Sieć domowa w całym mieszkaniu

Znajomy poprosił mnie o pomoc, w zrobieniu internetu w całym domu. Internet obecnie jaki posiada to Neostrada 10 Mb/s, ale w przyszłym roku planuje przejść na światłowód 20 MB/s.
Urządzenie główne to Livebox 2.0 ZTE ZXV10 H202N. Jest ono na piętrze. Z tego routera do innego pokoju jest podłączony kabel do AP Edimax EW-7206APg, który posiada antenę zewnętrzną skierowaną do drugiego mieszkania, gdzie jest odbierany internet za pomocą routera.
Na piętrze internet jako tako śmiga na całej powierzchni. Natomiast problem jest już na parterze tam zasięg jest (1/max 2 kreski) laptopem się jeszcze połączymy, ale o telefonie zapomnijmy. Polecicie mi coś? Jakiś mocny router, ap lub transmiter? Zastanawiałem się nad transmiterem, aby podłączyć jeden do Liveboxa za pomocą kabla, a drugi podłączyć na parterze by mieć bezprzewodowy zasięg. Co o tym myślicie?

bardzo dobre rozwiązanie. trochę drogie ale nie trzeba rozkładać kabla na dół. jak w przypadku zastosowania tańszego AP.

Polecasz ten model TP-LINK TL-WPA2220? W domu jest jeden licznik, tylko parter i piętro są na innych fazach. Będzie działać?

Ja mam inne ale tamte też powinny działać. Zawsze możesz zwrócić do sklepu.

Mogę polecić ci zestaw 4220KIT. Sprawdzony, działa nawet przez dwa liczniki i na różnych fazach.

Jakie Ty masz? Powiedz mi w przyszłości jak znajomy przejdzie na światłowody, to wystarczy zmienić tylko Liveboxa na inny router?

Zapomniałem dodać że na piętrze muszę mieć internet w komputerze stacjonarnym, gdzie niema routera. Jaką kartę bezprzewodową na USB polecacie?

Transmitery które podałem mają dwa porty LAN. Podłączysz komputer spokojnie. Karta na usb to loteria. Wszystko zależy od jakości sygnału.

Transmitery będą w całkiem innym miejscu niż PC. Zastanawiam się nad wyborem TL-WN722N, TL-WN722NC oraz TL-WN822N