Schemat sieci, a sprzęt

Witam ponownie szanownych forumowiczów, poniższy schemat sieci raczej powinien działać bez zarzutu, jakie urządzenia zaproponowalibyście? AP są kupione (743ND). Chodzi mi o switche i router WAN (router ADSL też już jest).

Ilu portowe mają być te switch-e na piertrach i czy zarządzanle czy zwykłe rozdzielacze? Będziesz coś robił z VLAN-ami? Ilu klientów będzie korzystało z łącza?

Switche 5 portów wystarczą sądzę, nie ma potrzeby montowania zarządzanych urządzeń. Co do ilości ludzi korzystających to w okresach letnich, ferii i świąt będzie to ok 100 osób, co i tak jest liczbą dużo zawyżoną. Nic więcej aniżeli przeglądanie internetu nie będzie w planach.

Moja propozycja to:
Router: TP-Link ER6020 Dual wan z możliwością podłączenia drugiego łącza jako zapasowe, zarządzanie pasmem, tworzenie serwerów VPN,
Przełączniki: TP-Link TL-SG105 5 portów lub SG108 (8 portów) - metalowa obudowa, możliwy możnaż na ścianie. Porty ethernet 10/100/1000Mb/s
Osobiście jako AP wybrał bym coś bardziej profesjonalnego np. EAP110 lub EAP220

EAP220 odpada cenowo niestety, te 743ND są już na stanie i trzeba je wykorzystać. Ale sądzę że sobie poradzą, przy łączu 6Mb to i tak zbyt dużych ilości danych transmitować nie będą :slight_smile:

Sądzę że to 6Mb/s na 1Mb/s będzie wąskim gardłem w czasie sezonu dla tylu pokoi. Pomyślał bym o jakimś szybszym łączu.

Pewnie że jest wąskim gardłem, ale to już nie zależy ode mnie. Tak się zastanawiam nad potrzebą zakupu urządzenia z VPNem. Bardziej chodzi o proste, a wydajne urządzenie separujące sieć hotelową od części administracyjnej.
Początkowo też myślałem nad podpięciem każdego AP bezpośrednio do routera, ale z drugiej strony switch zawsze się po drodze przyda.

Przy takim łączu i ilości użytkowników zarządzanie pasmem napewno się przyda więc nie rezygnował bym z dobrego routera.

Pomijając prędkość łącza, której braknie, to WR743 na piętrach musi pracować jako router a nie AP.
Przy taki podłączeniu recepcja i księgowość będzie widoczna z każdego komputera na każdym piętrze. Lepiej switche podłączyć bezpośrednio do ADSL a administrację za osobny router.
Router ADSL (dowolny) powinien sobie poradzić z ruchem 6Mbit i 7 klientów kablowych + kilka na wifi, osobny router na administrację odseparuje ją od klientów hotelu.

Tak, oczywiście że część administracyjna byłaby całkowicie odizolowana od części hotelowej, dlatego za Routerem ADSL pojawia się kolejny Router.
Podpięcie AP do Routera WAN nie ADSL, a 743ND oczywiście będą pracować w trybie routera z własną siecią i adresacją IP.

Tak tylko administracja jest za routerem adsl, a potem jest następny router który przechodzi przez router adsl.
Działa to tak że administracja nie widzi nic dalej jak ten drugi router ale urządzenia za tym drugim routerem widzą router adsl i komputery administracji.

One są za routerem (nie mylić z routerem ADSL) Cisco schowane, do niego również jest podpięty jeszcze VoIP itp. (Nie ująłem tego w pseudoschemacie, bo uznałem że jest to nieistotne).

Jeśli tak to pominął bym ten pierwszy router zaraz za routerem ADSL. Reszta da sobie rady.

A gdyby zamienić ten TP-Link TL-SG105 na ten router: TP-Link TL-R600VPN? Co o nim można powiedzieć, poradzi sobie?

SG105 to 5-portowy gigabitowy switch, dlaczego chcesz go zamienić z routerem?
Przy tej konfiguracji sieci ja nie widzę potrzeby stosowania mocnego routera.
z tego co widać to router ADSL obsługuje dwa urządzenia ( cisco i "router")
z kolei "router" który ma chyba najciężej obsługuje 7 routerów na piętrach + jeden AP na parterze
router w trybie wisp wypuszcza internet dla jednego komputera.
Gdyby ta sieć była oparta tylko na AP + switch to można by się zainteresować routerem przemysłowym. Jedyna funkcja która by się przydała to kontrola ruchu/ limitowanie łącza, bo jak lokatorzy obciążą te 6Mbit to na administracji nic nie pójdzie zrobić.

Zastanów się jeszcze raz czy inwestujemy w całą sieć czy robimy byle by działało, jeśli ma działać to postaw na główny router z dualwanem, gigabitowy switch zarządzany i od niego rozprowadź sieć profesjonalnymi AP ( nie routerami) bo te mogą się sypać przy wielu różnych klientach. Przydała by się tez jakaś strona powitalna i logowanie ruchu klientów.
Dostęp do internetu zapewnij też jakiś na poziomie. 6Mbit to dwa komputery z youtubem zapchają.

Przepraszam, źle napisałem, chodziło mi o TP-Link ER6020, a nie o Switch :slight_smile: Jego chciałem zamienić na ten model niższy.