TP-Link Archer D5 vs Tp-Link TD-W9980

Witam serdecznie. Mam duzy problem z wyborem odpowiedniego routera. Oba są bardzo podobne, jednakże chciałbym wybrać tego lepszego. Zależy mi na dobrym sygnale wifi w całym domu, oraz na stabilności. Zarówno o jednym routerze jak i o drugim słyszałem wiele dobrego, aczkolwiek ciężko jest się na coś zdecydować. Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Zależy mi bardzo na czasie. Bardzo proszę o odpowiedź.

Pośpiech wskazany jest tylko przy łapaniu pcheł.
Jaki masz Internet? Neostrada/Radiówka/kablówka? Co do zasięgu WiFi - jest on ograniczony przez moc nadajnika regulowaną przepisami i niewiele można zrobić w tej materii. Jednym urządzeniem nie jesteś w stanie pokryć dużego obszaru.
Jaki dom/mieszkanie (metraż, liczba pięter), w mieście, czy na wsi? Ile sieci WiFi w pobliżu i na jakim paśmie?
Archer to router ADSL - nie obsłuży Opcji DO 80Mb/s Neostrady, bo tam potrzeba VDSL.
Z kolei 9980 posiada VDSL i obsługuje wszystkie standardy ADSL/VDSL.
Różnica między tymi routerami jest w paśmie 5GHz. Jeśli masz urządzenia 5GHz obsługujące AC, to szala przechyla się na korzyść Archera. Jeśli tylko standard N, to na korzyść 9980.

Dziękuję za odpowiedź.
Mieszkam w domu ( 250 mkw - 2 piętra ), na osiedlu. Czasami zdaży się ze wykryje jakąś inną sieć ale jest to tylko w jednym pokoju. Niestety nie wiem na jakim paśmie.
Mam 10 mb po kablu od Orange i niestety nie zapowiada się aby było szybciej. - za daleko centrala.
Co do urządzeń. Posiadam 3 smartphony - ( 3 x galaxy s5 ) + laptop. Obsługują one technologie ac.

Na pewno jednym routerem nie zapewnisz sobie zasięgu w całym domu a tym bardziej w paśmie 5GHz. W9980 posiada modem VDSL więc nie jest ci potrzeby. Osobiście brał bym D5 lub D7 czy D9.

Jeśli będziesz używać tylko internetu to do tej prędkości lepiej kupić W8970 + jakiś AP i połączyć je kablem. za AP może robić też router np wr841N, wtedy masz pokryty większy obszar zasięgiem WiFi.
Przy 5GHz pokrycie zmniejsza się a AC daje dobre rezultaty tylko przy dobrym sygnale.
Jeśli znów zależy Ci na prędkości przesyłu ( strumieniowanie, NAS itp) to użył bym Archer D5/D7 i do tego jako AP Archer C5/C7.

Dobrze, w takim razie wezmę D5. Z czasem zacznę zabawę z openwrt. Bardzo dziękuję za rzetelne informacje.

Czy ktoś może polecić jakąś antenę zewnętrzną do TD-W9980, zastanawiałem się nad tą

Zdajesz sobie sprawę że wymiana jednej anteny pogorszy stabilność pracy routera (poczytaj o trybie MIMO) a w skrajnych wypadkach może uszkodzić radio?

W paśmie 5 GHz nie zależy mi na przepustowości danych, muszę wzmocnić sygnał dla dekodera nc+. Muszę wystawić antenę na zewnątrz, gdyż sygnał mocno słabnie, odległość nie jest jest astronomiczna około 15 m pomiędzy budynkami.

Zamówiłem zewnętrzy acces point tp-linka. W zasadzie wyszedł tyle samo co antena.
Mam pytanie czy jest dostępne polskie menu do TD-W9980?

Jeżeli nie masz go po wgraniu najnowszego oprogramowanie to nie ma takiej możliwości,