TL-WA860RE - spowalnia internet

Witam,
Setup wyglada nastepujaco:
TL-WA901ND - jako AP.
TL-WA860RE - jako range extender - 2x
Komputery podlaczone do AP przez wifi osogaja max predkosc lacza. Przechodzac do innego pomieszczenia automatycznie wskakuja na range extender i predkosc DRASTYCZNIE spada. I teraz tak, na AP mam 100mbit download i 50mbit upload. Jesli przechodze na RE to mam... od 5 do max 10 download i 20 upload. Czemu upload szybszy? Nie mam pojecia.
Czy ktos moze mi pomoc?
Dzieki.

Tak działa repeater. Jeśli dochodzi do tego złe umiejscowienie repeatera to efekty są jak u Ciebie.
Przy poprawnej konfiguracji powinieneś mieć około 30-50mbit/s
repeater powinien znajdować się w połowie drogi między AP a urządzeniem docelowym. Jeśli sygnał w pomieszczeniu docelowym jest dość dobry z repeatera to można repeater przestawić bliżej AP.
wg moich testów na repeaterze traci się połowę odebranej prędkości łącza. Czyli lepiej żeby repeater odbierał lepszy sygnał od AP niż ustawić repeater w pomieszczeniu docelowym gdzie na komputerze będzie pełny zasięg ale repeater będzie działał na "jednej kresce".

Sprawdź jeszcze czy repeater ma ustawioną szerokość kanału WiFi na 40MHz a na głównym routerze jest wybrany stały kanał ( nie automatyczny) oraz szerokość kanału 40MHz.

Mowiac o routerze masz na mysli AP czy ten glowny doprowadzajacy internet do kabla?

Tak. Rozpędziłem się i napisałem router, a chodziło mi o AP.

Auto.
Wlasnie robie ponowna konfiguracje AP. Cos zmienic/ustawic?

Tylko kanał na stały oraz szerokość na 40MHz. W razie niestabilności ustaw szerokość na 20MHz.

Dziala. Faktycznie na RE utrata okolo 50% Ale jest ok, HD TV daje rade.
Jeszze jedno pytanie, czy jak np zwiekszyl bm moc ze 100mbit down do powiedzmy 200 to RE nadal by "tracil" 50%? i powiedzmy zamiast 50mnit bylo by 100 czy to jak nie chodzi?

Teoretycznie tak, jednak wydajność jego wifi jak i wifi z AP jest ograniczona. Repeater jest N300 więc sam maksymalnie odbierze około 120Mbit/s w idealnych warunkach.
Mniej strat mają repeatery dwu radiowe np RE200, R210 lub z nowszych RE350, RE450 które mogą odbierać pasmo np w AC 5GHz, a dalej je rozsyłać w N 2,4GHz.Tylko do tego jest potrzebny AP z WiFI w AC.

A co myślisz o AP500 jako AP?

AP500 nie miałem i chyba nawet narazie tego nie ma na polskim rynku. Z parametrów wygląda na Archera C9, a na jego WiFi nic złego nie mogę powiedzieć.

Odnoszę wrażenie ze kupiłem niewłaściwe produkty do moich oczekiwań.