TL-MR3420 HUAWEI E3131h-2

Witam,
mam tp-linka TL-MR3420 i do tego kupiony modem w T-mobile huawei e3131 w wersji h2 ( nie mylić z s2).
Modem nie działał po oryginalnym oprogramowaniem tp-linka więc wgrałem Gargoyle.
Modem e3131 od razu się połączył i można normlanie korzystać z internetu.
Modem tl-mr3420 mam w kotłowni. Do niego podłączony jest modem huawei e3131h-2. Operatora mam T-mobile na kartę. Taryfa frii. Internet 1GB do wykorzystania przez 30 dni. Rok ważności konta. Do modemu podłączona jest zewnętrzna antena ATK-20 marki dipol 900MHz. Zamontowana z powodu słabego zasęgu na wsi. http://www.cybertech.com.pl/p90,antena-atk-20-16-5dbi-kabel-fme-z.html
W kotłowni jest piec z możliwością podłączenia internetu. Przez kabel ethernet (skrętka) piec jest podłączony do routera TL-MR3420.
Wczoraj piec podłączyłem do neta około godziny 19:00 i dzisiaj do godziny 9:00 normalnie miałem zdalny dostęp do mojego pieca przez internet.
Od godziny 9:00 nie mogę się zdalnie połączyć z kotłem.

Logowałem się do iboa.pl i widzę że od wczoraj przetransmitowano 1000MB - 972MB = 28MB.
Chciałem zapytać czy t-mobile robi może jakieś ograniczenie na długość połączenia internetowego ? Czy resetuje poołączenie internetowe jeśli trwa ono na przykład 24 godziny ? Czy jeśli tak jest to czy router nie powinien na nowo nawiązać automatycznie połączenia z netem ?
Czy ktoś wykorzystuje w ten sposób internet na kartę i ma jakieś doświadczenia w tym zakresie ?
Nie mieszkam w miejscu podłączenia tego routera i dopiero za kilka dni będę miał możliwość zobaczenia jakie kontrolki świecą się na rouetrze i modemie. Nie mniej jednak chyba powinno być tak że router automatycznie łączy się z netem jeśli podłączony jest modem i konto (doładowanie) jest uzupełnione.

Powinien ale pytanie czy z tym samym IP zewnętrznym bo chyba coś pisałeś o zdalnym dostępie.

W sterowniku pieca mam ustalony:
adres zewnętrzyny IP 178.33.55.29
Port serwera 27854.
Identyfikator 22086A1BF9.
Wchodzę sobie potem na esterownik.pl i tam mam możliwość podejrzenia swojego sterownika.
Niestety na chwilę obecną jest w trybie off-line. Jak patrzę na innych użytkowników to mogę podglądać ich piece.

Co to za IP? Jakieś serwer pośredniczący?

Tak jest to serwer pośredniczący dla osób które nie mają stałego IP.
Poniżej wytłumaczenie tej usługi https://esterownik.pl/faq#jak-dodac-nowy-sterownik-do-uslugi-zdalny-dostep

Usługa Zdalny dostęp jest adresowana dla osób, które zakupiły sterownik i chcą mieć bezproblemowy dostęp do parametrów kotła przez internet. Konfiguracja usługi jest prosta i nie wymaga doświadczenia.

Usługa została stworzona po to, aby ominąć takie problemy jak:
brak publicznego adresu IP (użytkownicy sieci komórkowych, kablowych itp.)
brak stałego adresu IP (użytkownicy internetu ADSL np. Neostrada)
trudności w konfiguracji routerów
Korzystanie z usługi jest darmowe.
1.Pierwszym krokiem który musimy wykonać jest rejestracja na stronie https://eSterownik.pl W tym celu klikamy Zarejestruj się.

2.Po rejestracji logujemy się na stronie i przechodzimy do zakładki Zdalny dostęp i klikamy Dodaj nowy sterownik
3.W tym momencie powinniśmy mieć skonfigurowane połączenie ze sterownikiem z sieci lokalnej. Jeśli tak nie jest przechodzimy do odpowiedniego miejsca w instrukcji. Jeśli mamy już dostęp do strony w sterowniku klikamy Dalej.
4.Dane podstawowe
Nazwa - dowolna nazwa sterownika, będzie wyświetlana jako nazwa identyfikująca dany sterownik
Udostępnij sterownik publicznie - sterownik zostanie udostępniony na stronie eSterownik.pl dla każdego odwiedzającego, jednak jedynie do podglądu (tylko użytkownik będzie mógł zmieniać parametry sterownika)
Włącz powiadamianie na email - włącza opcję przesyłania wiadomości z alarmami na email. Email do powiadamiania - na podany email przy rejestracji konta będą wysyłane powiadomienia oraz wiadomości od administratora
Synchronizacja czasu przez internet - jeśli ta opcja jest zaznaczona w sterowniku będzie automatycznie synchronizowany czas z zegarem serwera

5.Dane do wpisania w sterowniku:

Identyfikator - Niepowtarzalny identyfikator sterownika
Adres IP serwera - Adres IP serwera pośredniczącego
Port serwera - Port serwera pośredniczącego

6.W tym momencie możemy ustawić poprzez Panel WWW sterownika powyższe dane. Przechodzimy do panelu www wpisując w przeglądarce adres IP sterownika oraz login i hasło administratora (domyślenie admin, admin). Następnie przechodzimy do zakładki Ustawienia->Internet -> Zdalne połączenie z serwerem i przepisujemy Identyfikator, Adres IP serwera oraz Port serwera podane w poprzednim oknie Zdalnego dostępu:

7.Klikamy Zapisz
Dane te możemy ustawić również poprzez Panel operatorski, w tym celu:

  • przytrzymujemy klawisz OK
  • przyciskami w górę i w dół wybieramy Internet i naciskamy OK
  • wpisujemy wszystkie powyższe dane za pośrednictwem panela operatorskiego

8.Zachęcamy do wypełnienia pozostałych pól formularza - Miejsce instalacji oraz Dane dodatkowe.
9.Klikamy Dalej aby przejść do kolejnego kroku - pojawi się następujący komunikat:

Łączenie ze sterownikiem może potrwać od 5 do 60 sekund. Po ustanowieniu połączenia pojawi się niebieska ikona przy sterowniku na liście Twoje sterowniki:

W przypadku gdyby sterownik nie chciał się połączyć, należy sprawdzić jego połączenie z siecią lokalną (polecenie ping lub zalogowanie się lokalnie przez przeglądarkę internetową) oraz połączenie sieci z internetem. Należy również sprawdzić poprawność wprowadzonych danych w sterowniku.

Czyli wygląda na brak dostępu do internetu na sterowniku. Sprawdzałeś to?

byłem na miejscu wczoraj i sterownik miał dostęp do internetu... normalnie mogłem się z nim połączyć przez internet...
wróciłem do domu i dziś z rana sprawdzałem jeszcze o godzinie 9:00 czy wszystko działa...
normalnie połączyłem się ze sterownikiem pieca i mogłem wszystko tam przeglądać...
dziś o godzinie 16:00 chciałem sprawdzić jak chodzi piec i niestety już nie uzyskałem dostępu do sterownika...
obecnie znajduję się 40km od sterownika i nie mam fizycznej możliwosci sprawdzenia co dzieje się ze sterownikiem...
od wczoraj od godz. 19:00 do dzisiaj do 9:00 rano zdalny dostęp do sterownika był bo mogłem normalnie się zalogować przez esterownik.pl
więc podjerzewam, że ustawienia w sterowniku są poprawne... dopiero za kilka dni będę na miejscu i będę mógł zobaczyć jak się zachowuje modem (czy kontrolka swieci się na stałe czy mruga) oraz czy będę mógł połączyć się ze sterownikiem przez neta jeśli np. wyłączę i włącze router...
nie mam możliwości teraz sprawdzenia czy sterownik ma dostęp do neta.... podejrzewam że nie ma dostępu do neta a winowacją jest albo t-mobile albo modem... ale nie wiem na 100% co jest przyczyna dlatego założyłem wątek już teraz aby móc podjąć jakieś działania jak się tam pojawię za kilka dni...

Dla mnie po prostu brak dostępu do internetu w miejscu zainstalowania sterownika. Co jest powodem trudno odpowiedzieć. Przyczyn może być klika.

mozna prosić o wymienienie tych przyczyn ?
czy jeśli t-mobile restetuje długie połaczenia (trwające np 24 godziny) to czy tplink połączy się na nowo z netem ?
gdzie mogę sprawdzić jakieś logi obrazujące przepływ danych na routerze... ? (jakiś podgląd tego co się działo i do kiedy chodził internet)

  • uszkodzenie routera czy modemu
  • brak zasilania
  • poziom sygnału z BTS-a, jakieś zakłócenia,
  • uszkodzenie samego sterownika
  • konfiguracja dostępu do internetu "wyleciała w powietrze" po zaniku zasilania

Poprosiłem kogoś aby wyłączył zasilanie routerowi i po 30 sekundach włączył.
Po tym zabiegu zdalny dostęp do sterownika znowu się pojawił.
Dziś od godziny 10:00 do godziny 21:00 miałem dostęp do sterownika non stop.
Przed chwilą chciałem uzyskać dostęp i znowu ta sama histora - sterownik jest offline.
Wnioskuję że problemem jest długi czas połączenia internetowego.
Czy jest jakiś sposób aby zaprogramować tam auto reset połączenia czy coś w tym stylu ?
Tak żeby na przykład raz na 12 godzin router nawiązywał połączenie od nowa ?
Mam nadzieje że jest. W innym przypadku wymyśliłem sobie że kupię programowalny włącznik czasowy który będzie odcinał zasilanie routerowi dwa razy w ciągu dnia na jedną minutę.
Jakieś inne pomysły jak roziwązać ten problem ?

Jeżeli wgrasz Gargoyle to nie będzie problemu z taką funkcją.

Mam wgranego Gargoyle. Można prosić o informację w które menu mam wejśc aby ustawić taką funkcję ?
Menu wygląda tak

Ping watchdog,

Dziękuję za informację.
Rozumiem, że jako adres IP do pingowania mam wpisać adres IP sterownika pieca ? W moim przypadku 192.168.1.111.
Okres testowania - oznacza że np co 5 minut router będzie sprawdzał czy sterownik odpowiada na ping prawda ?

Nie. Musisz ustawić jakiś adres IP zewnętrzny w tym przypadku może być DNS googlowy tak jak w przykładzie. Kiedy router straci połączenie z internetem (kontakt z serwerem DNS) gargoyle samoczynnie zresetuje router.

Ok teraz już rozumiem. Bardzo dziękuję Ci za szybką i fachową pomoc.
Jak przetestuje to dam znać czy problem zniknął.

To zawsze jest w dobrym tonie aby na forum poinformować o rezultatach swoich działań.

Od dwóch dni mam uruchomionego tego watchdoga i problem zniknął.
Myślę że nic się nie wydarzy, więc można przyjąć że ten watchdog załatwił sprawę :slight_smile:
Dzięki wielkie za pomoc.

Niedługo minie miesiąc jak korzystam z modemu bez żadnych większych problemów - watchdog w pelni działa :slight_smile: