Sieć OneMesh z routerem Archer C6 i dwoma routerami Archer VR2100

Witam. Chcę w domu stworzyć sieć Mesh i chciałbym się upewnić, że rozumiem ideę i treść ze strony TP-link. Mam internet światłowodowy (300/30 Mb/s) i router od operatora, który podłączony jest na strychu. Router ten ma wpięte 4 kable RJ-45, którymi sygnał rozsyłany jest do 4 gniazdek RJ-45 w ścianie, po jednym w 3 sypialniach na piętrze i salonie na parterze. Nie mając pojęcia o technologii Mesh, kupiłem na próbę router Archer C6, aby zobaczyć jak działa ten internet i ewentualnie kupić coś lepszego. Ogólnie może być, ale chciałbym mieć w całym domu jedną sieć i nie martwić się o przełączanie między routerami. Na stronie TP-link znalazłem informację

Sieć OneMesh™ możesz utworzyć łącząc router bezprzewodowy lub router/modem z zestawami wzmacniaczy sygnału lub transmiterów sieciowych. Nie jest jednak możliwe utworzenie sieci OneMesh™ poprzez połączenie dwóch routerów. Routery bezprzewodowe obsługują OneMesh™ tylko w trybie routera. Routery modemy (ADSL/VDSL/LTE) obsługują OneMesh™ w każdym trybie pracy.

Prosiłbym o opinię, czy uda mi się stworzyć sieć Mesh w następujący sposób:

  1. Zamieniam na strychu router od operatora na Archer C6, wpinam wszystkie kable RJ-45 i ustawiam to urządzenie w tryb Router. Mimo, że tani, to obsługuje Mesh, ale na podstawie cytatu powyżej, tylko jako Router.

  2. Kupuję 2 routery ADSL, np. Archer VR2100, wpinam jeden w sypialni na piętrze kablem RJ-45 i ustawiam jako punkt dostępowy. To samo robię w salonie z drugim VR2100. Też obsługują Mesh i według cytatu powyżej "w każdym trybie pracy.

  3. Mam sieć Mesh

Będę wdzięczny za opinię. Najbardziej chodzi mi o potwierdzenie, że przez tryb pracy mam rozumieć Router albo Punkt dostępowy, a nie jakiś inny podział. Nie chcę bawić się z transmiterami ani wzmacniaczami sieci. Pozdrawiam.

Ogólnie TP-Link definiuje Mesh jako sieć WiFi zbudowaną na bazie kilku urządzeń z obsługę Mesh, które łączą się ze sobą... poprzez WiFi. Choć jak widzę w FAQ jest coś takiego jak Ethernet Backhaul:
https://www.tp-link.com/us/support/faq/1794/
Ale które urządzenia to obsługują i jak się to ustawia, to już jak zwykle brakuje informacji jak sądzę - na pewno seria Deco to ma.

Wpieniliby mnie po całości, gdyby to nie działało, bo już złożyłem zamówienie na 2 sztuki Archer VR2100. Oznaczałoby to, że wprowadzają ludzi w błąd na swojej własnej stronie pisząc, że routery ADSL obsługują Mesh "w każdym trybie pracy". W aplikacji do obsługi sieci od TP-link można ustawić tryb pracy urządzenia:

Skoro mamy 2 tryby pracy, router albo punkt dostępu, to chyba taka konfiguracja powinna działać. Tak na logikę, skoro mamy punkt dostępu, to oczywistym jest, że gdzieś tam wcześniej jest jeszcze modem albo router. Nie wiem co innego mogłoby to znaczyć.

Ogólnie z całej gamy routerów/modemów TP-link, to na ten moment OneMesh obsługuje tylko 5 routerów bezprzewodowych (takich, które obsługują Mesh tylko w takim trybie), 2 routery ADSL/VDSL i 3 routery 3G/4G. Jak widać, tych urządzeń jest stosunkowo mało.

