TL-MR3420 plus dekoder Cyfrowego Polsatu HD6000

Witam
Otóż mam taki problem. Po podłączeniu kablem LAN w/w routera z dekoderem nie ma internetu w dekoderze(można iple ogladać na nim czy coś). Zdziwił mnie ten fakt ponieważ po kabelku internet działa np. w Laptopie.
Firmware jest ten:
3.13.1 Build 121123 Rel.57630n
Model:
MR3420 v1 00000000
Także pierwsza wersja tego modelu. Jak wygląda cała ścieżka : Otóż net jest z liveboxa, który połączyłem kablem etherentowym do router MR3420, i to działa na sieci w trybie WAN ONLY, DHCP - enable, Adres IP pobierany dynamicznie. Jedyną rzeczą jaką musiałem zmienić to zmiana IP routera MR3420 na 150.cośtam.ileś.ileś, bo na standardowych gryzł się z liveboxem :slight_smile:
Pozdrawiam
Dziaduuu
Tak więc prosiłbym o porady co z tym fantem zrobić.

MR3420 podłączony jest do livebox-a przez port WAN czy jeden z 4 portów LAN-owych?

wniosek - przez port WAN, bo inaczej by prawdopodobnie nie działało (no chyba, że na komputerze jest ustawiony statyczny IP "z przyległościami" :P)

PS adres 150.cośtam.ileś.ileś jest raczej "nielegalny" i nie należy go używać
jeśli już powinien to być adres
10.cośtam.ileś.ileś
albo
192.168.ileś.ileś
ewentualnie coś z zakresu
172.16.ileś.ileś-172.32.ileś.ileś
bo tylko takie pule adresowe są zarezerwowane do użytku w sieciach prywatnych
http://www.iana.org/assignments/iana-ipv4-special-registry/iana-ipv4-special-registry.xhtml

@Administrator
Livebox na porcie lan1 (opdowiedni kolor wyjscia, który "daje" internet :smiley: wedlug manuala) do portu WAN na MR3420 .
Na chwilę obecną ustawione są dwie sieci naraz, jedna na pietrze, druga na parterze, zmienilem im kanały aby interferowały ze soba, sprawdziłem inSiderem i wyglada to ok. Wsumie w działaniu widać ze jest wszystko wporzadku, poniewaz wielu domownikow ma wifi w telefonie, lub na lapkach i przełączają sie bez problemu. Po podpięciu kablem portu lan MR3420 do laptopów (testowałem na dwoch), internet działa elegancko, przez własnie kabelek. Przy czym po podpiecu do dekodera juz nie.
@Szopen
Dzieki za linka, tak przejrzałem i niewidziałem nic na temat adresow nie wymienionych w tej tabeli, ale zmienie ta na 172, chyba. Jak pisze private-use to private-use :). Tylko, zrobilem dla testu ze ustawiłem adres mr3420 na 192.168.1.1 - czy jakos tak (ten standardowy w kazdym razie) i cyfrowy polsat tez go nie zauwazył. Liveboxa łapie, ale sa dwa dekodery, i livebox musi byc podpiety do tego drugiego - troche chaotycznie, ale tak musi byc.
Chce sie własnie skupic na Tp-linku, możliwe że coś mi umyka, albo poprostu tp link nie lubi sie z tym dekoderem i nic nie zrobie. Dlatego napisałem tutaj, zeby nie potrzebnie nie grzebac, czytac tysiaca stron po to aby dowiedziec sie ze nie wiadomo wsumie co i jak :smiley:
Pozdrawiam

to jest dość trudne do wytłumaczenia - prawidłowych konfiguracji jest naprawdę dużo (miliony?), ale nieprawidłowych zawsze dużo więcej

  1. nie może być 172.byleco.byleco.byleco (jeśli już to np 172.16.0.1 jednak obawiam się, że w ten sposób wprowadzimy kolejny bałagan w konfiguracji)
    nie można sobie ustawiać dowolnych adresów "z czapki", bo wtedy router nie wie jak ma obsługiwać taki adres, działanie sieci opiera się na zbiorze kilku tysięcy reguł, jedną z nich jest poprawne użycie adresów (nie miałoby ono tak dużego znaczenia, gdybyś miał sieć odizolowaną od internetu, ale nie chcesz takiej mieć :D)
  2. jeśli livebox ma 192.168.1.1 (jeśli masz fabryczne ustawienia to MA), to TP-Link połączony kaskadowo nie może mieć swojego LANu w tej samej podsieci (ani tym bardziej takiego samego adresu)
    ustaw chociażby dla TP-Linka IP po stronie LAN (czyli również adres IP routera) np. na 192.168.2.1
    WAN natomiast ma mieć (jak prawdopodobnie ma) na adres dynamicznie przydzielany z DHCP (otrzyma go od liveboxa)
  3. TP-Link nie musi być podłączony w charakterze routera, może także pracować wyłącznie jako switch + AP (ale wtedy ustawienia będą całkiem INNE)
  4. aby się dowiedzieć "co i jak" musisz dostarczyć pewną minimalną (i sporą) porcję informacji o obecnej swojej konfiguracji sieci czyli obu routerów