TP-Link Archer c7 v4 mały transfer z internetu

(kowalmisiek) #1

Witam.

Posiadam już od około roku TP-Link Archer c7 v4 z wgranym DD-WRT. Ostatnio się skusiłem na szybsze łącze internetowe za nie wielką dopłatą. W tym momencie mam 600Mb/s / 30Mb/s. Wcześniej miałem 150/10. Problem polega na tym że się router z DD-WRT nie wyrabia. Tzn jak pobieram coś z szybkiego serwera to mam max transfer około od 15 do 20MB/s. Oczywiście jestem podłączony kablem przez gigabit kartę sieciową.

Podpiąłem się bezpośrednio do routera Netii i tam już leciało 72MB/s.

Mój firmware to DD-WRT v3.0-r37882 (11/30/18)
Mój Router netii jest ustawiony w trybie BRIDGE
Może nie jest najnowszy ale ciężko coś znaleźć w DD-WRT gdzie działają jednocześnie WIFI 2.4Ghz i 5Ghz.
Żadnego QOS nie ustawiałem i nie wiem co go boli.

(Heinz) #2

Witaj,

Ten router na alternatywnym sofcie pracuje bez sprzętowej akceleracji dla ruchu WAN<->LAN.
Aby osiągnąć prędkość około 900Mbit/s musisz używać oficjalnego softu z włączoną funkcją Hardware NAT.

Jest jeszcze wersja Openwrt która też obsługuje sprzętowy NAT ale to musisz poszukać na eko.one.pl

(kowalmisiek) #3

Będę musiał sprawdzić na oryginalnym firmware. Muszę tylko jeszcze znaleźć manual jak wrócić do oryginalnego softu. Chociaż nie bardzo mi to odpowiada bo wolę DD-WRT. OpenWRT jak dla mnie jego gui jest nieczytelne i zbyt skomplikowane. Najbardziej lubię Gargoyle ale nie zrobili firmwaru na Archer C7 V4.

Możesz potwierdzić to co piszesz jak chodzi o pobieranie? Czyli jaki transfer w MB jest na oficjalnym firmware. Na DD-WRT niby mi pięknie pokazuje że jest 600Mbit/s ale podczas pobierania mam max 20MB. Jak startuje to czasem zaczyna od nawet 25MB ale zaraz spada i pływa w okolicy 15-20MB/s.

PS. Nie do końca się zgadzam z tym co piszesz. Bo albo mocy procesor ma na tyle żeby softwarowo wyrobić te 72MB albo DD-WRT ma wsparcie Hardware LAN<->WAN.
Jeśli pobieram coś z serwera premium "uploaded.to" w menadżerze pobierania (JDownloader) pobieram powiedzmy 3 pliki (jedno połączenie) na jeden plik transfer mam w wysokości około 20MB/s w sumie z wszystkich 3 plików ale jeśli ustawię w JDownloader żeby było 20 połączeń do tych plików to transfer wzrasta do tych 72MB/s.
Na początku myślałem że mi netia jakiś sztuczny ogranicznik transferu dała ale jak podłączyłem się bezpośrednio do routera netii to z tej strony pojedynczy plik udało mi się pobierać z prędkością tych 72MB/s
http://www.portnet.pl/narzedzia/pliki-testowe

Jak idzie ruch przez TP-Link Archer C7 V4 z DD-WRT mam max 20MB/s.
Teraz tak:
Router netia
przeglądarka firefox
Pobieranie z tej strony http://www.portnet.pl/narzedzia/pliki-testowe = 72MB/s

Router TP-Link Archer C7 V4 DD-WRT
przeglądarka firefox
Pobieranie z tej strony http://www.portnet.pl/narzedzia/pliki-testowe = 20MB/s

Jeszcze bym w Twoją teorię uwierzył tylko dlaczego JDownloader potrafi pobierać z TP-Link Archer C7 V4 DD-WRT z prędkością 72MB/s. Warunek jest że musi być dużo połączeń do pojedynczego pliku.

(Heinz) #4

Może już w ddwrt dodali patcha do kernela aby wspierał hwnat. nie jestem na bieżąco w łatach ale jeszcze niedawno tego nie było.
Fakt że przy większej liczbie połączeń osiągasz pełną prędkość musi świadczyć że hwnat jest włączony. bez tego nie przekroczysz 300Mbit/s.

Co na to speedtest.net?
Sprawdź też podczas testu w menadżerze zadań jaka jest prędkość na karcie sieciowej ( zakładka wydajność/Ethernet) tam masz pokazane w bitach a nie bajtach.

(kowalmisiek) #5

Speedtest.net oczywiście pokazuje mi pięknie po 603Mb/s / 30Mb/s. Wszystko pięknie działa poza pobieranie z pojedynczego strumienia. Jak będę w mieszkaniu to sprawdzę w menażerze zadań ale raczej nie będzie to nic innego co pokazuje firefox po przeliczeniu bit =bajt

Kojarzysz gdzie jest jakiś tutorial jak wrócić z DD-WRT do oryginalnego oprogramowania. Chciałem przetestować jak to wygląda na oryginalnym sofcie.
I czy potrzeba do wgrania oryginalnego firmware przerobiony plik z oprogramowaniem? Pamiętam że w openwrt taki musiał być żeby wgrać oryginal. nie wiem jak jest w DD-WRT

(kowalmisiek) #6

Panowie jak wgrać oryginalne oprogramowanie do TP-Link Archer c7 v4? Bo zwariuje zaraz z tym wgrywaniem. Musi być jakiś firmware bez bootloadera czy jak? Jeśli tak to skąd go pobrać. Pobrałem ze strony producenta nowy firmware i próbuje wgrać przez TFTP. Wgrywa się niby ale po wgraniu proces instalacji się nie rozpoczyna. Nie wiem co jest grane. Wygląda jak by mu nie pasował firmware.

(kowalmisiek) #7

No dobra. Teraz to już nie wiem co robić. Wgrałem oryginalny firmware. Włączam pobieranie i pięknie leci transfer z prędkością 72MB/s. Sprawdzałem tak przez 30 min i potem już byłem zadowolony. Po jakiś 30 minutach bezczynności sprawdziłem ponownie i transfer spadł do poziomu około 15-20MB i już tak się zatrzymał. Pomaga restart routera ale znowu po jakiejś chwili bezczynności transfer spada. Jaja jakieś.

PS. Zauważyłem jeszcze że pomaga wyciągnięcie kabla z wan i wsadzenie go ponownie.

Po dalszych testach już mi wiele opcji nie zostało.
Zauważyłem że jak ustawię router Netii w trybie router (nie BRIDGE) i dostanę IP wewnętrzne na TP-Linka to trransfer jest dobry czyli te 72MB/s a jak przestawię na BRIDGE to transfer spada do tych 15-20MB/s.
Nie wiem czy to Router Netii w tyłek daje w trybie BRIDGE czy jakoś sobie TP-Link nie radzi w tym trybie?
Już jestem pewien że to któreś z tych opcji są zepsute tylko nie wiem czy TP-LINK czy ten cały Technicolor CGA2121

Co myślicie?