TP-Link Archer C9 AC1900 V5.1 pobieranie na dysk sieciowy

Witam
Posiadam router jak w temacie. Podłączyłem dysk 1TB przez usb 3.0 do routera. Dysk zmapowałem w komputerze.
Problem polega na tym, że pobieranie plików z internetu przez komputer na ten dysk przebiega bardzo dziwnie.
Czasem tartuje z prędkością 20 pare MiB/s i spada do 1-2 MiB a nawet do 0 i wyświetla się błąd sieci.
Czasem od razu jest 1 Mib i spada do 0.
Bez różnicy czy wifi czy lan.
Pobieram programem jdownloader. ( przez przeglądarkę tak samo)

Może ktoś coś poradzi ???

Wcześniej miałem TP-Link wr1043nd i tam jest usb 2.0 i ten sam dysk był podpięty. Pobieranie przebiegało bez problemów.

Zmieniłem router na lepszy a tu psikus. jest nawet gorzej.
Może coś trzeba odblokować ? Porty czy coś.

poniżej screeny
https://zapodaj.net/12b6c5789a806.jpg.html
https://zapodaj.net/a4f3ab90e2b65.jpg.html
https://zapodaj.net/59b68a94d338e.jpg.html

Poratujcie proszę bo odchodzę od zmysłów.

Niestety takie testy są bardzo zwodnicze, bo testujesz tutaj jednocześnie:

  • router
  • swoje łącze internetowe
  • łącze komputer-router
  • łącze router-dysk
  • dysk
  • łącza internetowe ludzi korzystających z p2p
  • liczbę ludzi udostępniających dany plik
  • "jakość" pliku w sieci (ile % danego pliku mają dane osoby i skąd one pochodzą)
  • niezawodność danego protokołu p2p.
    W ten sposób nie masz pojęcia, który element zawodzi.

No chyba, ze raz za razem będziesz ściągał dokładnie ten sam plik.

Lepiej weź jakiś plik (pliki) z lokalnego dysku o wielkości kilku GB i próbuj pchać na ten dysk. Jak to będzie działało stabilnie, następnie spróbuj pchać wiele małych plików (np. katalog Windows).
Potem pobierz je ponownie do siebie.
Potem (o ile wszystko działa świetnie) spróbuj ściągać na swój dysk lokalny, a dopiero potem testuj całość (choć wiemy, że coś jest pewnie nie tak).

Przy kopiowaniu , odtwarzaniu plików z tego dysku nie mam problemów.
Dla testu pobierałem ciągle ten sam plik. Z serwerów premium typu rapidu.net.
Raz na dysk podłączony do komputera - 20-30 MiB/s
Na dysk podłączony do routera c9 z usb 3.0 - pobieranie bardzo wolne lub z prędkością zero 0
na dysk podłączony do starego routera wr1043nd z usb 2.0 - przyzwoicie 8-10 MiB/s

Testowane też na innym routerze Linksys z usb 3.0 - to samo co z moim nowym tplinkiem.

Może problem polega na braku prądu w tych z usb 3.0. Przy pobieraniu i wysyłaniu na dysk może nie wyrabia ??
Myślałem nad hubem aktywnym z usb 3.0 może by załatwił sprawę. Tylko szkoda wydać 100 zł lub więcej jak nie pomoże.

No to został jeden eksperyment:

  1. Zacznij kopiować duży plik z (a potem na) dysk
  2. Jednocześnie zacznij przesyłać dużo danych przez internet.
    Jeżeli problem się pojawi, to wskazuje po prostu na niedobór mocy obliczeniowej routera. Jak masz taką możliwość, to może jakieś sprawdzenie obciążenia CPU by się przydało (konsoli pewnie ot tak nie ma, żeby prostego "top"a odpalić, ale może jakaś strona statusu z cpu load jest.

Sprobuje jutro
Niestety żadnych statystyk cpu nie ma.
Wydawało mi się, ze router ma całkiem dobra moc.
Dam znać jak efekty.

Hej
Oto wyniki testu
Sieć obciążona pobieraniem plików ( 20 pare Gb) na komputer.
Dysk podłączony do routera.
W tym czasie kopiowanie pliku 16 Gb z dysku a później na dysk.
Wyniki uśrednione:
Pobieranie 35 MiB/s na komputer - kopiowanie na dysk 8 MiB/s
Pobieranie 30 MiB/s na komputer - kopiowanie z dysku 18 MiB/s

Wydaje się nie najgorzej. Aha test po LAN robiony.

Dodatkowo sprawdziłem pobieranie tych samych plików co wcześniej bezpośrednio na dysk.
Startowało z ok 400 kb/s i spadało do 0 kb/s i wyskakiwał problem z siecią w programie jdownloader.

Może jeszcze jakieś pomysły?

Zakupiłem aktywny hub Usb 3.0 aby sprawdzic czy aby napewno nie brakuje prądu w gniezdzie. Jutro powinien być.
Edit.
Hub nie pomógł

Wchodzimy w obszar "dziwnych zachowań". Z pewnością do wyjaśnienia, ale nie wiem czy bez dostępu do konsoli routera można coś więcej powiedzieć.
jdownloader ogólnie to bardzo dziwna aplikacja i ruch który tutaj generujemy może mieć charakterystykę, która dobija serwer CIFS/SMB w routerze. To znaczy wiele jednocześnie otwartych plików, wiele zapisów do jednego pliku itd.
Bez miernika CPU load (i dostepu do konsoli) bardzo będzie trudno to zdiagnozować.
Możliwe inne przyczyny:

  • systemowy niski limit maksymalnej liczby otwartych plików (z tym, że plik w Unix to nie tylko fizyczny plik)
  • problemy z łącznością (utracone pakiety) na linii komputer-router (CIFS/SMB bardzo tego nie lubi i zwalnia)

Przez przeglądarkę ten sam problem.
Znalazlem zakladke z obciazeniem cpu. W momencie wystartowania pobierania jdownloadera jest ok 60 % i rośnie do 90% i po czym spada do 40-60% .

Przypomne, ze w starym routerze słabszym i z usb 2.0 działało

Być może są do niczego sterowniki USB 3.0 (to inny kontroler).
CPU rosnące do 90% może wskazywać na jakiś problem - wtedy może być obciążenie spowalnia transfer danych tak bardzo, że jdownloader się zapycha i zgłasza źródłom danych, że proszę wysyłać dane wolniej, bo mi tutaj dysk nie wyrabia.
A ten archer nie ma drugiego gniazda USB 2.0?

Ma jeszcze 2.0. sytuacja taka sama

No to jeszcze jedno co można wypróbować to soft alternatywny do routera, o ile jest, typu OpenWRT.