To po co jest ten Wan

U sąsiada zauważyłem że ma kabel [wchodzący] od internetu wpięty w routerze nie w wejście WAN tylko w następne żółte a wejście WAN zaklejone taśmą bo tak mu to podłączyli i zakleili fachowcy od dostawcy internetu to po co jest to wejście WAN skoro router działa tak jak u mnie na wpiętym kablu do WAN. :o

Co to dokładnie za łącze internetowe? Jeżeli jakaś radiówka to router jest na zewnątrz w antenie (WISP). Router w mieszkaniu działa jako punkt dostępowy.

Radiowy on ma, ale ja też mam radiowy .

Jeśli w routerze ominiesz port WAN i kabel " z internetem" podłączysz do LAN ( i wyłączysz DHCP) to router działa jak zwykły AP.

WAN jest po to aby urządzenia działało jako router czyli wprowadzało NAT. W instalacjach radiowych nie jest to potrzebne ponieważ większość użytkowników dostaje adresację z prywatnej puli adresów. Routerem jest sam odbiornik (WISP).
NAT-owanie jest po to aby z jednego publicznego IP mogło korzystać więcej urządzeń w sieci lokalnej a przy okazji zabezpieczało dostęp z zewnątrz.

Jeżeli miałem jakaś kiedykolwiek awarie i do dostawcy internetu dzwoniłem to zawsze mi się pytali czy mam kabel wpięty do WAN bo tak mam mieć podłączone.

Pewnie dlatego że przez LAN można wejść i sprawdzić co dzieje się na routerze klienta.