Switch traci IP po ustawieniu VLAN

Mam dwa przełączniki TP-LINK SG3452. Podłączyłem je przez port 1 - potrzebuję obsłużyć 80 komputerów w sieci LAN. Chciałem, aby oba przełączniki uzyskiwały adresy IP z serwera DHCP (Linux). Serwer DHCP obsługuje oczywiście sieci VLAN. Kiedy podłączam je do serwera, SW1 otrzymuje adres 192.168.4.4, a SW2 192.168.4.5. Problem pojawia się gdy np. tworzę wspólną sieć VLAN z portów 3-5 na SW1 i portów 3-5 na SW2. SW2 traci wówczas komunikację z serwerem DHCP i przechodzi do adresu domyślnego 192.168.0.1. Tymczasowo rozwiązałem problem, ustawiając adres statyczny dla SW2. Ale chciałbym, aby oba przełączniki pobierały adres z DHCP.

Czy ktoś może mi powiedzieć, co zrobić, aby uzyskać adres na SW2 z serwera DHCP? Podejrzewam, że to kwestia ustawień na SW1, ale nie jestem pewien, które ustawienia mogą za to odpowiadać.

Dziękuję za wszelkie sugestie

Rozrysuj sobie schemat sieci z zaznaczeniem gdzie idzie jaki VLAN i czy pakiety z komunikacją związaną z DHCP (broadcasty ethernetowe) mają prawo dotrzeć w obie strony.
Prawie na pewno pakiety wychodzące z danego switcha wychodzą nie tym portem/nie tym VLANem i nie docierają do routera głównego/ Dodatkowo trzeba pamiętać, że który port i ew. VLAN jest tym "administracyjnym" czasem można sterować, a czasem nie - szczegóły w dokumentacji). Poza tym nawet jak otagowany pakiet ethernet dociera do routera to wcale nie znaczy, że go ustawiłeś tak, żeby te pakiety widział (tagi trzeba "zdejmować" po wyjściu przez port administracyjny/do routera lub podłączać VLANy do dhcp w routerze).
Ogólna porada jest też taka, że podobnie jak routery switche zarządzane powinny mieć stałe IP (choćby na wypadek awarii DHCP/routera/kabla do routera).