Td-w8950nd + td-w8970

Witam,
chciałbym zapytać czy ktoś miał problemy z ustanowieniem połączenia WDS pomiędzy tymi dwoma routerami.
8970 jest routerem nadrzędnym podłączonym do ISP, 8950 jest podrzędny i moim celem jest wywalenie go w innej części domu i ustanowienie połączenia WDS do nadrzędnego.
Więc tak:
8970 - nadrzędny: nie zmieniam kompletnie żadnych ustawień.
8950 - podrzędny:

  • używam opcji Wireless Configuration > Basic, zaznaczam WDS, wklepuję wszystkie dane takie jak hasło, kanał, pasmo, zabezpieczenia i region identyczne jak w routerze nadrzędnym 8970
  • w opcjach Wireless > Security ustawiam identyczne zabezpieczenia jak w nadrzędnym.
  • ustawienia LAN, zmieniam adres routera z 192.168.1.1 na 192.168.1.12, wyłączam funkcję DHPC.
    Save na każdych zmianach i restart.

Efekt jest taki, że router nadrzędny (8970) widzi w "Wireless Status" router podrzędny, mac adres jest, status: associated, coś odebrane coś wysłane.
Na liście DHPC > Client List nie widzę routera podrzędnego.

Każdy router jest podpięty pod inny komputer na czas konfiguracji, z nadrzędnym (8970) mam cały czas komunikację.

Z routerem podrzędnym (8950) czasami nie mogę się skomunikować i wtedy muszę zrobić twardy reset.

Gdy jakimś cudem komunikacja z nim nie pada, to internetu, który powinien pociągnąć z nadrzędnego nie ma.

Czasami na liście "Sieć" pod windows pojawia mi się router podrzędny pod dziwną nazwą.

Wszystko próbowałem zrobić paręnaście razy wg instrukcji TP-Linka , które można znaleźć na ich stronie i nic.
HELP :slight_smile:

WDS jest bardzo kapryśnym trybem pracy w wszczególności w routerach ADSL. Ważny jest poziom sygnału i szumów w eterze choć i tak możesz mieć problem z ustawieniem na różnych modelach -
http://www.tp-link.com.pl/article/?faqid=326 - więc nie gwarantuję powodzenia.
Lepszym rozwiązaniem jest zakup repeatera.

Korzystałem z instrukcji, którą podałeś w linku. Trzy razy wg niej wszystko ustawiałem i nic. Co do odległości to w obrębie jednego pomieszczenia je konfigurowałem, odległość pomiędzy routerami nie przekroczyła 2 metrów. Pomysły mi się kończą co może być źle ustawione :-/

Tak jak pisałem nie gwarantuję powodzenia w różnych modelach ADSL-owych w tym trybie. Polecam repeater nie ma się co męczyć lub jak masz możliwość to połączyć kablowo.

Dorzucę jeszcze ciekawostkę jaką przed chwilą sprawdziłem.
Wycinek ekranu z CMD - 0 straty a komunikacji jako takiej nie ma.

Nie będę ukrywał, że jestem domorosłym "administratorem sieci" :P, lecz nie rozumiem adresowania.
Router podrzędny ma adres 192.168.1.21, ping wykonuję też na ten adres a w rezultacie jest przekierowywany na 192.168.1.105.
Teraz coś co w ogóle rozwaliło moją wiedzę na temat WDS wyczytaną w internecie.
Router nadrzędny (8970 z dostępem do internetu) podłączyłem też przez WDS do routera podrzędnego (teraz są z konfigurowane na zasadzie 1 do 2, 2 do 1).
Bardzo "przerywanie" zaczął działać internet na routerze podrzędnym, stabilność opłakana (czasami w ogóle nie ładuje stron, pingowanie z CMD zwraca odpowiedzi).
Jakieś pomysły o czym może to świadczyć?

Umiesz czytać to czytaj. Jak masz możliwość połączyć je kablowo to trzeba to zrobić.