TL-WR841N + Cisco EPC 3008

Witam!
Ledwo się zarejstrowałem, a już mam sprawę. :slight_smile:
Mam usługę 120/10 Mbps w Multimedia. Od operatora mam modem Cisco EPC 3008, do którego mam podłączony router TL-WR841N. Z routera kabelek idzie do kompa oraz sieje mi wifi.
Problem: gdy kabel idzie bezpośrednio z modemu do kompa, wyciągam 120-122 Mbps tak jak trzeba. Gdy sygnał idzie tak, jak opisałem wyżej (przez router, po kablu) prędkość spada do ok. 85-90 Mbps. Po wifi wyciągam marne 28 Mbps (wcześniej w Vectrze pełna prędkość po wifi, tj. 40 Mbps).
Na czym może polegać problem? Na czas testów odłączyłem wszystko, co mogłoby zamulać (wyłączenie wifi w telefonach i telewizorze), więc pomiar raczej wiarygodny. Ewidentnie router jest tym wąskim gardłem...
Help!

Port 100Mb/s w routerze jest ograniczeniem więc prędkość jest poprawna.

KOnfiguracja radia jest 802.11n plus 40MHz? Jak wygląda sygnał i potencjalne zakłócenia? Karta w komputerze obsługuje 802.11n?

O żesz... A co możesz polecić w miarę ekonomicznego, aby to obejść? (strzelam, że trzeba czegoś z portami 1 Gb/s?)

Konfiguracja była na auto, ale zmieniłem na 40 MHz - bez zmian. Okolica zatłoczona, ale wybrałem kanał, który jest rzadko używany w okolicy, poziom sygnału -50 dBm. Problemu nie było w Vectrze (dokładnie ta samo umiejscowienie routera). Karta w kompie TL-WN722N, więc nie powinna robić problemów. Aczkolwiek testy wifi robiłem na Androidzie, w odległości kilku cm od anteny routera.

TP-link WR1043NDv2