TL-WR1043ND v2 - problem z siecią bezprzewodową

Witam serdecznie,
Na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że w kwestiach konfiguracji routera moje umiejętności kończą się na utworzeniu sieci bezprzewodowej, założeniu hasła i tyle :slight_smile:
Mam problem ze swoim nowym routerem, który występuje praktycznie od samego początku. Problem dotyczy sieci bezprzewodowej. Otóż przykładowa sytuacja:
Używam sobie spokojnie przeglądarki "Firefox", internet działa bez zarzutu. Wchodzę następnie do przeglądarki google chrome i chcę oglądać filmiki w serwisach typu you-tube, wrzuta etc. Albo pokazuje mi się "Ograniczony dostęp do sieci", albo w ogóle nic się nie zmienia w tej ikonce połączenia bezprzewodowego, a internetu nie ma przez jakiś czas.
Sytuacja nr 2: Używam sobie spokojnie przeglądarki i chcę ściągnąć coś na torrentach. Włączam klienta torrentów i po paru minutach prędkość pobierania zwalnia do 0, to samo się dzieje z przeglądarką. Dostęp do internetu jest, ale nie mogę nic na nim robić bo praktycznie nie ma prędkości. Gdy wyłączę klienta torrentów internet wraca po paru minutach. Natomiast gdy chodzi sam klient torrentów bez przeglądarki wszystko się pobiera odpowiednio.
Pragnę zaznaczyć, że gdy podłączę komputer bezpośrednio pod router za pomocą kabla to problem od razu znika. Czyli na moje oko jest jakiś problem z konfiguracją sieci wi-fi.
Co do sprzętu to posiadam Dell XPS studio 16. Dodatkowo do sieci jest podłączony mój telefon.
Błagam o pomoc...ręce mi po prostu opadają. Router tyle kasy kosztował, a nie mogę nawet swobodnie z niego korzystać by nie zakłócić delikatnej równowagi :slight_smile:
Oczywiście czekam na pytania i potrzebne screeny. Jak tylko zobaczę odpowiedź postaram się natychmiast wrzucić potrzebne pliki.

Pierwsza sytuacja to kwestia konfiguracji routera. Wyłączenia wszystkich automatów - PRZYKŁAD
Druga to kwestia konfiguracji aplikacji która pobiera torrenty w twoim systemie. Ograniczenie ilości połączeń i dostosowanie prędkości upload/download do twojego łącza bo to prawdopodobnie upload (wysyłanie z torrenta) wysyca twoje łącze powodując problemy.

Według tego przykładu miałem wszystko skonfigurowane oprócz Channel Width :stuck_out_tongue: Nie wiem czy to mi jakoś pomoże, ale to zmieniłem. Firmware jest aktualne bo jak tylko kupiłem router to upgrade'owałem je. Będę obserwował czy pojawiają się te zaniki i dam znać.

Tu masz jeszcze do zrobienia test - [url=https://tplinkforum.pl/t/prosty-test-na-stabilnosc-lacza-internetowego/5024 - sprawdź podczas problemów który ping nie odpowiada.

Problem z torrentami myślę, że już zażegnałem. Zmniejszyłem prędkość wysyłania. Pojawiło się za to coś takiego jak sprawdziłem tym narzędziem stan mojego łącza:
Był to jeden z momentów utraty płynności:

Dalej jakoś idzie. Będę nadzorował cały czas :slight_smile:

Odznacz w konfiguracji zarządzanie energią dla karty sieciowej.

Zrobione. Ale czy to ma jakieś znaczenie gdy laptop jest podłączony ciągle do zasilania?
Czy wpływ na te zaniki internetu może mieć wbudowany firewall w routerze?

Wygląda z testów że całkiem zrywa połączenie z routerem. Czy to jest przyczyna to się okaże. Testuj dalej stabilność łącza. Możesz zainstalować sobie inSSIDer-a i zrobić testy zasięgu i zakłóceń (zakładka NETWORKS).

Trochę już czasu minęło odkąd problemy wystąpiły po raz pierwszy. Pora na parę wniosków.

  • Problemy z torrentami zniknęły po odpowiednim skonfigurowaniu połączenia.
  • Wyłączyłem Firewalla w routerze i problemy ze zrywaniem połączenia również znikły.

Aktualnie występują rzadko chwilowe zerwania połączenia na max 1 sekundę, ale jest to nic w porównaniu z tym co było. Wygląda na to, że ten Firewall routerowy jakoś kolidował ze wszystkim.

Dzięki za informację w tym temacie.