TP-Link TD-W8970 - test zasięgu sieci bezprzewodowej

Przedstawiam pomiary jakie przeprowadziłem w mieszkaniu testując zasięg bezprzewodowy routera TP-Link TD-W8970 z Laptopem Samsung NP350V5C wyposażony w kartę bezprzewodową Atheros AR9485WB-EG. Router wyposażony jest w 3 anteny zewnętrzne w paśmie 2,4GHz i obsługuje standardy sieci bezprzewodowej 802.11b, 802.11g, 802.11n.

Router TP-Link TD-W8970N posiada konfigurację radia - Wireless Settings:

Do pomiarów użyłem aplikacji inSSIDer v3.0.7.48 zainstalowanej na komputerze z systemem Windows 7 Home.
Pomiar 1 - komputer znajduje się w sąsiedztwie routera:

Pomiar 2 - pomiar w odległości 8m, komputer znajduje się w innym pomieszczeniu, sygnał sieci bezprzewodowej przechodzi przez dwie ściany działowe w mieszkaniu:

Pomiar 3 - pomiar w odległości około 10m, komputer znajduje się poza mieszkaniem na klatce schodowej, sygnał bezprzewodowy przechodzi przez 3 ściany działowe:

Oczywiście ważnym elementem jest tłumienie ścian w naszym mieszkaniu czy domostwie. Każda lokalizacja będzie miała inne parametry tłumienia i inne wskaźniki poziomu sygnału. Poza tym ważne jest też umiejscowienie urządzeń względem siebie tak aby uzyskać jak najlepszy poziom sygnału. Należy też pamiętać że duży wpływ na stabilność sieci bezprzewodowej mają potencjalne zakłócenia jakie mogą występować szczególnie w większych skupiskach ludzkich.