Tp-link Archer C7 słaby transfer

Witajcie
chciałbym się was poradzić w kwestii ustawienia, a co za tym zapewne idzie prędkości transferu przez ten router. Kupiłem go chcąc zapewnić sobie stabilne połączenie w całym około 70-metrowy mieszkaniu a zarazem w pełni wykorzystać 70mbit-owe łącze. Tymczasem transfery wyglądają dość marnie. W pomieszczeniu gdzie stoi router w odległości około 2,5m (bezpośrednia widoczność) transfer w sieci 5GHz to około 11MB/s. W sąsiednim pomieszczeniu, przez jedną ścianę nośną, transfer to około 1,2MB/s (przy sieci 2.4GHz transfery to odpowiednio 10MB/s i 250kB/s). Wydaje mi się, że coś tu jest nie tak tylko nie potrafię dociec co. Czyżby chodziło o ustawienie routera. Stoi on na szafce zaraz obok telewizora, na konsoli PS4, blisko jest również dekoder cyfrowy i głośnik subwoofer od kina domowego. Nie wspominając o jakimś kilometrze kabli za szafką. Czyżby aż taki wpływ mała elektronika?

Sprawdź czy jest dostępna jakaś aktualizacja dla twojego modelu routera na stronie producenta.
Kablowo sprawdzałeś transfer? Z routerem jak i bez niego?
Spróbuj wyłączyć hardware NAT - disable (drugi wiersz).

Jestem teraz w pracy więc nie sprawdzę wszystkich zaleceń, ale na tą chwilę powiem tyle że aktualizację wgrałem od razu po konfiguracji. Sprawdzałem transfer tylko po kablu z dysku do komputera i było ok. 32MB/s. Resztę sprawdzę po południu. Dzięki

No to jak każdy, czekam na efekty testów :slight_smile:

Czyli ~100Mbit/s.
Pokaż zrzut ekranu z inssidera zainstalowanego na komputerze. Zrzut zrób z odległości około 1-2M od routera i w tym miejscu za ścianą nośną.

Prędkości osiągane podajesz w jednostkach MB/s, a w rzeczywistości masz Mb/s? To jest ogromna różnica.

A więc po kolei

  1. Oczywiście jestem świadomy różnicy między MB a Mb i również świadomie używałem jednostek megabajtów
  2. Wyłączyłem NAT zgodnie z poleceniem i nie zmieniło to nic
  3. transfery: dysk - router - komputer po kablu 12MB/s, dysk - komputer po kablu - 32MB/s, dysk - router - komputer po wifi 12MB/s (i tutaj ciekawe jest że nawet po kablu transfer jest tak samo niski za pośrednictwem routera)
  4. Zrzuty inssidera pierwszy w odległości 2m od routera, drugi za ścianą

Chodzi ci o dysk USB? niestety USB w routerach demonem szybkości nie jest przez procesor.
Co do WiFi to raczej wina sygnału. Zbyt słaby.
Dla 2,4 GHz zmień kanał na 11 lub 13 i zrezygnuj z użycia szerokości 40MHz chyba ze uda Ci się przerzucić sieć "bez kabli" na inny kanał (1).

Wszystkie urządzenia jakich używam z wifi działają na sieci 5GHz więc 2.4 interesuje mnie tak na prawdę mniej. Może podszedłem źle do testowania prędkości bo wykombinowałem sobie że tak sprawdzę najstabilniej możliwości routera. Tylko dlaczego prędkość tak drastycznie spada za ścianą 1MB/s to raptem koło 8mbit to spadek o 85% do nominału. Wchodząc z komórki połączenie ledwo się trzyma o to mi najbardziej chodzi

5GHz ma gorszą propagację fal, gorzej "przechodzi" przez ściany i bardziej traci na sile sygnału.
Możesz spróbować przestawić router w inne miejsce.
Sprawdź też siłę sygnału na telefonie aplikacją WiFi Analyzer.
Jak możesz to zrób speedtest.

Wifi analyzer pokazuje za ścianą przy sieci 2.4GHz około -60dBm, dla sieci 5GHz -70dBm więc faktycznie 2.4 działa lepiej. A może by podejść do sprawy od strony karty sieciowej w laptopie. Mam obecnie Atherosa AR5BWB222 i nie wiem czy może nie zmienić jej na jakąś w standardzie AC? Karta wygląda jak ta ze zdjęcia nie wiem czy to standard mini PCI-E?

Tak to mpcie. Karta w formacie Half.
Intel wypuścił taką z trybem AC: http://www.intel.pl/content/www/pl/pl/wireless-products/dual-band-wireless-ac-7260-bluetooth.html
Na zdjęciu potrzebujesz tą z lewej:

Pojawił się kolejny problem, zauważyłem że nie działają żadne aplikacje na smartfonach (obu) i tablecie (wszystkie z androidem) które łączą się po wifi. I tak - nie działa facebook, aplikacja pogodowa czy sklep play. Jedyne co działa to przeglądarka firefox. Coś pewnie skopałem z konfiguracją routera i blokuje on jakieś porty przez które android się łączy (?). Pomóżcie :slight_smile:

nie powinno.
Spróbuj wpisać adresy serwera DNS w konfiguracji routera - zakładka DHCP.
Możesz tam wpisać adresy DNS od operatora lub od google ( 8.8.4.4 i 8.8.8.8)

Właśnie chwilę wcześniej znalazłem w necie rozwiązanie z DNSami wpisałem 8.8.8.8 i 8.8.4.4 i wszystko hula.
Niby ogólnie wszystko działa pozostała tylko kwestia słabego transferu, jak to możliwe że inii mają stabilne połączenie przez np. 3 ściany albo w ogóle przez stropy, w moim przypadku wydaje się to niewykonalne.

Ściana ścianie nie równa. Jedne są nośne ze zbrojeniem inne są tylko działowe: [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi#Propagacja_fali_radiowej_w_pomieszczeniu