TD-W8970 - netia PPPoE

Jeżeli zmienisz na ADSL to automatycznie zmniejszysz sobie prędkość internetu o ile w ogóle będzie to możliwe. Dlaczego chcesz wyrzucić NS-a?

A jak to mogę zrobić? Jak zmienić VDSL na ADSL?
NS chcę wyrzucić, bo ma wolny switch (mam w domu NAS'a i zależy mi na szybkości) oraz jest kompletnie nieintuicyjny... Przekierować port dla konkretnego IP jakoś szło (ale nie wszystkie porty mi się udało), a wyzwolenie jakiegoś portu okazało się dla mnie niemożliwe...
P.S.
Są może jakieś routery z modemami takimi, które obsłużą moje połączenie?

Takie coś może zrobić operator, oczywiście kosztem prędkości max wtedy 20Mb/s oczywiście jeżeli się na to zgodzi. Dla mnie trochę bez sensu rezygnować z prędkości VDSL. Skonfiguruj W8970 jako WAN-owy router i podłącz do NS-a.

Jak go skonfigurować jako WAN'owy router?
Jeżeli NS będzie odpowiadał za połączenie z internetem to zawsze w nim będę musiał wszystko ustawiać (DHCP, otwieranie portów, itp), tak?
Masz możliwość wskazać jakiś schemat rozwiązania tego problemu?
Rezygnacja z VDSL przy takiej stracie prędkości faktycznie mija się z celem. Z tego co widzę to np. W9980 chyba by obsłużył moje połączenie (tak?), ale to wydatek kolejnych 100 zł, a i tak jak skończy się umowa (rok) to zmienię operatora na kablówkę (konkurencyjna cena). Stąd wybór padł na router który podzieli mi też takie łącze w przyszłości.
Będę bardzo wdzięczny za jakąś wskazówkę jak ustawić W8970 jako WAN'owy router :slight_smile:
Czekam z nadzieją, że podołam :slight_smile:

Masz 2 opcje:
Albo ustawiasz Tp-Linka w trybie swich/AP (wyłączając DHCP na TP-linku i zmieniając jego IP na jakiś spoza puli DHCP NetiaSpota) i NS będzie wtedy przydzielał IP komputerom oraz na NS będziesz konfigurował wszystkie porty i w ogóle wszystko z wyjątkiem kanału i hasła na WiFi

Albo wchodzisz na Tp-Linku w Qiuck Setup u wybierasz Ethernet WAN i spinasz NS i Tp-Linka kablem (port LAN na NS oraz port EWAN na 8970), ale wtedy masz podwójnego NAT-a co może przeszkadzać, gdy będziesz chciał się dostać do swoich sprzętów z Internetu.

Tak dokładnie.

Konfiguracja W8970 jako router WAN-owy:

To jest instalacja dla v1 ale dużych różnic nie powinno być.

Dobrze będzie ustawić WAN jako Static IP wpisując na stale adresację
IP - 192.168.1.100
Maska - 255.255.255.0
Brama - 192.168.1.254
DNS - 62.233.233.233 i 87.204.204.204
Wtedy na NS-ie konfigurujesz DMZ na 192.168.1.100 i możesz wszystkie przekierowania portów konfigurować na TP-linku
Przykład:

Oczywiście wcześniej musisz zmienić adres IP TP-Linka na 192.168.2.1 aby NAT w ogóle działał.

Dziaaaaaała :):slight_smile:
Jeżeli będziesz jeszcze taki miły to powiedz mi co to za adres 192.168.1.100? Za co on odpowiada? To adres TP-Linka w sieci lokalnej NS'a? Rozumiem, że na świat jest wystawiony 192.168.1.100 i dlatego na nim będę mógł wszystko przekierowywać, tak?
Czy są jakieś znane Tobie ograniczenia takiego rozwiązania?
W takim przypadku o NS'ie mogę zapomnieć i korzystać całkowicie z sieci 192.168.2.xxx, tak?
Pozostaje teraz tylko ograniczenie w przepustowości na zewnątrz, bo rzeczy z NAS'a w lokalnej sieci (192.168.2.xxx) będą latały z prędkością gigabitową i dopiero jak "przelecą" na NS'a to zwolnią, aby lecieć poza LAN, tak?

