TP-Link TL-WDR4300 (router N750)

Dwupasmowy router bezprzewodowy - TL-WDR4300

  • Równoczesna transmisja z prędkością 300Mb/s w paśmie 2.4GHz oraz 450Mb/s w paśmie 5GHz, łączna przepustowość 750Mb/s
  • 2 porty USB - łatwe udostępnianie drukarek, plików* lub multimediów przez sieć lokalną i Internet
  • Cztery gigabitowe porty Ethernet zapewniają wysokie prędkości transmisji
  • Bardzo wysoka przepustowość pomiędzy WAN a LAN - ponad 800Mb/s - dzięki sprzętowemu NAT.


Warto wspomnieć o małej luce opisanej w tym artykule:
http://sekurak.pl/nowy-backdoor-na-urzadzeniach-tp-link/

Czekamy więc na nowy firmware zawierający stosowną łatkę ..

Cześć,
Zakupiliśmy w firmie kilkadziesiąt sztuk tego nowego modelu i ... mamy problem z zasięgiem. Używając starszego sprawdzonego modelu 841 mamy znacznie lepsze parametry transmisji niż w tym nowym modelu 4300. Testowaliśmy to zarówno na TPlinkowym sofcie jak i na innych. To samo.
Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem ?

Spowodowane jest to antenami które są dwuzakresowe i mają słabsze parametry w paśmie 2,4GHz. Nie ma co porównywać dwóch różnych urządzeń.

No to bardzo zła wiadomość dla nas. Ten stan spowoduje zapewne klapę sprzedaży tego produktu, bo jeśli w mieszkaniu 2 pokojowym on słabo działa to nikt tego nie kupi, a jeśli kupi to poczuje się nabity w butelkę.
Może rozwiązaniem by było dostarczenie do tego routera dodatkowych anten z mocniejszym zyskiem sygnału w np. jednym zakresie ?
p.s. przeczytałem artykuł i kupiłem do firmy kilkadziesiąt sztuk. Artykuł widać mocno sponsorowany

Kolego to jest twoje subiektywne odczucie w porównaniu do WR841N. Używam osobiście WDR4300 w mieszkaniu 60m2 (3 pokoje i kuchnia) i nie narzekam na zasięg. Nie zapominajmy że to cału czas urządzenia SOHO.

Witam, to i ja dołączę się do tematu. Też od niedawna jestem użytkownikiem tego modelu. Pod kątem zarządzania urządzenie jest niesamowite i to nawet na orginalnym Firmware ma wszystko co trzeba.
No ale jak się patrzy na te trzy anteny to robi wrażenie niesamowitej mocy wifi. A tu niespodzianka bo jest cieniutki jak nic. Zmieniłem anteny na 8dBi Tplink i zyskałem tylko max 3dBm wiecej. Pomiary robiłem inssider 2.1 dla różnych urządzeń. Mam w domu dwa modemo/routery od neostrady sagemcom f@st 3764 i DGT RGW VDSL2 FG4, żaden z nich nie ma zewnętrznej anteny a mają podobny a nawet ciut lepszy zasięg.
Prawdę mówiąc spodziewałem się po tych trzech anntenach o wiele więcej.

Trzy anteny nie są po to aby uzyskać większy zasięg tylko większą prędkość w sieci. Niestety na zasięg ma wpływ parę rzeczy takich jak antena dwuzakresowa no i ograniczenie mocy 100mW (przepisy). Ciągle zapominamy że to urządzenia typu SOHO (użytek domowy).

Czyli żona miała racje jak mówiła żeby mniejszy dom budować i zasięg WiFi byłby w sam raz. :slight_smile:

Są różne urządzenia aby ten zasięg zwiększyć (wzmacniacze, PLC, czy dodatkowe punkty dostępowe).

Jeszcze należało by dodać że te zewnętrzne anteny są na pasmo 5GHz , i jak wiadomo pasmo 5GHz jest o nieco słabsze w zabudowaniu niż 2,4GHz.

anteny w WDR4300 są dwupasmowe 2,4 i 5 GHz, z czego dla 2,4GHz są używane tylko anteny umieszczone po bokach(2T2R), dla 5GHz wykorzystuje się 3 anteny (3T3R)

Rozdajemy również te routery klientom do mieszkań i część z nich zgłasza problemy z zasięgiem. Czyli wykorzystują sprzęt jako SOHO. I mówią tak:
miałem router 841 i działało mi w każdym pokoju. Dostałem od Was "niby" super router i w jednym pokoju mam słaby zasięg, tzn. prędkości są o połowę mniejsze niż na routerze 841. Więc proszę mi tu nie mydlić oczu sformułowaniem "SOHO", bo prawda i tak wyjdzie.
Jak już przewidywałem wcześniej coraz więcej klientów będzie zgłaszać problemy z nowym routerem 4300. Takiego błędu w tych sprzętach nie da się poprostu zamieść pod dywan. Profesjonalnym wyjściem jest dokładne sprawdzenie problemu przez firmę TPLINK, dokonanie pomiarów w różnych warunkach i znalezienie przyczyny, a nie mówienie żebyśmy pamiętali, że to jest sprzęt SOHO (więc może czasem nie działać).

Nigdzie takiego czegoś nie napisałem. Poza tym nie jestem pracownikiem firmy TP-link i jest to moje osobiste zdanie w tym temacie - TP-Link nieoficjalne polskie forum.
Sam używam WDR4300 i jestem z niego zadowolony jak na sprzęt SOHO.

My ze swej strony zgłosiliśmy problem do TP-Linka i czekamy na wyniki ich testów. Liczę na szybkie rozwiązanie problemu.

sebastian75, zrobili testy?

Cóż, wysłaliśmy im pełne raporty pokazujące w czym jest problem. Niestety odpowiedź fachowców z TPlinka jest taka, że oni problemu podczas testów u siebie nie zauważyli. Ja ich w takim razie zaprosiłem do nas, ale na razie bez odzewu. Szkoda bo przeciąga się to już dość długo, a przez takie problemy tracą na wizerunku.
p.s. a jakie są Twoje doświadczenia z tym sprzętem ?

Firma TP-Link to producent sprzętu sieciowego skierowanego dla użytkowników domowych oraz segmentu SOHO/SMB. W ofercie firmy znajdziemy całą paletę routerów bezprzewodowych, przełączników i adapterów sieciowych, które cechuje znakomity stosunek jakości do ceny. Reprezentantem tej grupy urządzeń jest funkcjonalny i wysoce wydajny router TL-WDR4300, którego cena detaliczna wynosi 271 złotych brutto. TP-Link TL-WDR4300 wyposażono w cztery porty Gigabit Ethernet oraz dwa moduły radiowe umożliwiające utworzenie dwóch, niezależnych sieci bezprzewodowych w standardzie 802.11a/b/g/n. Funkcje translacji adresów realizowane są przez sprzętowy moduł NAT, który umożliwia przekazywanie pakietów z internetu do sieci lokalnej i na odwrót z prędkością przekraczającą 800 Mb/s.Model ten ma wbudowany serwer plików (Samba), FTP z opcją dostępu przez internet oraz serwer multimediów. TL-WDR4300 wyposażono również w zaawansowane mechanizmy QoS, które pozwalają na optymalne wykorzystanie łącza internetowego i zapobiegają jego nadużywaniu przez użytkowników i uruchamiane przez nich aplikacje np. wymiany plików P2P.

Więcej na: itfocus.pl

TL-WDR4300 to dwuzakresowy, wyposażony w dwa porty USB oraz trzy anteny, router firmy TP-Link. Router spakowany jest w estetyczne, średniej wielkości pudełko, przedstawiające jego główne funkcje i zalety. Wewnątrz opakowania oprócz urządzenia, znajdziemy również skrócone instrukcje (w tym również w języku polskim), zasilacz, płytę CD (kreator na niej zawarty bardzo upraszcza konfigurację), trzy anteny Wi-Fi oraz rozsądnej długości kabel Ethernet (RJ-45). Cieszy zwłaszcza ten ostatni, gdyż w niektórych przypadkach producenci dołączają zbyt krótkie, moim zdaniem, kable. Tak więc, zawartość pudełka jest w moim przekonaniu wystarczająca, niczego w zestawie nie brakuje.


Więcej na: recenzjomat.pl