Sieć LAN/WIFI w domu

Planuje zrobić sobie w chacie sieć. Punkt MDF znajdował się będzie na 1 piętrze w korytarzu. Czerwonymi liniami zaznaczyłem skrętkę LAN, niebieski obszar to obszar WIFI jaki muszę osiągnąć. Do MDF doprowadzona będzie skrętka LAN z internetem po PPPoE.

Chciałbym poznać wasze sugestie odnośnie sprzętu jaki użylibyście do tej konfiguracji. Oczywiście w pokojach oprócz komputera/laptopa bedą znajdować się telewizory, konsole,dekodery itp itd - generalnie sprzęty codziennego użytku do których mozna podłączyc internet/sieć.

Jak widać na 1 piętrze potrzebnych będzie 5 wejść LAN i 1 wejście WAN. Dół ma być tylko po WIFI, zresztą w razie "w" można się wpiąć w router. Routery połączone będą skrętką jak zresztą wynika z rysunku.

Czekam na listę urządzeń i ewnetualną konfigurację (może być alternatywne oprogramowanie). Czy da się uniknąć Switcha - jakis router z wiecej niz 4 lan ? Oczywiście sieć bez NATu o jednej adresacji IP

Taki router to mało ekonomiczne i mało spotykane rozwiązanie. Jako główny router proponował bym WDR4300 z GargoylePL plus switch - 8 lub 16 portów (gigowy) oczywiście - TL-SG1008D lub TL-SG1016D. Jako drugi punkt dostępowy WR841 w konfiguracji AP - [url=https://tplinkforum.pl/t/router-bezprzewodowy-jako-ap-punkt-dostepowy/5143

Ok, dzieki za propozycje, ale i tak upieram się odnośnie routera np 8 portowego i najlepiej gdyby mial możliwość wpięcia dysku sieciowego przez USB. Ma TP-Link takowy sprzęt ? Chodzi mi o 1 urządzenie, chciałbym pominąć switch.

Był kiedyś w sprzedaży TP-Link TL-R860 ale bez radia teraz nic nie ma. Widziałem coś d-linka chyba DIR-632

Ten D-Link podejdzie. Szkoda ze nie jest gigowy, ale dla sieci domowej na spokojnie wystarczy. Ciekawi mnie tylko jaki można uzyskać na nim prędkość zapisu i odczytu z dysku USB. 10MB/s by mnie juz urządzało.

10MB/s będzie ciężko przy sieci 100Mbit ( 12MB/s w idealnych warunkach).
Ja polecił bym to co sugerował @Marcin