TD 8980 + ubee z upc

Witam,
Posiadam lacze od UPC i ruter ubee. Nie zmienialbym nic gdybym mogl podpiac pod niego dysk (chcialbym miec taki domowy dysk sieciowy, glownie zeby na TV ogladnac jakis film i nie latac z pendrive'mi). Wyczytalem, ze USB w ubee jest nieobslugiwane/wylaczone i nie da sie go wlaczyc.
Pozyczylem zatem na probe od znajomego TP Link model TD 8980. Myslalem, ze latwo to wszystko podlacze ale pojawil sie problem - nie ma netu.

Co robilem:

  1. Przelaczylem ubee na tryb bridge, zgodnie zinstrukcja z UPC.
  2. spialem port (skrajny lewy - patrzac od tylu) w ruterze ubee z portem ETH1/WAN w ruterze tp linka
  3. wlaczylem rutery do sieci
  4. poczekalem pare min az sie przemiela i tp link pokazal mi 2 sieci (2,4 i 5ghz)
  5. Wpisalem haslo z nalepki z tylu rutera, niby mnie polaczylo ale na ikonie przy zegarku jest zolty wykrzynik - czyli cos jest nie tak i nie ma netu
  6. podpialem sie kablem do tp linka i wszedlem w kreatora polaczen:
    Quick setup: VPI 8, VCI 35
    Operation Mode: Wireless router mode
    DHCP: zmienilem na Dynamic IP
    no i dalem finish.

Pomielilo, wyswietlilo, ze wszystko jest ok, a netu dalej nie ma.
Sprawdzilem i nie ma adresacji na tp linku. IP jest 0.0.0.0. Podstawilem w TP linku MAC'a z UBEE - niestety nadal nic. Podmienilem kabel laczacy routery - nadal nic.

Zrobilem twardy reset tp linka (przywrocilem ustawienia fabryczne) i postepowalem zgodnie z instrukcja jak w linku ponizej:

Problem, ktory napotykam to iz tp link nie pozwala mi na zmiane adresow IP jak w instrukcji z linka. Ponizej screen z komunikatem jaki dostaje probujac wpisac konfiguracje z instrukcji.

zostawilem wiec IP domyslne 192.168.1.1,
maska bez zmian 255.255.255.0
start od 192.168.1.100,
koniec na 192.168.1.199
Gateway 192.168.1.1
DNS'y - 0.0.0.0

Koncowym efektem jest iz nadal nie ma adresacji na tp linku.

Ubee na pewno jest w trybie bridge bo zgodnie z intrukcja od UPC adres IP zmienia sie z 192.168.0.1 na 192.168.100.1, zreszta wejscie w ustawienia na ubbe potwierdza tryb pracy - bridge.
Co robie zle, ze taki uklad nie dziala?.

Dzownilem na infolinie UPC i ichniejszy technik potwierdzil, ze w trybie bridge moge podpiac mojego tp linka do jakiegokolwiek portu lan w ubee. Ale nie potrafil mi pomoc w konfiguracji tp linka. Podpowiadal jedynie w razie problemow zeby nie przestawiac ubbe w tryb bridge, zostawic go w trybie ruter, spiac mojego tplinka z ich ubbe po lan i wylaczyc wifi w ubbe. W jego opinii taka konfiguracja spowoduje, ze moj tp link bedzie pracowal jako acces point. Ale chyba w takiej konfiguracji i tak cala rola sterowania ruchem bedzie po stronie ubee. A ja bym chcial aby pierwsze skrzypce gral moj tp link, a ich ubee byl tylko mostkiem. Czy taka opcja proponowana przez technika to dobra opcja?

Co do zmiany adresacji to musisz zmienić też zakres DHCP wtedy pozwoli ci zmienić adres IP routera.
Przykład 192.168.100.1
DHCP 192.168.100.100 - 192.168.100.199
Pokaż ipconfig /all kiedy jesteś podłączony do UPC (bez TP-linka) -

ip config z polaczenia z UPC (tp link jest niepodpiety).

czy jesli zmienie IP tp linka na proponowany przez Ciebie 192.168.100.1 nie bedzie konfliktu z ubbe, ktory w trybie bridge tez ma 192.168.100.1?

W tej chwili Ubbe działa jako router a nie bridge!? Nie musisz nic zmieniać w adresacji. Konfiguracja jak w linku który podałeś dla W8970, z tym że po podłączeniu Ubbe do portu WAN Tp-linka musisz urządzenie od dostawcy wyłączyć na chwilę z prądu. Potem sprawdź WAN czy dostałeś adresację.

no tak, teraz ubee dziala jako router - musialem przywrocic pierwotne ustawienia. Jesli przestawie ubbe w tryb bridge nie mam netu wiec nie moglbym napisac posta :).
Ale czy jesli wepne teraz mojego tp linka i zostawie ubee jako ruter to bede widzial w sumie 3 sieci. 2x tp linka i 1x upc.

Tak samo powinien działać w trybie bridge - trzeba wyłączyć na chwilę zasilanie aby zresetować sesję.

Będziesz miał dwa NAT-y, jeden na Ubee a drugi na TP-linku.

Dziekuje za pomoc - kluczem okazal sie reset po przestawieniu ubee w tryb bridge. Nie wpadlbym na to, ze trzeba po przestawieniu tej funkcji na twardo zrestartowac ruter.
Rozumiem, ze te 2 NATy niczemu nie przeszkadzaja.
Transfery na tp linku wzrosly dwukrotnie. Zwykle na ubee po wifi uzyskiwalem ok 50MB/s, teraz na tp linkowych 5Ghz idzie pelna geba - 120MB. No i w koncu moj TV widzi media server w postaci dysku wpietego do tp linka.
Co prawda troche dysk buczy co juz mnie irytuje.

Co prawda nie moge polaczyc sie teraz z tym ubee spinajac go kablem z moim kompem. Nie laczy mnie - mam ciagle krecace sie koleczko przy polaczeniu sieciowym. Jak wypne kabel to moge wejsc przez wifi. OCB?

Dzieki jeszcze raz za pomoc.

Sprawdź jaką adresację dostajesz na kartę sieciową. Jeżeli adres IP routera to 192.168.0.1 to na karcie musisz mieć też adres z tej samej podsieci np. 192.168.0.100 (choćby wpisany ręcznie).

W tej chwili masz tylko jeden NAT na TP-linku, urządzenie od dostawcy działa jako modem i jest przezroczysty dla sieci (bridge).