Tp-link OMADA - problem z prędkością WiFi

Witam wszystkich,

Mam problem z Omadami. Otóż gdzieś w konfiguracji popełniam błąd/czegoś nie ustawiam i za nic w świecie nie mogę uzyskać wyższych prędkości wifi niż 100/100. Mam dostęp do różnych modeli, testowałem AX1800 (EAP610), AX3000 (EAP650) oraz AX5400 (EAP670). Na każdym dokładnie to samo, max prędkość100/100 a często nawet o połowę niższa. Jeśli chodzi o internet to mam światłowód 600/600 i na kablu (tym samym którym podłączam apeki) bez problemu taką prędkość osiągam, więc nie jest to kwestia inernetu. Nie jest to również kwestia odbiorników, bo sprawdzałem na dwóch telefonach i kilku laptopach. Wszystkie obsługiwały wifi 5 i 6 i wszystkie na routerze i wifi operatora działają z odpowiednią prędkością. Nie pomagają żadne zmiany w konfiguracji, ustawienie np: tylko sieci w paśmie 5GHz, czy 6GHz zupełnie nic nie zmienia. Siedzę nad tym od dwóch dni i nic nie mogę wymyślić, co robię źle?

100/100 brzmi bardzo równo - jeżeli to faktycznie taka wartość to podejrzenie spada na kabel między routerem dostarczającym internet a routerem/AP - być może kabel nie ma wszystkich idealnie działających 8 żył i te urządzenia dogadują się tylko na 100Mbit/s zamiast 1Gbit/s - sprawdzić to można czasem po kolorze diody na porcie ethernet (szczegóły w instrukcji) oraz w interfejsie użytkownika informacja powinna być widoczna gdzieś na stronie statusu.

Możliwe także, że po prostu otoczenie radiowe jest bardzo zakłócone (WiFi monitor w telefonie czasem może pomóc).