Topologia sieci

Topologia to nic innego jak rozkład urządzeń i okablowania w sieci.
Wyróżnia się następujące topologie (nie są to wszystkie, a najbardziej znane):
Magistrali - w topologi tej wszystkie hosty są połączone jednym przewodem (jeden po drugim). Zaletą jest to, że wszystkie hosty mogą się bezpoPrednio komunikować; wadą, że przerwanie kabla w jednym miejscu powoduje przerwanie działania sieci (rozłączenie hostów).
Gwiazdy - to taka topologia, w której hosty(lub inne urządzenia) w sieci połączone są ze wspólnym, centralnym punktem łączącym. Każde z urządzeń połączone jest tylko z punktem centralnym (np. z hub'em lub switch'em) sieci. Wadą takiego rozwiązania jest to, że gdy punkt centralny ulegnie uszkodzeniu, cała sieć przestaje działać. Rozszerzonej gwiazdy - pochodzi od topologi gwiazdy. W tej topologi każde z urządzeń końcowych działa jako urządzenie centralne dla własnej topologi gwiazdy. Jest to topologia o charakterze hierarchicznym i może być tworzony w niej ruch lokalny.
Pierścienia - hosty połączone są w zamkniętym pierścieniu (urządzenia tworzą zamknietą pętlę) to znaczy, że każdy z nich połączony jest bezpośrednio z dwoma sąsiadującymi urządzeniami.
Podwójnego pierścienia - składa się z dwóch pierścieni. Pierścienie te nie są ze sobą połączone. Topologia podwójnego pierścienia jest tym samym co topologia pierścienia z tym, że drugi pierścień łączy te same urządzenia. Zapewnia to niezawodność w sieci. Każde z urządzeń podłączone jest do dwóch niezależnych obwodów sieci.

[b]Topologia liniowa /b

Gwiazdy :

Pierścienia

Podwójnego pierścienia