Router TL-WR740N - podział pasma

Chciałbym podczepić się pod temat gdyż nazwa tematu jak w sam raz pasuje do mojego zapytania :slight_smile:

Czy ten router po wgraniu gargoyle potrafi sam odnośnie od tego ile osób aktualnie jest podłączonych dzielić łącze? Byłoby to TL-WR740N+w8960n v4
Np. jeśli będzie 1 komputer włączony to ciągnie maks czyli 4Mb, jeżeli 2 to po 2Mb itd. ? Czy jest to możliwe?
Zaznaczam, że od razu po tym jak są włączone 2 komputery to ani jeden ani drugi nie ma prawa ciągnąć więcej jak 2Mb
Wydzieliłem jako nowy temat aby nie mieszać wątków - Administrator

Tak, w gargoyle jest to możliwe. Tylko czy jest sens dzielić i tak niską prędkość łącza?

Czy jesteś tego absolutnie pewny? Bo nie chcę kupić, wgrać oprogramowania a potem okaże się, że nie działa tak jak powinno.

W domu mam 2 braci i wszyscy gramy w gry online. Podczas gdy jeden gra a drugi zechce wczytać stronę to naturalnie leci to pełną parą. Aktualnie na w8960n ustawiłem po 2mbity na komputer max, ale nie da się tu ustawić aby mieć pełne 4mb jak nikt inny nie korzysta.

Lepiej podzielić to w oryginalnym oprogramowaniu bo będziesz miał prościej -

Tak jak napisałem wyżej - mam to zrobione. Jednakże nie da się tego ustawić zależnie od ilości włączonych komputerów. Mam to podzielone tak.
Widełki 4096/1024

1 przedział IP to lapek brata, 2 przedział to moj laptop + smartfon, 3 i 4 to dwie osobne stacjonarki
Przewaznie tylko jedna osoba cos wczytuje a dwie inne graja dlatego tak podzielone.

Poczytaj sobie o QoS na Gargoyle -
http://openrouter.info/forum/viewtopic.php?f=22&t=977
Podział dynamiczny pasma jest realizowany normalnie przez router niestety łatwo to zaburzyć streaming-iem czy torrentami. Dlatego stosuje się QoS aby ograniczyć niektóre usługi.

czytałem już ten temat wcześniej i co wnioskuje z niego to tyle, że QOS w gargoyle to to samo co bandwith control w w8960n.
Dalej nie znalazłem tam odpowiedzi na pytanie czy zależnie od ilości podłączonych aktualnie użytkowników może zmieniać się profil dla poszczególnych komputerów.

edit: z komentarzy pod tematem znalazłem dyskusje 2 osób

Napiszcie proszę a co zrobić jeśli załóżmy mam do dyspozycji łącze 5 Mbit/s pobierania i 0,7 wysyłu. Chcę to podzielić na dwóch ludzi w ten sposób, że jak we dwoje na raz korzystają to mają po równo po 2,5 pobierania i 0,35 wysyłu. Jak jeden nie korzysta to drugi leci na max czyli 5/0,7 Mbit/s. Da się to wyklikać. A jeśli tak to co gdzie powstawiać?
Nie w gargoyle nie w gui. Tu jawnie definiujesz ile ma być. Jak chcesz tak jak napisałeś to sam piszesz regułki qos. (skrypt)

A więc musiałbym jeszcze kombinować coś ze skryptami o czym nie mam pojęcia ...

Jeszcze raz powtarzam właśnie po to jest QoS aby ograniczyć usługi który zaburzają ten dynamiczny podział pasma. Router działa tak z urzędu (dzieli dynamicznie pasmo). Niestety usługi typu streaming audio czy video lub torrenty (z dużą ilością połączeń) zaburzają ten dynamiczny podział, zabierając pasmo (wysycając łącze). QoS musisz skonfigurować doświadczalnie pod swoją sieć i ograniczyć usługo które będą zabierać większą cześć twojego słabego pasma internetowego. Nie ma na to jednoznacznego przepisuj musisz to zrobić doświadczalnie (chodzi mi o konfigurację QoS) w Gargoyle.

W QOS na gargoyle możesz ustawiać priorytet na konkretne usługi np Ustawiasz port lub adres IP serwera do którego ma się łączyć usługa, która ma jakiś minimalny gwarantowany transfer i jest ona ponad innymi usługami ( np http/ftp torrent)
Domyślnie jest tam ustawiony VoIP na na najwyższym priorytecie z gwarantowanym minimum pasma. Później masz http/s ( połączenie do pliku nie przekracza 1MB)(High), następnie Http/s ( połączenie przekracza 1MB) (normal), i pozostały ruch ( niesklasyfikowany w regułach) (low).
Klasy są odpowiednio traktowane np pobierając plik z HTTP (normal) 100MB i w tym samym czasie pobierając torrent (low)100MB to 99% pasma pójdzie na HTTP a reszta 1% na torrent. Jeśli w tym samym czasie będziemy chcieli przeglądać strony ( High) to one będą się wyświetlały jako pierwsze kosztem pobierania http i torrent.
Dobrze ustawione klasy usług i nie trzeba ograniczać pasma na poszczególne komputery.
Ważnym elementem sieci jest Upload. Jeśli będzie on zawalony wysyłaniem żądań http to momentalnie ping będzie coraz większy. Dlatego na słabym łączu nawet QoS może nie pomóc.

A czy qos nie mogę tak samo w w8960n ustawić?
z tego co zauważyłem na speedteście to ściagając maks prędkością ping skacze drastycznie a wysyłając to ledwo widać różnicę ...

Myślę że też by się dało. Sprawdź na jakich portach operuje gra i ustaw dla tych portów minimum pasma 2048 i najwyższy priorytet. Na resztę usług niższy priorytet.

Tylko problem jest taki, że tutaj jest tyle tych .............. opcji, że nie mam pojęcia od czego zacząć ...
Kolego proszę bez wulgaryzmów na forum - Administrator

Kolego opcji multum, konfiguracja dla każdego inna. Musisz posiedzieć trochę nad tym i pokombinować.

Potwierdzam nie ma na to jednoznacznego rozwiązania czy poradnika.