TL-WR1043ND v1 ofw a współpraca z dyskiem USB

Witam. Jakiś czas temu zakupiłem w/w urządzenie i zbudowałem na nim małą sieć domową. W związku z tym, że przybyło trochę urządzeń ostatnimi czasy postanowiłem skorzystać z wbudowanego usb celem zamontowania dysku twardego przeznaczonego do współdzielenia w sieci. Urządzenie na oficjalnym najnowszym firmware tplinka. Po podłączeniu i skonfigurowaniu dysku - 2 partycje NTFS, dysk widziany w sieci, bez problemu zmapowany na laptopy, działa w trybie RW. Problemem są prędkości. Dysk zewnętrzny 2,5 cala usb 2.0. zmapowany do laptopa, wyniki testu nie zależne czy połączenie odbywa się po wifi czy po kablu. Przy kopiowaniu z laptopa na zmapowany dysk uzyskuje transfer 1500kb/s czyli jakieś 11,7 Mb/s przepływności. Ta wartość jest strasznie mała i oczywiście nie zadowalająca. Kopiowanie dużych plików trwa wieczność. W zasadzie czy po samie czy po ftp prędkości są takie same. Czy to tak ma być, czy w moim urządzeniu jest uwalony port USB ?
Pozdrawiam...

Zapis na partycji NTFS wymaga większej mocy obliczeniowej procesora stąd taki niski transfer. Na partycji FAT32 powinien być dużo wyższy ( około 7-8MB/s.
Możesz jeszcze wgrać OpenWRT i sformatować partycję na ext i wtedy prędkości są na poziomie 8-10MB/s

Witam.
Dziękuje za pomoc. Niestety system fat32 odpada ze względu na ograniczenia rozmiaru plików. Dokopałem się tu na forum do testu tego sprzętu i widzę że te marne transfery są poprawne. Cóż, okazuje się że ten port USB w bardziej wymagających zastosowaniach pozostaje całkowicie nie przydatny, trzeba będzie nabyć jakiś NAS. Chociaż zgodnie z sugestią najpierw spróbuje z cfw i ext (nie siedzę w temacie cfw i obsługi innych systemów plików, tak więc nie wiem czy i ext się sprawdzi). Da się na to wrzucać pojedyncze pliko o wadze +- 40-50GB ?
Ps. open-wrt czy dd-wrt, który będzie lżejszy ? Pozdrawiam...

Jeśli jesteś mało zaawansowany to polecam Gargoyle. Jest proste, intuicyjne i ma bardzo łatwe konfigurowanie zasobów po USB. Jeśli konfiguracja routera nie jest dla ciebie problemem to polecę OpenWrt z nakładką LuCI. Jak konfiguracja przez telnet/SSH nie jest problemem to polecę gołe OpenWRT.
Pliki o takiej wadze też się da ale przez transfer się nie opłaca.
Mogę polecić NAS: Zyxel NSA310 Jest tani i dla zwykłego użytkownika powinno w zupełności wystarczyć. Transfery około 25-28MB/s przy oryginalnym oprogramowaniu. Przy debianie użytkownicy pisali o transferach dochodzących do 40MB/s

Witam. Dziękuje za zainteresowanie tematem. Z konfiguracją na spokojnie sobie poradzę, jednakże zgodnie z wcześniejszymi postami efekt i tak nie będzie zadowalający. Decyzja zapadła, trzeba kupić NAS. Przy okazji polecenia tego zyxela, przeglądałem specyfikację ale nie mogę tego odnaleźć, czy działa w nim udostępnianie dysku bezpośrednio z usb czy trzeba mieć dysk wewnętrzny i aby korzystać z danych z dysku usb używać opcji copy/sync ? Pozdrawiam...

Dysk podłączony pod USB bez problemu będzie dostępny przez FTP/Samba/http czy nawet DLNA(trzeba włączyć udostępnienie). Nie wiem czy na zewnętrznym dysku można instalować pakiety ( transmission/MySql i inne).
Wewnątrz urządzenia jest port SATA do wewnętrznego dysku twardego i pod niego można podłączyć nawet dysk 2,5' tylko nie da się go przykręcić do obudowy.