TP-Link MR3420 v2 i modem Huawei E3372 rozłącza internet

Witam. Posiadam router TP-Link MR3420 v2- wersja oprogramowania: 3.16.9 Build 150319 Rel.60489n, modem Huawei E3372 z Play i aktywny HUB. Wszystko działa prawidłowo jednak czasem router traci kontakt z modemem i sprzęty się rozłączają, później już nie ma internetu i nie łączą się ponownie. Pomaga dopiero wyłączenie routera, modemu i HUBA z prądu i ponowne podłączenie. Proszę o pomoc.

Wszystko zależy od tego jak daleko masz do BTSa. Przełączenie na 3G coś wnosi?

Do najbliższego nadajnika LTE mam 2,5 km.
Na Aero2 też rozłącza. W ustawieniach routera mam ustawione łączenie automatyczne.

I co dalej?

Przy takiej odległości zalecana jest kierunkowa antena zewnętrzna. Sygnał jest mocniejszy nie mówiąc o mniejszej ilości zakłóceń.

Połączenie 3G nie jest zadowalające bo bez problemu w mojej miejscowości działa LTE. No to jakaś masakra bo taka antena z 200 zł kosztuje :confused: LTE działa u mnie z szybkością ok 30 mb/s i prawie 60% sile sygnału. Przy takim zasięgu wymagana jest też taka antena?

Antena 2,4GHz panelowa 18dBi ASTRAEA 18 HV może być?
Dane techniczne:
Zysk energetyczny - realne 18dBi
Polaryzacja - pozioma, pionowa
Kąt promieniowania w płaszczyźnie poziomej - 35°
Kąt promieniowania w płaszczyźnie pionowej - 32°
Rodzaj złącza - TNC żeńskie
VSWR - 1,2
Impedancja - 50Ohm
Wymiary - 250mm / 250mm / 10mm
Waga - 0,5kg
Mocowanie - uchwyt o średnicy 30-60mm

antena jest wskazana ale nie konieczna. Jeśli osiągasz te prędkości to na routerze powinny być te same choć przeważnie są trochę niższe.
Z doświadczeń moich i innych użytkowników to najlepiej działa ten modem kiedy jest przerobiony na wersję HiLink a na routerze jest wgrane Gargoyle.

Kiedyś próbowałem wgrać do routera Gargoyle i zamiast tego wgrałem OpenWrt później nie przespałem 3 nocy zanim dowiedziałem się jak wrócić do oryginalnego softu tp-link :confused: jeżeli dostałbym konkretną instrukcję pod mój router i modem jak wgrać Gargoyle, oraz konfigurację softu pod mój sprzęt to zaryzykowałbym...

Tutaj kilka linków:

Jak będziesz miał już modemprzerobiony na hilinka to do routera wgraj firmware: http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx/gargoyle-1.6.2.2-ar71xx-tl-mr3420-v2-squashfs-factory.bin
W konfiguracji wystarczy wybrać DHCP (kablowe) i interfejs wan na eth2.
Jak czegoś nie będziesz pewny to pytaj.

A jak mogę sprawdzić czy mój modem jest hilink czy nie?
Nie mam do niego żadnej dokumentacji ani kartonika.

Jeśli masz z playa to modem nie jest hilinkiem
HiLink podłączony do komputera dostępny jest przez przeglądarkę internetową pod adresem 192.168.8.1, zwykły modem potrzebuje aplikacji Mobile Partner i kliknięcia "połącz"

No tak. Zgadza się. Musiałem zainstalować oprogramowanie z modemu i sterowniki.
W jaki sposób mogę przerobić go na hilink i czy jest to bardzo ryzykowne?

Opisane jest to w tym linku http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?p=501331#501331
od momentu: "Przerobienie zwykłego E3372s-153 na wersję HiLink"

Ok. Dziś pobawię się w przerabianie i instalację.
A w tym programie Huawei-Debug-and-Project-mode-drivers-FcSerial\Huawei-Debug-and-Project-mode-drivers powinno się coś instalować na pc bo włącza się instalacja, ale pozniej nic sie nie instaluje tylko jakis plik txt?
A tak poza tym to ta antena, którą opisałem powyżej będzie dobra do mojego modemu? Końcówki, częstotliwości itp będą się zgadzać?

Antenę musisz kupić na pasmo LTE czyli 1800MHz kierunkową, najlepiej od cybertecha.

to czyli ta jest nie dobra?
Antena 2,4GHz panelowa 18dBi ASTRAEA 18 HV
Dane techniczne:
Zysk energetyczny - realne 18dBi
Polaryzacja - pozioma, pionowa
Kąt promieniowania w płaszczyźnie poziomej - 35°
Kąt promieniowania w płaszczyźnie pionowej - 32°
Rodzaj złącza - TNC żeńskie
VSWR - 1,2
Impedancja - 50Ohm
Wymiary - 250mm / 250mm / 10mm
Waga - 0,5kg
Mocowanie - uchwyt o średnicy 30-60mm

Oczywiście że nie, antena będzie działać jako tłumik i pogarszać sygnał zamiast go polepszyć. W skrajnym wypadku możesz uszkodzić nawet nadajnik modemu.

Modem przerobiłem, gargoyle wgrałem i wszystko śmiga. W praktyce wyjdzie czy internet będzie się rozłączał. Dziękuję :slight_smile:

A jeszcze mam takie pytanie. Czy przy konfiguracji "połaczenie- DHCP-Kablowe" w konfiguracji gargoyle odbieram internet LTE? W opcji "status" poniżej jest "Modem 3G/LTE"- brak.. Jak mam to rozumieć?
Ok. Już mam. W ustawieniach modemu 192.168.8.1 zmieniłem na "tylko 4g" :slight_smile: