Switch tp-link tl-sg108e

Dzień dobry
Mam pytanie : czy na tym switchu można ustawić taką konfigurację vlanów jak w linkach
http://www.orange.pl/esupport_b2b_profile.phtml?forumProfileId=3286800053&initialContextParam=esupport
https://blog.widmo.biz/mikrtotik-orange-ftth-konfiguracja-dzialajaca-tv/
albo chociaż część usługi sama tv bez vod
Z góry dziękuje za odpowiedzi
Pozdrawiam Tomasz

NIestety nie mam tej usługi ale wiem że na nowszych routerach TP-Link jest opcja ustawienia połączenia z użyciem Vlanów:
Dla przykładu Archer C1200

Przy użyciu switcha też powinno być to dostępne
domyślam się ze jakiś router masz.
Na tym routerze nawiązujesz połączenie PPPoE z loginem i hasłem od orange.
Za nim stawiasz switcha i podłączasz go do portu LAN routera.
Potem musisz ustawić TAG na porcie do którego podłączony jest router a resztę portów podzielić na grupy gdzie ma być internet, iptv, ip phone. przypisując im odpowiednie VLan ID oraz priorytety

Zapomniałem opisać konfigurację mojej sieci
idzie to tak światłowód->ont->router fritzbox 7590 -> wifi + lan
przepraszam moje niedopatrzenie

Nie znam tego routera, ale może on ma w opcjach konfigurację VLAN ID dla IPTV,
Skoro internet na nim działa to jakoś musiałeś dopisać VLAN ID 35 do internetu. a jeśli tak to na innych portach nie ma już "tagu" z obrazem i switch nic z niego nie wyciągnie.

takiej zakładki jak konfiguracja dla iptv nie ma a Vlan ID można dodać tylko dla netu przy konfiguracji połączenia pppoe i nigdzie więcej

Niestety nie wiem jak zrobić na Twoim routerze aby wszystkie ID były przekazywane dalej do LANu a switch je rozdzielił na osobne usługi.

Według mnie, patrząc na instrukcje obsługi, można śmiało założyć, że ten fritz po prostu nie obsługuje konfiguracji z wieloma VLANami. Po wyjściu na switch zostaje tylko strumień z wybranego VLANa, albo żadnego.

Jak nie masz teraz ustawionego żadnego VLANa, próbuj oglądać co dochodzi do switcha (jakie VLANy), ale podejrzewam, że Fritz może te informacje wycinać przed wpuszczeniem ruchu do swojego switcha.

A można by VLANY odpowiedzialne za tv przekierować na dany port w switchu który który byłby wpięty pomiędzy ONT a fritza?obraz
Tak jak na rysunku?
Pozdrawiam

Nie ten obraz wkleiłem,chodziło mi o ten:
obraz

Tu właśnie wychodzi brak informacji i jasnego obrazu co jest twoje, a co nie i co możesz modyfikować a co nie.
Jeżeli możesz się wbić pomiędzy fritza i mediakonwerter, to oczywiście, że masz dostęp do wszystkich VLANów i możesz je skierować na odpowiednie porty, w tym właściwe dla fritza, VOD i innych urządzeń/usług jakie masz.

Witam
Mam możliwość wpięcia się pomiędzy fritza a media konwerter i stąd moje pytanie jak przekierować o ile się da na tym switchu chociaż jeden vlan odpowiedzialny za tv.Vlan 35 na fritza udało mi się przekierować ale tylko to zadziałało.Media konwerter mam od orange.
Dzięki za zainteresowanie tematem.
Pozdrawiam

Skąd pewność ze przekierowałeś ten Vlan?Ustawiłeś go tylko na jednymporcie switcha a na innych nie ma "internetu"?

Teoretycznie tak to powinno się zachowywać
Tak ogólnie to powinieneś ustawić pierwszy port switcha na Tagowany i utworzyć kilka vlanów gdzie np będzie vlan z ID35 do jednego portu ( port już odtagowany) i do tego portu podłączony router z konfiguracją PPPoE ( tutaj nie potrzebne jest wybieranie vlanu)
Na switchu tworzysz kolejnego vlana który ma ID obrazu i zawiera tagowany port 1 i odtagowany port do dekodera. Po tym zabiegu dekoder powinien zadziałać.

tak właśnie się zachował tylko na jednym porcie na który go przypisałem był "internet".
A mogę prosić o instrukcję krok po kroku jak to zrobić bo jest to moja pierwsza konfiguracja vlanów

Nie mam pod ręką switcha takiego jak masz ale ukleiłem vlany na innym tplinkowym switchu.
U mnie toi wygląda tak:


Port 8 to ten który ma tag dla każdego vlan id
port 7 ma odtagowane vlan id 838 i 839
port 6 ma tag na vlan id 35 i jest przeznaczony pod internet. ( pewnie ściągnięcie tutaj tagu pozwoli na użycie dowolnego routera z portem wan)

Zostaje potem tylko nadanie priorytetów i powinno zacząć działać

bardzo dziękuję będę kombinował i dam znać co udało mi się uruchomić
Pozdrawiam

Witam
Zrobiłem chyba zgodnie z instrukcją internet działa tv niestety nie i nie wiem gdzie ustawić priorytety
A wygląda to tak:


Pozdrawiam

Pokaż wszystkie zakładki QoS

proszę zakładki:


Pozdrawiam

Pierwszy screen. Spróbuj zaznaczyć 802.1P based
i tam przypisz priorytet 4 dla vlan 838 i 5 dla 839

Witam
jeżeli zmienię zaznaczenie na 802.1P based to nic nie mogę tam zmienić:


Przepraszam że męczę ale to jest moja pierwsza konfiguracja vlanow
Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie