TL WR940N - konfiguracja jako access point

Witam, mam w domu router główny huawei EG8145V5 od dostawcy internetu. W pokoju mam router tp linka TL WR940N i chce z niego zrobić access pointa na 3 urządzenia poprzez kable. Routery huawei i tp link są podłączone do siebie kablem (złącze LAN w huawei i złącze INTERNET w tp linku). Router główny widzi tego tp linka ale ma on status offline. Jak skonfigurować routery żeby internet śmigał po kablach? Dodam, że problem jest tylko z połączeniem z access pointem. Oba urządzenia mają inne adresy ip (huawei 198.167.18.0 a tp link 198.167.0.1)

  1. To powinno bez problemu działać - w każdym razie nie ma technicznych przeciwwskazań co do urządzeń.
  2. Jeżeli podłączyłeś TP-Linka i masz gdzieś napisane, że jest on Offline - to sprawdź, czy zapaliły się kontrolki Ethernetu - na Huawei masz Link1-4 - ma się zaświecić stałym światłem (i migać w takt ruchu) odpowiednia kontrolka. Na TPLinku mam wątpliwości, czy w ogóle są kontrolki. Jak nie ma - to w zasadzie oczywista sprawa, że kabel po prostu nie działa.
  3. Dalej to już twój wybór - czy podłączysz przez złącze WAN (i będziesz miał wydzieloną sieć - wtedy IP wewnątrz tego routera nie ma aż takiego znaczenia) czy LAN (wtedy ma znaczenie, i trzeba wyłączyć DHCP w tym routerze),

Internetu zabrakło w AP w momencie wymiany routera dostawcy na inny (ten w poprzednim poście). Poprzednio wystarczyło kable podpiąć i wszystko działało. Natomiast co ciekawe na starym routerze nie mogłem ogarnąc internetu u młodszego brata, gdzie komputer był bezpośrednio połączony kablem z routerem dostawcy.

Co do 2 punktu to sprawdze te kontrolki. Na pewno na huaweiu się coś świeci, na tplinku też się świeci niebieska dioda.

W obu przypadkach problem z "kablem". Ja bym sprawdził te kable, czy są na pewno OK :slight_smile:
Daj znać niezależnie od rozwiązania, przyda się innym.

Sprawa wygląda na tą chwile tak:

  • diody się świecą (na tplinku niebieska a na huawei dioda świeci na stałe)
  • kable sprawne

Problem musi być po stronie access pointa. Nie mam pomysłu już jak to naprawić.

Edit

Zmieniłem ustawienia tplinka na standard i u mnie internet działa ale u młodego już nie.

Edit2

Pokminiłem trochę i u młodego ręcznie przypisałem adres ip. Wszystko jest niby ok ale strony internetowe nie odpowiadają

To sugeruje, jakby Huawei wykrywał, że podłączyłeś router i odcinał własne porty i dostęp w nich do internetu, jak podłączasz router. Możliwe, ale nie słyszałem, żeby ktokolwiek to stosował w Polsce. Zwykle wtedy internet w Wifi z Huawei także powinien także "zgasnąć".

Proponuję podłączyć TPlinka przez jego port LAN a nie WAN, po uprzednim wyłączeniu serwera DHCP i ustawieniu mu adresu IP spoza puli adresów, jakie przydziela Huawei.
Jak huawei przydziela adresy z zakresu 192.168.1.100-200, to niech TPlink ma np. 192.168.1.222. W rzeczywistości TPlink nie musi wcale nieć poprawnego adresu ani nie trzeba z nim gadać w takim przypadku, bo robi jedynie za switcha ethernet i AccessPointa, do czego nie trzeba potem wcale nic ustawiać (poza jednorazowym wybraniem nazwy sieci WiFi i jej hasła.

Wifi śmiga normalnie, bez względu jakie urządzenie się z nim łączy.

Czyli jakbym podłączył tplinka lanem a nie wanem to on działałby jako taki rozgałęziacz? Dobrze rozumiem?

Tak, dokładnie. Tylko musisz koniecznie wyłączyć serwer DHCP (albo całą funkcję routera o ile jest taka opcja) w TPLinku, żeby nie było dwóch serwerów przydzielających adresy IP. Wszystkim ma się zajmować tylko Huawei.