TL-WR1043ND jako bridge + modem GSM usb jako WAN

Witam,
Przeprowadziłem się i niestety oprócz LTE nie mam żadnej opcji internetu, szczęście w nieszczęściu, że maszt Play stoi 300m obok. W związku z promocją wspomnianego playa do końca roku mam LTE w telefonie bez limitów, telefon jest z wyższej półki bo HTC One m7, więc AP z telefonu śmiga na N-ce jak się należy.
Niestety (albo stety) sprzedaję laptopa i przesiadam się na stacjonarkę.
W chwili obecnej AP w telefonie, laptop i NAS łączą się po WiFi z netem, a między sobą są połączone eth z ustawionymi na sztywno ip.
Laptop, jak wspomniałem robi wypad, więc mogę kupić jakąś kartę sieciową WiFi do stacjonarki i mieć tak samo jak do tej pory, ale to słaba opcja (wydałem już wystarczającą furmankę pieniędzy na stacjonarkę) a 1043ND leży i się kurzy.
Z końcem roku trzeba będzie pofatygować sie do operatora i kupić jakąś kartę sim z netem i jakis router 3G.
Teraz pytanie, na chwilę obecną chyba najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby zrobienie bridge'a z 1043 który będzie się łączył do telefonu, i udostępniał Internet dalej. Z końcem roku będzie jakis router Wifi, z racji bliskości masztu i ceny najpewniej jakies małe g na usb.
Standardowy soft raczej na to nie pozwala, a od czasów kiedy zmieniałem softy we wszystkim upłynęło już trochę wody.
Co tam wgrać i jak, żeby się zbytnio nie narobić? Linki mile widziane.
P.S. Tylko nie piszcie jak do laika, ogarniam temat, tylko po prostu nie wiem co teraz się wrzuca, kiedys było Open WRT chyba... Teraz obiły mi się o uszy ze trzy nazwy, bridge'a pewnie zrobię wszędzie, chodzi o jak najlepsze wsparcie dla sticków 3G i jakiś sensowny interfejs, konsoli się nie boję, ale zwyczajnie, mi sie nie chce konfigurować wszystkiego z palca.
Link do instrukcji wrzucania równie mile widziany.

Instalacja:


Konfiguracja:

Merci.
Hmm wydawało mi się, że przejarzałem podwieszone wątki, a tych zalinkowanych nie zanlazłem, tak czy inaczej dzieki.
Szkoda, że nie napisałeś co warto wybrać gargoyle, luci... widzę dużo się zmieniło i zmiana firmware teraz to sama przyjemność.
Wziąłem pierwsze z brzegu czyli Gargoyle.
Jak bridge'a nie udało mi się skonfigurować, za nic nie chciało działać DHCP z telefonu, poddałem się i postawiłem jako gateway, plus taki, że jak nie ma połączenia z netem, to dhcp śmiga i sieć lokalna chodzi, minus taki, że jak z laptopa się połączę bezpośrednio z telefonem to jestem w innym segmencie sieci lokalnej, ale akurat na to jest proste rozwiązanie (którego się nie spodziewałem) czyli praca nie jako "client" a jako "client+ap".
Tak więc konfiguracja dokonana.
A jak wygląda temat sticków jako połączenia do WAN przez LTE ?

Mówisz o dostępie z zewnątrz?

Chodzi mi o obsługę usb sticków jako połączenia z internetem, takich jak dają u operatorów za złotówkę np Huawei E3372 albo ZTE MF 823.
Pod Linuxem, trzeba było użyć trochę magi i działały, pytanie jak jest tutaj.
Dodam tylko, że jeszcze nie ma tego modemu usb, a jak uczy doswiadczenie lepiej kupic modem na alle a od operatora wziąć tylko sim.
Szybki research w goole, mówi że ZTE MF823 cytuję:

Działa w trybie karty sieciowej, wymagane są następujące ustawienia w /etc/config/network:
config 'interface' 'wan'
option proto 'dhcp'
option ifname usb0

więc wygląda na to, że jest wprost stworzony do współpracy z gargoyle, w przeciwieństwie do innych. Mógłby ktoś to potwierdzić? Pensja za chwilę to kupie używkę z alle za ~130zł.