Ruter ER7212PC+ system ap/mesh

Witam
Chciałbym stworzyć sieć domową.
Myśle ze router er7212pc bedzie dobrą podstawą do ktorej bedzie mozna podłączyć:

  • 3 punktu ap/mesh ( z możliwością wifi dla gosci)
  • 1 Nas
  • centralka domowa fibaro,
  • później rejestrator ip
  • później domofon

Najwazniejsze pytanie czy tp link deco s4 da radę czy moze jest coś lepszego na tego typu rozwiazania?

Patrzę na ten pakiet i żeby ocenić sensowność musisz podać więcej informacji.
Skąd moje wątpliwości?
To jest router bardziej dla przedsiębiorstw i ma obsługę Omada (chmurowe rozwiązanie, nie przepadam - co się stanie ze sprzętem jak już to wyłączą?) i zgodnych z tym ich punktów dostępowych, które umożliwiają także zrobienie sieci Mesh. Do tego ma SFP - co prawda tylko 1 Gbit/s, ale jednak.
Następnie łączysz to ze średnio budżetowym Deco S4 - jak stawiasz mesh to lepiej coś wydajniejszego, jak seria X. Choć mając router z Omada można poszukać EAP np. 650 lub podobnych i podłączyć je jednym kablem (PoE już mamy).

Widząc taki zestaw "nie rozumiem" go do końca.

Co do kamer IP - też ważna informacja ile ich będziesz miał, może zdrowiej dla nich mieć oddzielny switch PoE - ruch między kamerami a ew. rejestratorem nie będzie ci obciążał routera i jak walnie piorun w kamerę, to szanse na pociągnięcie za sobą całej sieci są mniejsze (polecam jakoś starać się izolować na takie wypadki wszystko, co wychodzi na zewnątrz budynku).

Domofon, zwłaszcza z kamerą - tylko i wyłącznie całkowicie offline, albo oparty na rozwiązaniu 100% niezależnym od jakiegokolwiek dostawcy zewnętrznego - nie widzę powodu, żeby płacić co miesiąc abonamentu jak już go wymuszą, albo wymieniać, jak wyłączą usługę, nie wspominając o prywatności.

Poza wszystkim - inwestując w nową sieć zwłaszcza w budynku mieszkalnym (w mieszkaniu czasem ma to mniejszy sens) warto przygotować się na przyszłość i bazę zrobić może po 2,5 lub 10 Gbit/s?

Ale żeby ocenić sensowność, brakuje mi informacji: jakie łącze, jaki plan i jakie wymagania.

Dziękuje za odpowiedz.
Nie jestem osobą która zna się na tworzeniu tego typu sieci. (dlatego pytam)
A - jeżeli chodzi o łącze to zapewne coś o dostawcy ( światłowód - poza miastem)
1. w ścianach myślałem położyć przewody kat 6 utp

B - domek do 80 m2 z możliwymi przeszkodami [1 router nie da rady] dlatego myśle o systemie mesh albo ap z możliwością sieci osobnej dla gości. ( głównie będą po wi fi śmigały telefony [wifi calling, i laptopy)- budynek niewybudowany do końca jeszcze-
jeżeli znają państwo jakiś "patent" na tanie sprawdzenie przez laika [jak ja] sygnał się będzie rozchodził po budynku i ewentualnie na zewnątrz to proszę o odp.

C - wymagania.
1.Kamery ip chciałbym podłączyć do rejestratora ip - tp link vigi + 4 Kamery po złączu POE mogę rejestrator podłączyć do sieci nie muszę.
2. domofon - coś lokalnie podłączonego do centralki fibaro.
3. centralka fibaro - podłączenie urządzeń typu: rekuperator, ogrzewanie, domofon, brama, itp [ smart home] - np, możliwość włączenia ogrzewania z poza domu,
4. jeden NAS dla użytku domowego - tylko dla domowników
5. możliwość podłączenie w domu po kablu tv, 2 stacjonarek.

Dlatego wybrałem Deco s4 i taki router bo wydawało mi się to jakieś spójne.
Dochodzi jeszcze kwestia obsługi tego, wielkość szafy RACK oraz kwestia finansowa. [ roter + 3x deco s4] to koszt do 1600 zł

Jeżeli można to zrobić inaczej z innymi urządzeniami to proszę o podpowiedz.