Tp link TL-MR3420 a PS4

Witam serdecznie, pisze do Panstwa z pewnym problemem, kupilem jakis czas temu ps4 wlaczam podlaczam sie do routera tp link TL-MR3420 wlaczam gre i niestety nie moge duzo zrobic, pokazuje ze mam NAT: typ3 czyli ograniczony. Chcialbym zmienic na typ 2 i zwiekszyc szybkosc routera bym mogl normalnie korzystac z konsoli bardzo prosze o pomoc i wytlumaczeniu krok po kroczku co zrobic.

potrzeba dużo więcej informacji - jaki operator i rodzaj połączenia z internetem
nieco nam przybliży wiedzę o tym polecenie
tracert wp.pl
wykonane z linii poleceń (czlyli uruchom -> cmd.exe pod windowsem, jeśli dysponujesz innym sprzętem niż pecet to napisz co masz)

internet z orange podpinam modem usb do routera

Microsoft Windows [Version 10.0.10586]
(c) 2015 Microsoft Corporation. All rights reserved.
C:\Users\Mateusz>tracert wp.pl
Tracing route to wp.pl [212.77.98.9]
over a maximum of 30 hops:
  1    <1 ms    <1 ms    <1 ms  192.168.0.1
  2    26 ms    28 ms    18 ms  hi.link [192.168.8.1]
  3    32 ms    57 ms    28 ms  172.18.20.17
  4    63 ms    43 ms    53 ms  172.18.48.67
  5    42 ms    92 ms    27 ms  172.18.48.42
  6    49 ms    23 ms    32 ms  172.18.48.6
  7    44 ms    49 ms    68 ms  80.50.105.161
  8    52 ms    40 ms    71 ms  war-r4.tpnet.pl [194.204.175.89]
  9    46 ms    75 ms    76 ms

OK to wiele nie utuptasz
możesz ewentualnie wymienić modem na non-hilink (czyli "tradycyjny"/NIE-hilink), bo ten, który masz dokłada dodatkowy niepotrzebny NAT
ale główna przeszkodą zapewne jest firewall operatora, zadzwoń na infolinię operatora i spytaj czy jest możliwe włączenie obsługi VPN w twoim abonamencie (i ile to kosztuje) - chodzi głównie o publiczny IP i brak firewalla w tej ofercie
jeśli to prepaid to raczej zapomnij (sam miałem o to podpytać w jednym z salonów, gdzie wiem, że pracują przytomni, ale teraz mam inne sprawy na głowie)

czyli jednym slowem wina operatora?

no na 100% nie wina :smiley: tylko zabezpieczenia i oszczędność puli IP
(te same problemy napotkasz z każdym połączeniem komórkowym, u dużych operatorów da się coś z tym zrobić, u małych nie za bardzo - generalnie chcesz pograć, to podłącz neta po kablu)
dzwoniłeś na infolinię? forum tu nic nie pomoże
hilink też nie jest "bez winy" :stuck_out_tongue_winking_eye: choć podmiana modemu np. na E398 jest najprostsza (przejrzyj świeże wątki ktoś miał podobny problem niedawno i użył modemu z T-Mobile, ale modelu nie pamiętam)

co to jest ten hilink

ja mam usb modem LTE stick huwawei E3372

to jest modem, który programowo jest routerem - co daje niemal zupełną bezobsługowość oraz możliwość konfiguracji przez przeglądarkę (bez instalacji oprogramowania sterującego), w zamian za to bruździ w wielu innych kwestiach - tu masz np. zbędny i przeszkadzający dodatkowy poziom NATu
do swojego możesz "zajrzeć" przeglądarką pod adresem
http://192.168.8.1
albo
http://hi.link
PS właśnie chodziło chyba o E3372 ale w wersji NIE-hilinkowej (taka wersja tego modemu jest m.in. w T-mobile PL, ale UWAGA nie mam pewności czy T-mobile sprzedaje wyłącznie wersję NON-hilink!)

Huawei wiele nowych modeli modemów LTE (jeśli nie wszystkie) wypuszcza obecnie w 2 wersjach:

  • HiLnik - taki jaki Ty masz (a nie chcesz), zwykle tańsze na znanym portalu aukcyjnym,
    jest to modem podłączony wirtualnie do routera, a widziany od strony systemu jako karta sieciowa podłączona do routera i to wszystko w ramach jednego "sticka"
  • i "tradycyjny"/"prawdziwy" modem (zwykle NDIS choć były i starsze w wersji RAS), które są po prostu modemami (choć wersja NDIS jest obsługiwana bardziej jako karta sieciowa)
    niestety nie zawsze wersje HiLink są odpowiednio oznaczone na pudełku

zapewne będziesz miał jeszcze jeden problem do ogarnięcia (po wymianie modemu)
być może będzie trzeba wyłączyć kod PIN na karcie SIM

czyli jak bym mial non hilink to ten router TL-MR3420 jest nie potrzebny?

router jest potrzebny, no chyba, że kupisz router zintegrowany z modemem
modem typu "zwykłego" (NIE-hilinkowy) nie tworzy dodatkowego nikomu niepotrzebnego NATu ani problemów z przekierowaniem portów
HiLink natomiast jest funkcjonalnie routerem, ale zakończonym wtyczką USB więc można sobie go co najwyżej do tyłka włożyć :smiley: (tzn. można do komputera lub routera, ale nie słyszałem aby to działało w jakiejkolwiek konsoli)

jeszcze raz uświadamiam - Ty masz problemy na 3 płaszczyznach

  1. blokady ustanowione przez operatora
  2. nieodpowiedni sprzęt
  3. prawdopodobnie podłączony w nieodpowiedni sposób (ale tego tematu nawet nie ruszyliśmy)
    być może wystarczy rozwiązać jeden z tych 2 pierwszych problemów, abyś był zadowolony (częściowo)
    ja jednak sugeruję przejście na kablowe połączenie z internetem jeśli tylko masz taką możliwość

a teraz temat 3) czyli optymalizacja prędkości:
a) modem instalujesz w takim miejscu gdzie masz najlepszy zasięg LTE (zapewne przy oknie od strony stacji bazowej operatora)
b) jeśli jest nadal kiepski używasz solidnych anten zewnętrznych LTE (koszt~150-200zł)
c) modem łączysz z routerem za pomocą metrowego przedłużacza USB dobrej jakości
d) w razie konieczności (niestabilna praca) używasz aktywnego huba USB
e) łączysz router, z tymi urządzeniami, na których najbardziej Ci zależy kablami Ethernet (skrętką)
f) a dopiero w ostateczności używasz WiFi, ale najpierw optymalizując jego warunki pracy (nie napisałeś czy jesteś na wsi zabitej dechami czy w centrum blokowiska)

w miescinie mieszkam

no to w kwestii WiFi tym bardziej inSSIDer "do ręki" i działaj, ale to jest tylko 3f), a cała reszta?
oczywiście zacząłbym od próby rozwiązania problemu 1)