TD-W8980 - problem z VoIP

Witam,
Właśnie kupiłem TD-W8980 i mam problem z działaniem telefonu VoIP, który jest wpięty do portu LAN.
Wcześniej miałem D-Linka (jakiś starszy model) i wszystko działało.
Teraz mogę zadzwonić z telefonu VoIP ale nie działają rozmowy przychodzące.
Forwardowałem porty UDP 10000-20000 oraz TCP/UDP 5004-5082 i nic to nie dało. Może coś źle tam ustawiałem...?

Może źle skonfigurowałem DHCP? Standardowo DHCP zaczyna się od IP 192.168.1.100. Ja ustawiłem adres telefonu (wpiętego kablem LAN - może ważne jest pod który port mam to wpinać..?) na IP 192.168.1.2, czyli na adres statyczny. Później jeszcze kombinowałem i ustawiłem zakres DHCP od 192.168.1.2 i przypisałem ten IP w "Address reservation" do MAC'a mojego telefonu. Później jeszcze ustawiłem IP&MAC Binding ale nie wiem czy nie za dużo tego... Tak na dobrą sprawę ten binding to chyba ma wyższy priorytet, tylko nie wiem czy nie kłóci się to z zakresem adresów DHCP.
Może ktoś pomoże?

Sprawdź testowo DMZ czy wpisując tam adres IP telefonu będą działać rozmowy przychodzące? Po konfiguracji SAVE i reboot routera. Co to za model telefonu?

DMZ nie działa. Model telefonu to Gigaset A510.
Tak przy okazji, zauważyłem, że lista clientów DHCP jest pusta. Wcześniej coś tam było a teraz jest pusto...

Co znaczy nie działa?

Adresację telefon dostaje z automatu? Co to za dostawca usług VoIP-owych?

Przepraszam, włączenie DMZ na IP 192.168.1.2 nie pomogło rozmowy przychodzące nie działają. Ale jest inny problem, mimo przypisania IP do MAC'a w Bindingu, po restarcie routera IP telefonu się zmienił. Czyli DMZ był na 192.168.1.2 a telefon wskoczył sam na 192.168.1.3.

Rezerwację adresów IP robisz w DHCP Address Reservation. Binding to przypisywanie do tablicy ARP.

Dostawcą jest Orange (Neostrada).
Nie wim o co chodzi z adresacją? Adres IP telefon dostaje z routera. Tu zmieniałem mu ustawienia na adres statyczny i DHCP.
A konfiguracja w górę jest poprawna. Dostaję zwrotnie informację, że telefon jest zarejestrowany.

W DMZ wpisujesz adres IP który dodałeś do DHCP Address Reservation tak aby telefon miał cały czas taki sam adres. Oczywiście jeżeli odczytałeś poprawnie adres mac tego telefonu.

Czyli jak chcę zrobić statyczne adresy od 192.168.1.2 do 192.168.1.99 to przydzielam sobie te zakresy w DHCP Address Reservation do MAC'ów a serwer DHCP ustawiam od adresu 192.168.100?

Nie, adres musi być w zakresie serwera DHCP. Mowa cały czas o adresacji z automatu który nadaj router. Chodzi o to tylko żeby cały czas telefon dostawał taki sam adres. Jest to ważne dla DMZ jaki i dla przekierowania portów.

Wyczyściłem ten binding. Ustawiłem DHCP od 192.168.1.2. Zrobiłem rezerwację tego IP do mojego MAC'a w telefonie. Ustawiłem DMZ na 192.168.1.2. Save. Restart. I niestety nic to nie dało. Rozmowy wychodzące działają a przychodzące nie.

Jeszcze sprawdzę ustawienia telefonu IP, może ktoś w domu coś tam poklikał, przepnę jeszcze stary router D-Linka i zobaczę czy to będzie działać. Może to są jakieś problemy po stronie dostawcy...? Ale to musi poczekać do środy do wieczora. Dam znać czy coś się poprawiło.
Mam jeszcze pytanie o porty LAN w routerze. Rozumiem, że nie ma znaczenia, pod który port LAN podpinam telefon IP?

Porty nie mają znaczenia.

Co masz w ALG Settings?

ALG sprawdzę wieczorem.
Teraz z rana miałem trochę czasu i zmieniłem router na starego dlinka i telefon działa w jedną i drugą stronę. Czyli to nie jest problem dostawcy usług ani telefonu.

Jeszcze może dodam, że mam ustawione filtrowanie Mac na wifi. Ale telefon jest podłączony przez LAN, więc to nie powinno mieć wpływu. A słuchawka z bazą łączy się chyba jakaś inną komunikacją radiową.

W ALG Settings wszystkie opcje są zaznaczone na Enable.

Hm, to jakoś nic więcej mi do głowy nie przychodzi. Sam telefon ma jakiś interfejs web-owy (graficzny)?

Ale testowo ustawiłem SIP ALG na Disable i telefon zaczął działać :slight_smile:
Z tego co wyczytałem to ta funkcja powinna automatycznie ustawiać NAT i firewall dla różnych protokołów. Widocznie w tym wypadku źle to robi...

Możliwe że to jakiś bug w oprogramowaniu.