TP-Link TL-PA6030KIT (transmitery sieciowe, PLC)

TL-PA6030KIT - transmitery PLC z 3 portami "gigowymi". Urządzenie zapewnia prędkość transmisji z szybkością 600Mb/s. Umożliwia to przesyłanie materiałów streaming-owych ultra HD czy filmów w technologii 3D. Sprzęt jeszcze nie dostępny w Polsce.

witam ...
nie zebym miał "coś "do PLC - sama technologia godna uwagi ... lecz oprocz internetu mam inne sprzęty / jestem krotkofalowcem / - plc jest "siewnikiem" zakluceń w paśmie 1.8 MHZ do 21 MHZ że poprostu nie ma mozliwości na QSO ...
tło szumu generowane przec PLC dochodzi do 30 db ....
mam nadzieje że technologia sie nie przyjmie ...
pzdrw

Technologia ta powoli wchodzi w życie, nie jest jeszcze tania. W warunkach domowych i biurowych bardzo dobrze się sprawdza. Za pewne masz urządzenia krótkofalowe u siebie, a sprawdzałeś może jak zachowują się routery w takim środowisku. Warto by coś pomierzyć i opisać. Jeżeli uda Ci się coś zrobić opisz to na forum w odpowiednim dziale, w tym nie pisz.

Nie wierzę że sieje na całym paśmie? Możliwe że są gdzieś słyszalne jakieś harmoniczne i to w bliskiej odległości od transceiver.

To jest modulacja OFDM. Żadne harmoniczne. W widmie wygląda to jak równomierny szum w paśmie podanym wcześniej. A jako antena o bliżej nieokreślonych parametrach używane są kable w ścianie.

Ktoś certyfikował i dopuszczał do sprzedaży te urządzenia więc muszą spełniać normy unijne i nasze krajowe. Dokładnie urządzenia posiadają certyfikaty CE, FCC i RoHS.

Kable w ścianie jako antena to już chyba lekka przesada. Masz w domu mikrofalówkę, to jest dokładnie to samo pasmo fal co wifi.

Tutaj powinien się wypowiedzieć @pocztakg, który jak napisał jest krótkofalowcem. Ale nie chodzi o to, czy te urządzenia spełniają normy, bo na pewno spełniają, ale o zakłócenia, które są generowane a które przeszkadzają krótkofalowcom w odbiorze dalekich transmisji.

Nie, to nie jest przesada. Te urządzenia działają w zupełnie innym paśmie niż wifi i mikrofalówka. A tak swoją drogą, to każdy kawałek druta podłączony do nadajnika czy odbiornika jest anteną. Czasami lepszą, czasami gorszą, ale anteną.

Idąc tym tokiem myślenia każde urządzenie podłączone do prądu generuje jakieś pole elektromagnetyczne o różnym spektrum częstotliwości i natężeniu.
Może zabrzmi to trywialnie ale jeszcze się taki nie urodził co by wszystkim dogodził. Pozdrawiam.

Witam
... miałem nie odzywać sie w tym temacie / mały staż na forum ? - czy negacja PLC ?? / wielu klegów przytacza plusy i minusy PLC - i wielu ma racje / swe jedyne słuszne ? /

jestem krótkofalowcem i wiem co piszę a kolega @Mickey - określił w czy naprawdę leży problem - instalacje elektryczna jest swoista anteną - fakt bezsprzeczny

, kolega Administrator ruwniez ma świętą racje - każda przetwornica / zasilacz , prostownik ... itp i jaknajbardziej mikrofalówka też :-)/ generuję tzw "smog elektroniczny" - a że "luxus" posiadania netu w 21 wieku nie jest czymś nadzwyczajanym , PLC u mnie nie ma po prostu zastosowania ....aczkolwiek idea zacna ...ja niestety z moim hobby / głównym / nie mogę pogodzić ..
wyobrażcie sobie panowie na przykład QSO ( łączność radiową ) z powiedzmy Indonezją / około 12 000 km / z raportem 1 -2 ( 1 - moc sygnału - 2 słyszalnośc modulacji respondenta gdzie liczba 5 określa maksymalny sygnał +30 dB A 9 określa maksymalną czytelność sygnału ) a w tym czasie PLC "sieje" na paśmie z sygnał około 20 dB ... grrrrrr po prostu

oczywiście ktoś odpowie - nie używaj PLC :slight_smile: i racja - u mnie nie ma zastosowania
Jako radiowiec ja i moja stacja radiowa przechodzi naprawdę restrykcyjne badania ze strony UKE ( wizyta wozu pomiarowego oraz inspektorów w miejscu lokalizacji stacji ) - nie wspomnę o egzaminie państwowym / podstawy elektroniki .bhp "radiowca" ... itp /

Co do pracy nie powiem ze radioamatorka to bezpieczny sport :slight_smile: im wyższa cżęstotliwość emisji / 1,3 Ghz / - większa szansa na białaczkę - bezpłodność i takie tam :slight_smile: ... więc szaleństwo z kilowatami w "antenke" to lekka przesada ....sam mam pozwolenie na 100W / uwierzcie starczy by zrobić łączność z dosłownie całym globem / mimo tak niewielkiej mocy 100 w - tv potrafi oszaleć - zawiesić - vol up/down .itp a ruter tp-link , draytek potrafi zaszaleć zresetować itp - itd ... chodzi o energie W.CZ. ..
Miało być o PLC a wyszło o radio ...
sorry jeśli uznacie za of-topic - śmiało do kosza , nie będę gniewał :slight_smile:
pozdrawiam Krzys
SQ2OMI - radiowy znak :slight_smile:

`Twoje uwagi jako krótkofalowca zawsze będą przydatne. PLC jest alternatywą dla niemożliwości położenia kabli. Swego czasu jak mieszkałem z rodzicami mieliśmi zapalonego radioamatora w bloku, czasami nie szło radia posłuchać na UKF bo tylko było słychać "Zenek Zenek zgłoś się"- to jako anegdota.

Czy te transmitery łączą się przy pomocy fal radiowych, czy też wytwarzają je jako efekt uboczny?
Czy długie przebywanie w ich pobliżu, n.p. 2 metry, może być niebezpieczne dla zdrowia?

Transmitery wytwarzają fale radiowe. Same między sobą łączą się poprzez sieć energetyczną. Przebywanie raczej jest bezpieczne.

Słusznie napisane :slight_smile: Ale to co wspomniał wcześniej Administrator:

Właśnie te certyfikaty mają za zadanie zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom.
Osobną sprawą jest kto pisał normy i co zostało uznane za bezpieczne promieniowanie i będzie to trochę wpadaniem w paranoję. W obecnych czasach wszechobecnej komunikacji bezprzewodowej nic nie poradzimy na fakt mniejszej lub większej szkodliwości tego typu rozwiązań, jeżeli sprzętu używającego fal elektromagnetycznych chcemy używać.

Zgadzam się w 100% praktycznie nie mamy na to wpływu, bo promieniowanie elektromagnetyczne (i nie tylko) w szerokim paśmie częstotliwości jest wokół nas.