TL-R480T+ sumownie łacza

witam problem mam tego typu ustawiam router w konfiguracji 2 wanowej i są one aktywne od dwóch operatorów jeden to lokalny dostawca a drugi to na wan dwa zapasowy z SXT LTE z sieci play i wszystko ładnie ale w funkcji automatycznego przełączania między wan 1 a wan 2 jeśli pierwszy dostawca padnie to nie przełączy mi się to z automatu na wan 2 bo pierwsze łącze istnieje w warstwie fizycznej (router widzi połączenie wan z routerem dostawcy ale transmisji nie ma czyli netu brak )więc muszę wyciągnąć kabel z portu wan 1 wypiąć po prostu wtedy się przełączy i tu jest problem może funkcja detekcji online dałem do pingu 8.8.8.8 gogle i nie chce to działać coś żle robię pewnie nie wiem to jedna sprawa .
Ale można ustawić agregację łącza czyli sumowanie i tu też lipa niby działa wynik testów ok sumuje się ale po 15 minutach dzieją się cuda internet prawie przestaje działać gdzie po chwili znowu jest ok , sprawdzałem na dwóch routerach tego typu i to samo się dzieje obciążenie ram i cpu po 50 % maks.
co jest źle nie wiem szukam po necie konfigu też nikt tego nie przerabiał
adres wejścowy na wan 1 . 192.168.88.1 na drugi wan 192.168.0.1 adres dla sieci lan wyjsciowy 192.168.1.1 i wszystko się spina wan 1 i 2 podnesione i tu lipa działa to niestabilnie .
Jak ktoś przerabiał taki temat proszę o pomoc.

pozdrawiam

Ping 8.8.8.8 nie jest najzdrowszym pomysłem - raczej należy sprawdzać najbliższy router danego operatora - znajdziesz go np. robiąc traceroute.Dodatkowo wg instrukcji masz opcję Auto (detekcja po dostępności serwera DNS - warto przetestować.
Oficjalnie nie widzę funkcji agregowania łącz, jest tylko LoadBalance - ale dokumentacja jest skąpa, jak to ma działać.
Jednak dwie rzeczy są pewne:

  1. Jakiekolwiek łączenie wydajności łącz nie dotyczy pojedynczych strumieni (jednego pobieranego pliku przez jedno połączenie TCP, np. FTP, albo HTTP) - póki nie zrobisz prawdziwej agregacji, co nie jest wykonalne do różnych operatorów bez użycia jakiegoś dodatkowego własnego serwera.
  2. Musisz bardzo dokładnie podać wydajności obu łącz up/down bandwidth - i to nie deklarowane, tylko realnie zmierzone i zwykle odejmowało się kilak procent (nawet 10) o ile nie robi tego sam UI TP-Linka - bez tego automat dzielący ruch nie wie, jak obciążać oba łącza.

dzięki serdeczne zawsze jakaś wskazówka spróbuję tak to zrobić zorganizuje sobie router lte i tplinka i na spokojnie skonfiguruję to w domu i porobię ci screny i podeślę .
zrobię symulację 2 łącz gdzie jedno bedzie traciło połaczenie w warstwie logicznej i zobaczę czy bedzie sie przełaczać na beckap jak do tej pory zadziałało tylko po wypięciu kabla z portu dlatego pchałem sie w niby agregację jeśli zadziała to super

witaj czy oto ci chodziło tu trzeba ustawic up/down bandwidth (z takim przelicznikem20 megabajtów =
20 000 kilobajtów) jedno łacze ma 20na 20mb i drugie jest 10 na 5 mb




Tak, o to chodzi, z tym, że przelicznik jest w tym wypadku inny: 1kB = 1024 kB.
Jednak żeby to działało poprawnie, to musisz odjąć kilka procent (eksperymentalnie) - zwykle nie więcej, niż 10%. Ale jeżeli mnie potrzebujesz łączenia tych dostępów do internetu, a failover, to ja bym tego nie zastępował, bo wcale nie musi to zadziałać tak jak oczekujesz (w przypadku awarii łącza nie będzie ono używane).

z tego co widzę i prowadząc obserwacje łączenie dwóch dostępów (psełdo agregacji) raczej nie ma sensu a dlaczego (cyrk z terminalami płatniczymi) jeden z marketów co obsługuje często ma brak netu od głównego isp i tu była prośba o łacze zastępcze i ok tplink miał pomóc i fajnie opcja przełaczania wanów i tu jest problem tego typu nie chce się to z automatu przełaczyć jest utrata połaczenia z głównym isp nie ma ruchu na porcie chociaż jest w statusie połaczony nie wrzuca mi połaczenia na drugi wan jak się ktoś kapnie w sklepie i wie jak przełączyć na stronie konfiguracji routera to ok , jak nie robi się cyrk i tu jest mało tego jak już ktoś przełaczy go dając polacz i zadziała znowu jest problem z płatnoścoami kartą na terminalach płatniczych zaleciłem restart po zmianie dostawcy pomaga niby na chwilę .
Sedno jest takie jak ustawić to tak żeby śmigało ful automat nie mam już głowy
info linia i kontakt meilowy tplinka to lipa nikt nic nie napiszeani nie odbierze telefonu

Tak czasem bywa z oficjalnym wsparciem niestety.
Co do zastosowania dla połączeń szyfrowanych - no faktycznie terminale nie polubią się z takim łączem, choć można ustawić tzw. sticky sessions, żeby ruch nie próbował wędrować przez dwa łącza na raz, ale nie wiem czy ten router to ma (raczej nie musi, choć opcja jest z grubsza: Transmission> Load Balancing > Basic Settings; Enable application optimized routing). Ale co to robi nie ma dokładnego opisu.

Upewnijmy się tylko co do konfiguracji przełączania:

  1. Ustawiasz Transmission> Load Balancing > Online Detection (dla wersji V9 manual czytam)
    MODE: Manual i dalej pierwszy router danego operatora, który znika, jak padnie łącze (czyli "po drugiej stronie", lub router brzegowy ich).
    Analogicznie dla drugiego łącza.
  2. W Transmission> Load Balancing > Link Backup - ustawiasz primary i backup oraz tryb Failover (górny jak masz jeden WAN główny, dolny jak jest ich więcej, ale można potestować), effecitve time: any, status: Enable.

I nadal nie działa jak potrzeba?

mam zestaw w domu podłacze wszystko i dam ci znać jak to sie zachowuje parcie mam na płynne przełaczanie miedzy operatorami i to mi wystaczy jeśli masz czas i ochote np jutro moge ci udostepnić do wglądu kompa przez anydesk i cos w konfigu popatrzysz jakbyś miał ochotę temat jest ciekawy .
tu bedzie można zaobserwowac utratę połaczenia w warstwie logicznej wana primary jak i też łacza lte a chodzi mi o to ze fizycznie routery od isp będa on line zrobię brak conektu czyl transmisji w warunkach bojowych czyli market nie da sie tego przeprowadzic i sprawdzić na 100 procent
napisz co myślisz pozdrawiam

Hej. Jestem trochę zajęty i jak widać nie zawsze zaglądam codziennie, ale w wolnej chwili (zwłaszcza któregoś popołudnia) czemu nie.