Jak mogę się odwdzięczyć? Jestem szczerze bardzo dłużny.

P.S.
Przekierowałem port na TP-Linku ale niestety gdy sprawdzam go poprzez http://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/ dalej wyświetla jako zamknięty :frowning:

Można coś z tym zrobić?

Adres 192.168.1.100 nie jest żadnym specjalnym adresem, został wybrany przypadkowo aby skonfigurować WAN i DMZ na takim samym adresie.

To że musisz mieć włączone dwa urządzenia jednocześnie.

Tak dokładnie.

Zwolnią tylko dlatego że masz mniejszy download/upload na zewnątrz ograniczony przez łącze internetowe.

Jak masz FB to kliknij Lubię to.

jakaś usługa działa/nasłuchuje na tym porcie? Nigdy nie polecam funkcji Tiggering.

Ja ustawiłem 192.168.1.99, bo tamten adres miałem zajęty. Taki też wystawiłem w NS na DMZ ale uwolnienie portu nadal nie działa :frowning:
Potrzebuję tego aby uruchomić serwer VPN na synology, który jest w sieci. Poniżej wstawiam moje aktualne ustawienia:

Zrobiłem coś źle?

Mogę Ci trochę pomieszać, ale można nie robić podwójnego NATu przełączając Netiaspota w tryb bridge. Na W8970 wystarczy zmienić połączenie z Static IP na PPPoE i wpisać login i hasło.
http://www.pomagam.net/art.php?39#instrukcja_bridge_netia_spot

I co w takim wypadku? Także na routerze tp-link będzie można przekierowywać porty na zewnątrz? Jaka jest różnica w tych rozwiązaniach?

Pominięcie przekierowań na netiaspocie bo na WANie TP-Linka będzie zewnętrzny IP.
Przekierowania wystarczy robić tylko na TP-Linku.

I mimo to, że mam połączenie VDLS, a modem w routerze jest ADSL?

Tak. Netiaspot robi jako modem VDSL. TPLink jest routerem.

Tu jest pytanie czy kolega poradzi sobie z konfiguracją.

jakaś usługa działa/nasłuchuje na tym porcie? Nigdy nie polecam funkcji Tiggering.

Chyba nie odpowiedziałeś na moje pytanie!?

Korzystaj z virtual server.

Wyżej napisałem. Chciałem uruchomić serwer VPN z synology i do tego potrzebowałem. Ale faktycznie lepiej chyba z virtual server skorzystam.
Tak się zastanawiam, bo skoro popełniłem taki błąd to mam teraz router z modemem ADSL, którego nie wykorzystuje (modemu). Jak przeglądałem to routery VDSL to kolejne ponad 100 zł, a jak wcześniej wspominałem chcę za rok zrezygnować z netii na rzecz lepszej cenowo i szybkościowo oferty sieci kablowej (oni dadzą mi tylko modem). Chyba lepiej będzie jak wymienię ten router na jakiś zwykły DSL i skonfiguruję go tak jak obecnego TP-Link'a. Wszystko będzie działało tak jak udało się teraz uruchomić. Poszukałem trochę w internecie i wpadł mi w oko model TL-WR1042ND. Co do przestrzeni gdzie urządzenie będzie działało to moje mieszkanie jest jednopoziomowe i ma niecałe 60m2. Mając spota zasięg jest w zupełności wystarczający. Jedyne na czym mi zależało to gigabitowy switch, no i WiFi "n". Ten model to wszystko posiada, czy coś znowu przegapiłem?

Co ja bym zrobił bez tak fantastycznych ludzi na forum :slight_smile:
Bardzo dziękuję za tak duże zaangażowanie.
Pozdrawiam

Jak już to WR1043NDv2, twoja propozycja ma już swoje lata.

Ok, także wymieniam i skonfiguruję tak samo jak obecnego.
Jeszcze raz bardzo dziękuję za poświęcony czas :slight_smile:
Nigdy bym tego nie ustawił sam.

Pozwolę sobie jeszcze zapytać.
Każdy router DSL da radę ustawić tak jak mój obecny TP-LINK?

Jeśli chodzi o połączenie przez RJ45 to tak.