzę zeby to zadziałało...

współpraca routera z modemem GSM odbywa się niemal wyłącznie na polu programowym
ponadto hilink nie zachowuje się jak modem lecz jak router, dlatego jest konieczna jego poprawna konfiguracja, gdy pracuje w trybie hilink (a nie jest np. przełączony w tryb modemu)
skoro już tyle przeczytałeś to wiesz, że np. nie ma mowy o współpracy fabrycznego oprogramowania tego routera z modemami GSM, a współpraca oprogramowania alternatywnego jest zależna od różnych czynników (choć zazwyczaj najnowsze = obsługujące największą liczbę modeli modemów, to jednak nie zawsze)

teraz jeszcze pozostaje wiedzieć, że nie tylko oprogramowanie routera może się różnić (pochodzeniem i wersjami), ale i modemu, dodatkowo modemy o tym samym oznaczeniu handlowym (tu E3372) występują w różnych wersjach sprzętowych i programowych (np. E3372s-153 i E3372h-153) a nawet nie wiemy którą masz (no powiedzmy, że jest to do wygrzebania z logu z dużym prawdopodobieństwem trafienia, ale są prostsze metody sprawdzenia)

oprócz kwestii programowych (z logu chyba wynika, że twoje obecne oprogramowanie routera jakoś sobie radzi z rozpoznaniem tego hilinka) pozostają kwestie sprzętowe:

  1. zapewnienie wystarczającego zasilania dla modemu (np. stosując aktywnego huba USB lub odpowiednio spreparowany przedłużacz z zasilaczem
  2. zapewnienie optymalnego zasięgu sieci GSM dla modemu
  3. eliminacja ewentualnych wzajemnych zakłóceń między modemem, a routerem (wystarcza dobry przedłużacz, choć zazwyczaj gdy punkty 1 i 2 są spełnione nie jest to bardzo istotne)

a jakie jest zachowanie LED gdy podłączysz HiLinka bezpośrednio do komputera (i korzystasz z internetu za jego pomocą)?

pytam o to, bo sposób migania może zależeć od wersji modemu, więc musisz mieć jakiś punkt odniesienia
zwróć uwagę na zachowanie LED od momentu podłączenia do portu USB aż do uzyskania połączenia z internetem

miganie na ZIELONO nie jest pozytywnym objawem, bo oznacza wyszukiwanie sieci (swoją drogą są różne sposoby migania, więc opisuj tak jak umiesz najlepiej - np. podwójny błysk co ok 2 sekundy)
od momentu połączenia z siecią dioda powinna świecić światłem ciągłym
kwestia kolorów - są 3 możliwe (opis dotyczy większej grupy modeli Huawei):
zielony (świeci wyłącznie zielony LED) - ten kolor można zobaczyć w zasadzie zawsze chwilę po podłączeniu do portu USB w trakcie migania oznaczającego wyszukiwanie sieci lub w trakcie połączenia 2G (ciągłe świecenie)

niebieski (nie sposób go pomylić, świeci wyłącznie niebieska LED, niektórzy mówią, że to granatowy :P) można go zobaczyć bodajże tylko w trybie UMTS ewentualnie i w innych trybach 3G
turkusowy, niebiesko-zielony (świecą obie LED - niebieska i zielona równocześnie) dla niektórych jest to jasnoniebieski dla innych jasnozielony, ale kolor jest wyraźnie różny od kilku pierwszych mignięć po podłączeniu, w zależności od modelu modemu może występować w trybie LTE, HSPA lub obu

PS jeśli wyrzucasz router to go chętnie przyjmę :smiley:
PPS sukcesu nie gwarantuję, ale we Wrocku mogę pomóc osobiście, jest to również możliwe np. w Krakowie (ta sobota) czy Lubinie (najbliższa niedziela) oczywiście o ile pojawisz się w ustalonym miejscu i godzinie ze swoim sprzętem (takie kwestie to już na PW)

generalnie po podłączeniu go (modemu) do usb kompa zaczyna swiecic na zielono
by w momencie jak sie na niego loguje i wpisuje pin to wskakuje na niebieski i swieci swiatlem ciagłym...
taka sama jest reakcja jak go podłączam do MR3420, musze sie zalgowac i wpisac pin