Różna szybkość neostrady na dwóch TP Linkach

Witam
Posiadam nowy router ADSL TD-W8970 oraz stary TD-W8901G. Podłączyłem je kolejno do neostrady opcja do 10 mbps i ku mojemu zdziwieniu stary model osiąga wyraźnie lepsze wyniki. Dlaczego?
Stary: 574 KB/s download
Nowy: 456 KB/s download
Upload oraz ping w przypadku obydwu urządzeń wygląda podobnie: 80 KB/s i ok 35 ms ping.
O co tu biega?
Parametry linii na obydwu urządzeniach są wręcz identyczne:
SNR Margin (dB) : 6
Line Attenuation (dB): 59.5
Różnica jest jedynie w szybkości.
Nowy pokazuje 4200 kbps, a stary 5500 kbps.
Mieszkam daleko od centralki i nie oczekuje rewelacji. Po prostu ciekawi mnie różnica w szybkości pomiędzy tymi routerami. Tymbardziej, iż nowy model okazuje się wolniejszy.
Pozdrawiam i proszę o wyjaśnienie tego problemu.

A jaką masz ustawioną modulację ADSL w obu routerach .
Mi np. 2 m-ce temu zmienili modulację z ADSL2+ na G DMT , prędkość najpierw mi spadła z 10 do 7,5 mega , ale po kłótni z infolinią Neostrady przywrócili mi prędkość 10 mega choś modulację nadal mam G DMT . A w ustawieniach ADSL w routerze ustawiłem na AUTO-SYNC-UP .
A jak te sprawy z modulacją ADSL-a wyglądają u ciebie ?

W8970 obcina prędkość aby nie generować błędów CRC. Robi to automatycznie przy słabych liniach.

Stary router z automatu wykrył modulację ADSL2. W nowym jest ADSL_G.dmt.bis (czyli również ADSL2). Zresztą w nowym sprawdzałem wszystkie i w żadnym przypadku prędkość nie wzrosła. Podłączyłem też stary router Netgear DG834Gv5 i osiąga on wyniki minimalnie gorsze od nowego TPLinka. Być może faktycznie chodzi o eliminacje błędów CRC. Pewno też nie idzie wyłączyć tej funkcji.

Być może faktycznie chodzi o eliminacje błędów CRC. Pewno też nie idzie wyłączyć tej funkcji.
Z tego co wiem to niestety nie można wyłączyć tej funkcji. Router robi to automatycznie aby zachować stabilność łącza internetowego.

A czy oprogramowanie OpenWRT daje cień szans na kontrole tej funkcji? Chciałbym ją wyłączyć z czystej ciekawości, bo podejrzewam, że rzeczywiście bez niej połączenie nie byłoby stabilne. Ów stary TP Link u znajomego stwarzał problemy właśnie ze stabilnością synchronizacji i bywało, że zrywał połączenie.

Jeżeli potrafisz wgrać to możesz próbować. Nie ma wersji przeglądarkowej dla tego modelu (bo to ADSL) można wgrać jedynie bezpośrednio do pamięci routera przez rs-a.

OpenWRT sobie odpuszczę bo to za wysoka półka na mnie. Jednak wczoraj stało się coś dziwnego. Modulacja linii zmieniła się z ADSL2 na ADSL2+, a szybkość połączenia spadła do 2 Mbitów. Dzwoniłem do TP i usłyszałem, że linia musi się "ułożyć". Nie wiem co z tym fantem zrobić, bo za kilka godzin kurier ma przywieźć nową umowę (od 1 do 10 Mbit). Jeżeli będą takie kwiatki to głupio byłoby podpisać. Tym bardziej, że powiedziano mi, iż szybkość może spaść nawet do 1 Mbita (obecnie przez starą umowę mam zagwarantowane 2 Mbity - nie mniej i nie więcej). Pozdrawiam.

Z tym fantem na chwilę obecną nic nie zrobisz. Podpisuj umowę. Automat DSLAM musi przez jakiś czas- może to nawet trwać 7dni- ułożyć liniię. Tym faktem się nie stresuj. Zapewne będziesz zadowolony :wink:

Rzeczywiście po kilku dniach szybkość wzrosła do 4 mbitów bez mojej interwencji. Pozdrawiam.

Jeżeli temat wyczerpany proszę o zamknięcie wątku. W razie problemów zapraszam ponownie na forum.