Router TD-W8961ND - świeci tylko dioda zasilania i portu LAN po włączeniu

Witam
Używałem tego routera 300 Mbps N ADSL2+ do połączenia z Netią, zamiast Netia spotu, jednak zaczął działać nie stabilnie. Wymieniłem go na netiowy, ale chciałem spróbować jeszcze raz go użyć, ponieważ być może przyczyną problemów było podłączenie do sieci telefonicznej.
Rozłączyłem Netię Spot i tak jak było przełożyłem do TP-linka. Niestety dioda ADSL i internet nie dawała znaku życia. Próbowałem instalacji przez easy setup z płytki CD, ale już na wstępie nie ma świecenia diod tak jak być powinno. Jest tylko dioda zasilania i podłączenia komputera przez przewód do jednego z portów. Ani ADSL ani internet nie pali się.
Czy router jest walnięty? Po włączeniu zasilania wszystkie diody zapalają się (w tym ADSL i internet), ale gasną po paru sekundach.
Podłączyłem potem tymi sami przewodami swojego jeszcze starszego tp-linka TD W8901G i w zasadzie pracuje normalnie, poza dwoma wątpliwościami:

  1. dioda ADSL pali się ciągłym światłem, dioda Internet - wcale, przy czym internet śmiga :wink:
  2. w panelu administratora routera w dziale interface widzę, że są inne parametry połączenia niż z Netii (które ustawiałem przez easy setup. Przy próbie zmiany na podane przez operatora mam komunikat, że już takie połączenie istnieje. Czy ja zmieniam ustawienia dostępu do internetu czy dostępu z komputera do routera? Np. mam połączenie typu "bridge", a nie "VC Mux". Kłopoty z dostępem do neta zwaliłem kiedyś właśnie na to, że router samowolnie zmienia ustawienia dostępu. Czy ktoś wie o co w tym chodzi?
    Moje zaufanie do TP-linków znacznie osłabło ;]

Temat przeniosłem do odpowiedniego działu. Takie dane jak nazwa użytkownika i hasło wpisujesz poprawnie? Pokaż zakładkę Status z TP-Linka jak jest podłączony do linii.

Jeśli router działał a przestał działać to może wskazywać na uszkodzenie modemu adsl w routerze. Spróbuj jeszcze przywrócić ustawienia fabryczne. Jeśli to nie pomoże to router jest uszkodzony.

Dioda internet nie pali się kiedy nie ma nawiązanego połączenia PPP na routerze. Czy komputer który jest do niego podłączony ma nawiązane połączenie PPP?

Router sam nie może zmieniać ustawień. Posiada on kilka połączeń na różnych sieciach. Można więc ustawić kilka interfesjów PVC na każdym interfejsie muszą być inne ścieżki VPI i VCI. Przy odpowiednich ustawieniach dla orange, netii, netii na linii orange, itp. spróbuj najpierw wybrać odpowiednie PVC a dopiero tam wprowadzać konfigurację.

Po restarcie routera i ponownym logowaniu się na router domyślnie pokazują się ustawienia połączenia dla PVC0 więc jeśli chcesz sprawdzić czy ustawienia które wprowadziłeś są zapisane to sprawdź inne PVC.

Według instrukcji podłączania diody powinny się świecić po podłączeniu wszystkich przewodów pomiędzy urządzeniami, łącznie z ADSL (który chyba powinien migać), a dopiero potem podczas setupu podaje się nazwę i hasło użytkownika do serwera operatora. Aha.... no właśnie i nie można się podłączyć do tego routera przez standardowy adres w przeglądarce 192.168.1.1
Router ma chyba niecałe dwa lata. Coś szybko padł ;]

Zresetuj go do ustawień fabrycznych. Wydaj na komputerze polecenie ipconfig/all. Będziesz miał adres bramy, który jest adresem routera.Przy podłączonej linii telefonicznej powinna przynajmniej zapalić się dioda od synchronizacji.

Jeśli jest ustawiony na sztywno na ADSL2+ a karta w centrali obsługuje tylko ADSL to dioda się nie zaświeci. Dlatego chciałem abyś zresetował urządzenie.

Wygląda na uszkodzony.

Wystarczy jedna burza.
Raz psuje się od razu, a innym wytrzymuje jeszcze trochę aż w końcu padnie.

No właśnie wydawało mi się, że w trakcie pracy routera zmieniały się same ustawienia... nie wiem jak bo hasło admina zostało zmienione. Netia sugeruje ustawienia według PVC2. Po jego ustawieniu, zmieniałem coś jeszcze w ustawieniach poniżej i pojawiały się kwiatki. Teraz ustawiłem tylko PVC2 i zapisałem ustawienia. Po powrocie do panelu routera dalej je trzymał.
Zobaczymy co jutro ... bo jestem przekonany, że ustawienia same się zmieniały. Nie ma takiej usterki jak gubienie ustawień?

Dziękuje za podpowiedzi i przekierowanie postu.

Stary router w 8901G to nie jest chyba adsl2+.
No i kuriozum :wink: speed test pokazuje prędkość łącza 9,5 Mbps co jak na rózne wcześniejsze problemy jest dobrym wynikiem. Na netia spocie było ponad 11Mbps, ale źle współpracuje z nim mój smartfon.
Dać sobie spokój z tą diodą internet? Czy coś warto jeszcze przestawić? zrestarotować?

Przeważnie jak zgubi to całą konfigurację.
W tych modelach warto wyłączyć zdalną konfigurację:

Bo przez nią można dostać się do panelu konfiguracyjnego i pozmieniać co nieco.
http://niebezpiecznik.pl/post/dziura-w-routerach-z-firmwarem-zyxel-a-m-in-tp-link/

Jest to ADSL2+
A diodę olej skoro działa bez niej.

Dzisiejsza akcja z routerami TP-linka to remanent w domowym sprzęcie i niestety wygląda na to, że oba są skopane.
Dałem sobie spokój z tym nowszym, na który nie dało rady wejść przez standardowy adres (dzięki za podpowiedź z ipconfigiem - znalazłem w ten sposób nowy podłączony router).
Ten starszy zresetowałem, żeby sprawdzić czy mu się diodka internetowa w końcu zapali i efekt był taki, że po pierwsze przestawił się na inne ustawienia VC1 i w sumie nie dało się wcale wejść do neta ;] mimo zmiany w programie routera ustawień na zalecane ;] Jakaś masakra.
Ostatecznie podłączyłem stary modem TP linka od kolegi, który dostałem do testowania TD-W8901G v.2.2 i prędkość jest porównywalna z netia spotem. Czy wyłączanie zdalnej obsługi wykonuje się jak na powyższym zrzucie ekranu?

Tak dokładnie.