Zastanawiałem się nad Deco, ale odrzuciłem tę opcję. Wydaje mi się, że ten VR2100 znacznie lepiej będzie rozprowadzał sieć WiFi od tej kostki (przy Archer C6 w pokojach przez 2 ściany na piętrze są dość spadki z 300 Mb/s do niecałych 100). Po drugie, Deco ma tylko 2 wejścia LAN/WAN, więc wpinając do nich kabel ze ściany, zostaje mi tylko 1 gniazdo, a potrzebnych jest więcej. Mógłbym kupić switcha, ale, i tu punkt trzeci, informacji o tym czy można połączyć to kablowo, tak jak Jakub mówisz i podobnie jak ze "zwykłym" Mesh, jak zwykle brakuje.

Rozpakuję jednego VR2100 kiedy przyjdą i zobaczę, czy to działa. Jeśli nie, to już trudno i tego drugiego oddam, a rozpakowanego przeboleję i zostawię. Gdybym np. wiedział, że to nie będzie działać, to kupiłbym jakiś tańszy router bez ADSL.

Napiszę tutaj jak się zakończyło. Będzie dla potomnych.

Pytanie jak sprawdzisz, że działa w trybie Mesh.
Ty chodzi o coś typu seamless roaming. Ustawić routery w trybie pracy z tym samym SSID to nie problem, ale żeby to był prawdziwy Mesh z widocznością tego jako jedna sieć, to w sumie ciekawe jak się sprawdza. Nie miałem do czynienia w praktyce.

Liczę, że pokaże mi się to w panelu do obsługi sieci od TP-link, tak jak tutaj po prawej stronie na górze:


Jest ryzyko, że to służy do pokazania transmitterów i wzmacniaczy. Widoczna na dole po lewej zakładka OneMesh póki co zawiera "prezentację" tej technologii, może coś się zmieni na niej, albo przynajmniej na głównej (obecnie informacje "Basic" mówią o Mesh więcej niż po przełączeniu się na Advanced, bo w niej tylko to:

Jakąś tam listę zgodności z OneMesh TP-Link podaje:
https://www.tp-link.com/pl/onemesh/
Jaka jest jest aktualność i zgodność z prawdą - będziesz miał okazję sprawdzić.

Właśnie informacjami z tego linku który wrzuciłeś, oraz tego z listą urządzeń obsługujących OneMesh cały czas się podpieram. Mam Archer C6, który obsługuje Mesh w trybie routera bezprzewodowego, więc poleci na strych zamiast tego routera od operatora. Dokupiłem 2 routery Archer VR2100, które są routerami ADSL i które według informacji z wklejonego przez Ciebie linku obsługują Mesh w każdym trybie działania, a tryby są 2 - router bezprzewodowy i punkt dostępowy. A zatem niech tylko spróbuje nie działać...

I jak? Udało się?

Wymieniłem właśnie stary router TP-Linka (100 mbit ethernet i 150 wifi n) na Archer C6 i dopiero w opcjach zobaczyłem, że istnieje coś takiego jak OneMesh :wink:

Pomyślałem, że super opcja, właśnie czegoś takiego mi brakuje. Mam piętrowe mieszkanie i 2 routery z tym samym SSID, ale wiadomo nie działa to idealnie. Niestety też doczytałem, że OneMesh działa z repeaterami wifi i trasmiterami, a to bez sensu skoro i tak położyłem kable w mieszkaniu i routery są spięte kablem cat. 6a :wink:

Jeżeli u ciebie to poszło to też chętnie dokupię taki router ADSL (chyba innej opcji nie ma) i stworzę OneMesh z połączeniem po kablu pomiędzy routerami :wink:

Cześć. Czy coś się udało może wyjaśnić w sprawie spinania po kablu routerów w celu uzyskania Onemesh ?

Hej hej
Udalo sie ustawic ? Czy dziala to jak jedna siec .
Pozdrawim

Na stronie tplink od 2 lat wisi ta sama informacja:
Jak chcesz OneMesh to 1 router i konstelacja wifi extenderów. Ciągle nie dodali (w każdym razie oficjalnie) możliwości użycia routera jako extendera, czy jako dodatkowych kablowych extenderów. Do tego cały czas oferują alternatywne rozwiązanie: klocki Deco.