Rozbudowa sieci domowej - jaki router

Witam,
posiadam router Asus DSL-N55U który daje mi internet po lanie (gigabit) oraz wifi 2,4GHz orz 5Ghz.
Niestety wifi nie sięga mi na cały dom (dość rozległy parterowy dom z bardzo grubymi ścianami z cegły).
Szukam dodatkowego routera który będę mógł podłączyć kablem do asusa i postawić go w drugim końcu domu. Dzięki temu chciałbym uzyskać dodatkowe porty lan (gigabit) oraz rozszerzyć zasięg obecnej sieci Wifi (tak w 2,4 jak i w 5GHz).
Wstępnie znalazłem takie urządzenia:
Netis WF2780 http://www.netis-systems.com/en/products/Dualband-Series/905.html#.VniBZFJR6pQ
TP-Link Archer C5 http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-9_Archer-C5.html#overview
Czy używając tych routerów będę mógł ustawić na nich ten sam SSID sieci wifi tak by rozszerzyć zasięg już istniejącej sieci?
Czy w ogóle te urządzenia spełnią moje oczekiwania (gigabit lan, wifi w standardzie ac i rozszerzenie obecnej sieci wifi a nie tworzenie nowej sieci z inną nazwą)?
A może ktoś może zaproponować coś jeszcze innego, lepszego i dlaczego?

tak

nie wiem czy spełnią twoje oczekiwania :smiley: , ale uzyskanie tego czego pragniesz jest możliwe w taki sposób:

co do wyboru konkretnego producenta/modelu poczekaj na inne odpowiedzi (nie zajmuję się tą dziedziną zawodowo, a już tym bardziej sprzedażą sprzętu, więc nie do końca jestem na bieżąco)

Bardzo dziękuję za odpowiedź i link. Nie wiedziałem że nie mogę używać portu WAN i że WiFi musi nadawać na różnych kanałach w obu routerach.
Z decyzją czekam na dalsze odpowiedzi.

jeśli chcesz mieć jedną spójną sieć to wystarczyłby dwupasmowy AccessPoint do twoich potrzeb, ale jak wspominałem nie znam aktualnego "repertuaru" w sklepach, ale jak znam życie AP nie będzie miał wbudowanego switcha, więc twój wybór jest dość optymalny, bo i tak z 4 portów zostają 3 wolne
jeśli nie potrzebujesz jednej podsieci LAN, a wyłącznie dostępu do internetu, to możesz wykorzystać port WAN łącząc routery kaskadowo (pamiętając wtedy o braku możliwości łączenia się miedzy sobą urządzeń podpiętych do różnych routerów)
można by pogdybać - gdyby istniało oprogramowanie alternatywne to prawdopodobnie byłoby można "zmostkować" gniazda WAN i LAN (przy wyborze konfiguracji jako bridge, a nie gateway), niestety zazwyczaj w przypadku nowych urządzeń bywa slabo w tej kwestii (a czasem np. wsparcie niektórych funkcji choćby np. radia 5GHz nie jest planowane z braku opensource'owych sterowników)

Urządzenia podpięte do obu routerów muszą się ze sobą komunikować więc tylko jedna podsieć wchodzi w grę.
Ten tp-link może mieć alternatywne oprogramowanie ale jest dwa razy droższy i nie wiem czy jest sens dopłacać...

dopiero teraz miałem czas, aby przyjrzeć się bliżej temu co jest do pobrania ze strony wsparcia netisa i niestety brak pełnego manuala (jest tylko wielojęzykowe QIG)
inna ciekawostka - strona wsparcia w polskiej wersji nie zawiera najnowszego firmware na rynek europejski…
jakkolwiek w/g opisu dysponuje on trybem AP (niestety brak informacji o nim w instrukcji skróconej), skoro jest cenowo tak atrakcyjny to bierz - mam nadzieję, że pochwalisz się nam screenshotami z interfejsu (szczególnie, że planujesz użycie nieopisanego w instrukcji trybu i sam jestem ciekaw, czy producent przewidział w nim możliwość użycia wszystkich portów gigabit)
ja prawdę mówiąc jestem fanem (choć nie fanatycznym :D) TP-Linka
co do rozłącznych kanałów - nie są one obligatoryjne, ale dla uzyskania największej wydajności sieci warto mieć każdy AP w innym wycinku pasma (w blokowiskach zazwyczaj jest to całkowicie niewykonalne), w przypadku domku, o którym piszesz raczej nie będziesz narażony na zakłócenia od sąsiadów, więc:
dla pasma 2,4GHz jeden AP powinien pracować na kanałach 1+5 a drugi 9+13 chodzi o kanały 20MHz "sklejone" parami do szerokości 40MHz - takie ustawienia umożliwia uzyskanie optymalnej wydajności w twoich warunkach
czasem 1+5 oznaczane jest jako 1+up, albo 5+down, albo… kanał 3 @40MHz, a para 9+13 jako 9_up. 13+down, czy 11 @40MHz, no generalnie nie ma pełnej jasności co do oznaczeń i prosty temat robi się pozornie skomplikowany, więc warto użyć inSSIDer'a

pasmo 5GHz jest zorganizowane nieco bardziej pokrętnie, ale załóżmy, że pierwszy AP to kanały 36+up, a drugi 44+up, mówiąc inaczej zakres kanałów 36 do 40 nie pokrywa się z kanałami od 44 do 48 niezależnie od szerokości "sklejonego" kanału
do poczytania
http://www.theruckusroom.net/2012/03/fact-or-fiction-theoretical-throughput-doesnt-help.html
niestety artykuł jest napisany w realiach amerykańskich - u nas oficjalnie dostępnych kanałów jest mniej

Kupiłem jednak tp-link i ustawiłem według zaleceń powyżej. Wszystko działa jak należy.
Bardzo dziękuję za pomoc!

Dzięki za info w temacie. W razie problemów zapraszamy ponownie.