TD-W8970 - Ograniczenie transferu przez wifi

Hej,
Mam router tp-link TD-W8970 i czy jest w nim możliwość ograniczenia z poziomu routera przepustowości przez wifi? Chodzi o to, że ja siedząc przy PC nie mogę nic w nic zagrać albo obejrzeć coś na YT, bo ktoś w domu postanawia coś ściągać (torrenty) przez wifi. Czy mogę konkretnemu adresowi MAC przydzielić konkretną przepustowość, na przykład podzielić całe łącze na pół albo przydzielić stały maksymalny transfer? Od razu mówię, że ograniczenie w utorrencie nie wchodzi w grę. Jakieś pomysły?
Moje łącze to Netia.
Download: od 8,5 do 11 Mb/s
Upload: od 0,5 do 1 Mb/s
Podaję wartości "od do" bo to zależy od dnia i godziny :slight_smile:
Pozdrawiam.

Ale to ogranicza chyba transfer ogólnie a nie tylko dla konkretnego komputera w sieci. Ja potrzebuje ograniczyć tylko jeden komputer a nie całą sieć.

Ogranicza dla danego adres IP lub puli adresów więc konfigurujesz ograniczenie dla danego komputera. Najlepiej skorzystać z funkcji DHCP Reservation aby komputer dostawał cały czas ten sam adres IP.

W DHCP reservation mam ustawiony stały adres IP dla danego komputera. W numer IP wiadomo co trzeba wpisać. W port mam wpisać port na jakim działa utorrent? Czy to jest ten z listy Forwarding->UPnP? Co z wyborem Priority? Czego to jest priorytet? Mam zaznaczyć ADSL czy Other i jakie konkretnie wartości powpisywać? Ma być max 500 KB/s dla tego komputera.

Kolego wszystko jest w poradniku opisane wartości musisz ustalić dla swoich potrzeb i swojego łącza internetowego. Metoda prób i błędów. Nie ma na to jednoznacznego przepisu bo każdy korzysta z rożnych usług.

No ale przecież jasno opisałem swoje potrzeby, łącze i problem. Jaką wartość na wstępie i ją modyfikować i przede wszystkim którą - Total Upstream/Downstream Bandwidth czy jak wejdę w add new i Min/Max Rate.

Wartości dla danego hosta wpisujesz sam z przedziału prędkości łącza.

Czyli w głównej zakładce Bandwidth Control w

  1. Total Upstream Bandwidth zakładając, że upload to 1 Mb/s wpisuję po przeliczeniu 1024, tak?
  2. W Total Downstream Bandwidth zakładając, że download to 11 Mb/s wpisuję po przeliczeniu 11264, tak?
  3. Mam zaznaczyć ADSL czy Other?
  4. Zaznaczam Enable Bandwidth Control i Save, tak?
    Klikając Add New
  5. Wpisuję adres IP komputera w sieci
  6. Port utorrenta
  7. Protocol zostawiam na ALL
  8. Jaki ustawić priorytet i co on oznacza?
  9. jak mam orientacyjnie określić wartości w MIN/MAX Rate przy Upstream i Downstream?

Tak jak napisałeś.

  1. Mam zaznaczyć ADSL czy Other?
  2. Jaki ustawić priorytet i co on oznacza?
  3. jak mam orientacyjnie określić wartości w MIN/MAX Rate przy Upstream i Downstream?

Jeżeli korzystasz z łącza ADSL to ADSL.

Oznacza priorytety (pierwszeństwo, kolejność) w przyznawaniu prędkości dla danych adresów IP które ustawiłeś.

Tak jak pisałem określ doświadczalnie metoda prób i błędów patrząc oczywiście na maksymalną wydajność upload/download twojego łącza.

No i to nie działa, bo total Up/Down Stream Bandwidth ogranicza mi prędkość w całej sieci, a jak zmieniam wartości min/max rate to nic się nie dzieje, torrent leci dalej pełną prędkością.

Total oczywiście ze ogranicza całość. Prędkość musisz ograniczyć dla danego IP lub puli adresów IP. Trorrent to cwana bestia i potrafi zmieniać porty na których działa nawet na port 80. Ogranicz szczególnie protokół UDP.

Port przepisałem z ustawień torrenta więc jest ten który powinien, zaznaczyłem protokół na ALL i nieważne co wpiszę w Rate to i tak nic nie daje.

Torrent potrafi dynamicznie zmieniać sobie porty więc prawdopodobnie tak się dzieje. Daj jakieś obrazki z konfiguracji, wychodź z założenie że nie widzimy twoich ustawień.

Ustawienia uTorrenta:

Ustawienia w routerze

Jeszcze jakieś mam wstawiać? Total jest ustawiony wg tabelki na głównej stronie routera (MIN/MAX Rate). W tabelce z numerami ip są mniej więcej połówki tych wartości.

Kolego nazwy plików bez polskich znaków poprosimy, to taka uwaga na przyszłość.
(0 do 65535) Zrób ograniczenie dla przedziału portów a nie tylko dla jednego. Tu masz tylko port inconing czyli przychodzący a na reszcie portów jest "hulaj dusza" ograniczeń nie ma :slight_smile:

Ale to przycinam całkiem przesył dal tego kompa a nie tylko dla uTorrenta. Ale tak już jest lepiej niż było. A jak sprawdzić na jakich portach działa utorrent?

Tak dokładnie. Tak jak pisałem aplikacja torrentowa potrafi zmieniać porty.
Niestety nie jestem fachowcem od torrentów (bo nie używam) więc sprawdził bym nmap-em albo winshark-iem jak wygląda ruch w twojej sieci.