TL-MR3420 - możliwośc informawania o zmianie łącza i polecenie restartu po smsie

Od kilku tygodniużywam TL-MR3420 w firmie gdzie został on założony w celu pewności, że będzie zapewniony stały dostęp do sieci (wan na łączem radiowym lokalnego operatora oraz awaryjny modem gsm). Ponieważ stabilność łącza radiowego zostawia sporo do życzenia router dosyć często przełącza się na awaryjny gsm. Potem niby wraca samodzielnie na główne łącze, ale często dopiero po telefonie do operatora, aby zrestartował swój sprzęt. W związku z tym jesteśmy często nieświadomi, że pracujemy na awaryjnym łączu i dopiero sprawdzenie zewnętrznego IP daje nam informację, że trzeba zadzwonić do operatora.
Pytanie więc czy jakieś alternatywne firmware daje możliwość poinformowania o fakcie zmiany łącza z wanu na gsm za pomocą maila czy smsa (sms chyba byłby lepszy, bo pewniejszy - gdy nie będzie żadnego dostępu do sieci)?
Drugie pytanie czy da się wykonać restart routera wysyłając smsa o jakiejś konkretnej treści (czasami routerek potrafi się zwiesić, a będą od niego daleko bardzo by się przydało go zdalnie zresetować w ten sposób?
Franiu

W OpenWRT jest obsługa SMSów. Można wysyłać i odbierać. Trzeba by było jeszcze tylko napisać odpowiedni skrypt który by sprawdzał WAN IP i w razie zmiany wysłał by sms'a.

Tutaj ten system SMS-owania raczej nie zadziała, bo jak router jest "zawieszony" to też żadnego polecenia nie wykona. trzeba by było mieć osobne urządzenie które restartuje prądowo router.

Można by to zrobić na jakiejś bramce GSM-owej która na podstawie SMS-a będzie sterowała przez przekaźnik zasilaniem tego routera.

Czyli rozumiem, że jakiegoś gotowego rozwiązania niestety nie ma. Sam jestem zupełnie zielony jeśli chodzi o pisanie jakichkolwiek skryptów więc sobie sam nie poradzę. Może na forum jacyś chętni by się znaleźli?

Przez lata stosowałem proste wyłączniki zegarowe, które codziennie restartowały mi modemy/routery w nocy. Chciałem jakiegoś bardziej wyrafinowanego rozwiązania tym bardziej, że jest przecież w modemie karta gsm, która bez problemu mogła by to zrobić. Widzę jednak, że najprostsze rozwiązania są jednak najskuteczniejsze.