Router TP-Link do światłowodu

Wstępnie zastanawiam się nad założeniem w domu światłowodu 100Mb/s(lokalny dostawca internetu w moim mieście oferuje światłowód o prędkosci 100Mb/s i mam możliwości techniczne umożliwiające instalację światłowodu).Dostawca do światłowodu daje swój router (nie wiem jaki to model routera i jakiej firmy).Jeśli zdecyduję się na światłowód 100Mb/s,zostanie zamontowany w moim domu i podłączony do routera dostawcy i mojego komputera,jeśli router od dostawcy światłowodu nie będzie mi odpowiadał to go wymienię.
Już teraz zapytam jaki router TP-Link kupić by działał ze światłowedem 100Mb/s,łatwy w konfiguracji i posiadał dobry zasięg wifi?

Ogólnie każdy router który jest w ofercie TP-Link da sobie radę z prędkościami zbliżonymi do 100Mbit/s, modele które mają switch z portami 1Gbit/s potrafią znacznie więcej.

Jeszcze sprawa czy te 100Mbit chcesz też przesyłać przez WiFi? bo tutaj sprawa się znacznie komplikuje i do tego dochodzą możliwości karty WiFi w komputerze.

Jaki masz budżet na takie działanie?

Chodziło mi dokładnie o router który zadziała ze światłowodem 100Mb/s,gdzie sam router podłączony jest kablem do komputera do karty siecieowej(jesli tak podłącza sie router światłowodu,bo nie wiem czy monter przy montażu światłowodu montuje jakiś terminal i do niego kablem podłącza router,a następnie router podłącza kablem do komputera).Oodnośnie wifi dobrze jakby routr miał dobry zasięg wifi,bo mam w domu laptop i smartfon,kóre używam przez wifi do przegladania internetu.
Odnośnie budżetu to jest to kwota 350zł i tak wstępnie myślalem nad routerem TP-Link Archer C7,ale czy ten router zadziała ze światłowodem 100Mb/s(taki światłowód mam zamiar założyć sobie w domu)?

Swiatłowód po zamontowaniu będzie zakończony jakimś "modemem". Taki terminal GPON może także mieć opcję WiFi itp. Podłączenie do niego swojego routera nie zawsze jest wymagane ale jeśli chcesz to tak możesz zrobić.

Archer C7 jest dość dobrą opcją i polecam ten router.

Dowiedzialem się od dostawcy światłowodu,że światłówód jest podłączany do routera i nic więcej,który dostaję na czas umowy,ale nie wiem jakie modele routerów oferuje dostawca do światłowodu.Jeśli zdecyduję się na swiatłowód 100(taki maksymalnie światłowód oferuje dostawca) i będzie on podłączony po montażu tylko i wylącznie do routera i router jaki dostanę od dostawcy nie będzie mi odpowiadał to zakupię Archer C7.Wszystko okaże się jak ostatecznie zamówię swiatłowód,zostanie on u mnie w domu zamontowany i czy będzie podłączony do routera otrzymanego od dostawcy.
By nie zakladać nowego tematu tak z ciekawosci zapytam: Chodzi mi jak konfigurowany na routerze jest światłowód i jeśli będzie on podłączony tylko i wyłącznie do routera dostawcy,a ja wymienię router dostawcy (jeśli nie będzie mi odpowiadał) na inny np: Archer C7 jak potem skonfigurować router pod światłówód dostawcy?

"swojego routera nie podłączączysz "od tak" pod światłowód bo np archer nie obsługuje takiego medium.
Musisz mieć router/konwerter GPON z wyjściem na LAN. Taką rolę może pełnić sprzęt od dostawcy a Ty dalej podłączysz coś swojego jeśli nie będziesz zadowolony z możliwości tamtego routera.
Ja radzę się wstępnie wstrzymać bo sobie tylko kosztów narobisz.

Masz kilka problemów, w tym taki, że nie wiesz jaki to światłowód (jest kilka technologii). Generalnie dostajesz terminator optyczny (w skrócie GPON) i on jest pewnie zintegrowany z routerem wifi. Pozostaje ci zadbanie o to, żeby dali ci maksymalny dostęp do konfiguracji routera, w którym wyłączysz większość opcje (wifi itd), ustawisz DMZ na swój router, a najlepiej przełączysz w tryb bridge i całość konfiguracji TCP/IP będziesz robił na swoim routerze.
Sprawdź jednak, czasem te routery nie są złe.

Z tego co wyczytałem na stonie dostawcy odnośnie światłowodu jest to GPON światłowód 100M,tylko nie wiem jaki router daje dostawca.Teraz zastanawiam się czy po zamówieniu światłowodu zostawić router dostawcy i na razie nie myśleć o zakupie Archer C7,a zobaczyć jak będzie się spisywać urządzenie dostawcy odnośnie światłowodu 100M

Zobaczysz co dostaniesz bo coś musisz. W całości i tak tego nie zastąpisz bo operator musi Ci dać swój terminal GPON.

Jak się zdecyduję na światłowód zobaczę co dostanę za router od operatora i wtedy napisze co dostałem oraz zapytam w tym temacie czy warto kupić Archer C7
Proszę o usuniecie tematu.ponieważ na raie nie decyduję sie na światłowód