TL-WR702N tryb BRIDGE - wreszcie działa

Witam.
Ameryki pewnie nie odkryłem ale chciałem podzielić się problemem który dzisiaj udało mi się rozwiązać.
Mianowicie za pomocą urządzenia TL-WR702N chciałem "przedłużyć" zasięg sieci z routera TL-WR941ND, ale zależało mi na tym by był inny SSID. Ustawiłem wszystko jak trzeba i ok. Internet w nowej sieci hula ale... do czasu gdy wypiąłem nano router z kompa i podłączyłem go do zasilacza 230V/USB. Sieć jest, po wifi można wejść na TL-WR702N ale Internetu nie ma. Po długich kombinacjach okazało się że:

  1. Kanał (channel) w głównym routerze MUSI być ustawiony na sztywno, a nie auto, gdyż podczas łączenia opcją "survey" nano router zapisuje aktualny channel (jeśli kanał istniejącej sieci którą chcemy rozszerzyć jest inny niż domyślny, soft informuje że zostanie zmieniony) i po restarcie głównego routera z opcją auto kanał zmienia się na losowy. No a jak się zmieni to klops i w ogóle urządzenie TL-WR702N się nie połączy z głównym routerem bo nie wykrywa kanału tylko ma zapisany ten podczas pierwszego połączenia.
  2. Jeśli w urządzeniu TL-WR702N adres własny IP jest ustawiony na sztywno, w routerze głównym MUSI być zrobiona rezerwacja adresu na adres MAC urządzenia TL-WR702N w opcjach DHCP. W moim przypadku router główny ma adres 192.168.1.1 a nano router ustawiłem na 192.168.1.254
  3. W urządzeniu głównym opcja DHCP jest włączona i ma domyślny zakres adresów 192.168.1.100-192.168.1.199 więc w urządzeniu TL-WR702N działającym w trybie bridge, zakres DHCP MUSI być ustawiony na np. 192.168.1.150-192.168.1.199, lub dowolnie ale tak, żeby pierwsze wolne adresy się nie pokryły. Wydawałoby się że nowa sieć stworzona urządzeniem TL-WR702N będzie "niewidoczna" dla starej sieci ale okazało się że mój stacjonarny komputer wpięty do głównego routera i laptop wpięty do nowej sieci otrzymały taki sam adres (192.168.1.100) i był konflikt IP. Można oczywiście w sieci TL-WR702N ustawić inną podsieć ale piszę to dla tych, którzy jadą na domyślnych ustawieniach i głowią się że po restarcie TL-WR702N nie działa net.
    Na razie to by było na tyle, pozdrawiam!
    Kluska

Przeniosłem do odpowiedniego działu. CHACA