TP-LINK TD-W8950ND - problem z DNS, DHCP?

Witam,
Mój poprzedni router W8950ND zepsuł się, ze sklepu w którym go kupiłem otrzymałem w zamian nowy. I tu zaczęły się schody. Nowy router bebechy ma podobno te same ale wygląda inaczej - futurystyczna niebieska obudowa - wersja bodajże nowsza.

Dodam, że gdy przepnę się na stary, zapasowy, przewodowy Pentagram Cerberus problemy ustępują, WYKLUCZAM więc winę komputerów, tel, coś sie dzieje po stronie TP-LINKA.
Sprzęt korzystający z sieci:

  • laptop z Windows 8
  • laptop Windows Vista
  • klika smartfonów z system WP 8.1
    Objawy:
  • część stron nie otwiera się wcale
  • część muli długo 6-7 minut i otwiera się
  • na komputerze z Win 8 problemy nie występują
  • na telefonach strony otwierają się wszystkie ale znacznie dłużej - nie odtwarzają sie filmy na YT
  • strony, które nie działają: google.pl i wyszukiwania google, xbox.com, fora skyscraper
  • nie działa domena youtube.pl ale youtube.com otwiera się błyskawicznie
  • problem jest niezależny od przeglądarki, sprawdzałem IE, Firefoxa, Chrome
  • DHPC włączone
  • DNSy googlowskie, próbowałem też DNS neostrady czy automatycznych - brak różnicy
  • podczas ładowania stron, na dolnej belce wyświetla się: oczekiwanie na apis.google.com lub fonts.googleapis.com lub ajax.googleapis.com - zależy od strony

Pomóżcie mi proszę bo już nie mam siły na walkę:/

Proszę o obrazki z konfiguracji i ze statusu nowego routera. Co to za dostawca internetu?

W poprzednim poście nie wyświetliły się screeny.

Co to za dostawca? Jaką masz prędkość na umowie? Daj jeszcze parametry linii ADSL.

Orange, neostrada do 10 Mbit. W rzeczywistości jest 2-2,5 downloadu i 0,8 uploadu. Standard w mojej okolicy, 6 km od centrali.
Wydaje mi się że dane synchronizacji są dobre, to nie pierwszy router z którym mam do czynienia. PPPoA, VPI 0-35, VC/MUX, GDmt

Nie chodzi mi o dane synchronizacji tylko parametry (SNR, to co masz w statusie. Aby mieć 10Mb/s to modulacja musi być w ADSL2 lub ADSL2+
Jak wygląda linia telefoniczna w twoim mieszkaniu?

Zrzuty z SNR poniżej.
Jeśli chodzi o linię to chyba normalnie, od puszki na domu kabel do gniazdka, z gniazdka 2 kable 1 na telefon, drugi do routera przez RJ11. Na jednym kablu filtr. Przypominam że na starym Cerberusie wszystko śmiga.

Wpadłem na pewien trop. Instalacja dodatku "No script" w firefoxie powoduje zablokowanie skryptów google i wszystkie strony otwierają się normalnie.
Tylko jaki to może mieć związek z routerem? Raczej nie jest to rozwiązanie problemu ale może pomoże w jego rozwiązaniu, czy jakaś funkcja w routerze może wpływać na skrypty?

A tutaj jest nawet opisany taki sam problem jak mój, tyle że statyczne DNS nie pomagają:
https://support.mozilla.org/pl/questions/969630