Router T-Mobile + 3 x TL-WA850RE

Witam

Na początki zacznę od danych:
Router główny T-Mobile - adres 192.168.8.1, właczone DHCP 192.168.8.2 - 192.168.8.200
Repeater 1 - adres 192.168.8.50 DHCP wyłączone, brama domyślna: 192.168.8.1
Repeater 2 - adres 192.168.8.100 DHCP wyłączone, brama domyślna: 192.168.8.1
Repeater 3 - adress 192.168.8.150 DHCP wyłączone, brama domyślna: 192.168.8.1

SSID oraz hasło dla wszystkich urządzeń takie samo.

Rozmieszczenie:
Router głowny stoi w kuchni ( centralnie umieszczony względem repeaterów )
RE1 - w pierwszym skrajnym pokoju
RE2- w drugim skrajnym pokoju
RE3 - w warsztacie (osobny budynek obok domu)

Problem jest następujący:
Z racji, że w mojej wiosce zasięg gsm tmobile jest lipny kozystam z usługi TMOBILE WIFI!

Jeśli jestem w zasięgu głownego routera tmobile to wszystko jest fajnie...
W momencie gdy przechodzę "pod skrzydła" repeatera połączenie wifi się jakby resetuje, rozłącza się i następnie łączy ponownie.... telefon potrzebuje kilku minut aby znów ustalić połączenie VoWIFI.

Dodam, że gdy był wpięty tylko jeden repeater to telefon płynnie przełączał się z jednego urządzenia do drugiego, bez resetowania połączenia WIFI.

Z każdego miejsca domu mogę spingować każde urządzenie (repeatery + router głowny) bez utraty danych.

Próbowałem również opcji takiej, że na każdym z repeaterów włączyłem DHCP:
RE1 DHCP 8.51 - 8.99
RE2 DHCP 8.101 - 8.149
RE3 DHCP 8.151 - 8.199

W takim przypadku telefon łączył się z siecią wifi ale nie miał dostępu do internetu.
było ok tylko w zasięgu routera głównego.

Jest ktoś w stanie podpowiedzieć jak skonfigurować Router Tmobile z trzema repeaterami tak aby telefon łączył się z najsilniejszym sygnałem sieci wifi i nie rozłączał połączenia??

EDIT: Czytałem gdzieś o takiej opcji aby każdą rozszerzoną sieć ustawić na innym maksymalnie odległym kanale.... tylko jak to zrobić w repeaterze....|?

Pozdrawiam

Ja widzę potencjalne poboczne problemy/kwestie:

  1. Zakres DHCP 192.168.8.2 - 192.168.8.200 i na stałe ustawione adresy repeaterów - czy one są zarezerwowane w DHCP, czy nie? Sztywne adresy powinny być albo zarezerwowane w DHCP, albo znajdować się poza pulą.
  2. Jak połączone ze sobą są repeatery z głównym routerem? Kablowo, czy przez WiFi? Co to za repeatery?
    Chodzi mi o to, czy nie są one przypadkiem wpięte tak, ze sieci są izolowane. To wszystko powinna być jedna podsieć IP.
  3. Na jakich kanałach WiFi działają poszczególne sieci repeaterów i głównego?

Ogólnie możliwe, że

  • Przejście pod skrzydła repeatera powoduje zerwanie sesji VoWiFi ze względu na zmianę IP (nie powinno jej być) i konieczność ponownego zalogowania się do usługi operatora. Do tego jak telefonowi trafi się IP jednego z repeaterów, to dochodzą timeouty i walka DHCP z konfliktem IP.

Zarezerwowane w DHCP? tzn?
Poza pulą to ma się rozumieć, że router DHCP 8.2 - 8.200 a repeatery to kolejno 8.201 , 8.202, 8.203?

Repeatery TL-WA850RE z routerem główny łączą sie przez WIFI
Wszystkie repeatery jak i głowny router działają na kanale 5tym

Jeżeli nie planujesz jednocześnie podłączać więcej, niż 100 urządzeń, to ja bym ograniczył pulę do 100-200, a routery ustawił w łatwych do zapamiętania adresach - dla mnie to by było 16, 32 i 64, dla innych może być 10, 20 i 30 :slight_smile:
Co do tych repeaterów - nie mam pojęcia jak się zachowują, gdy pracują w tym układzie. Jak się okaże, że one pobierają sygnał od siebie wzajemnie, zamiast z routera głównego, to problem gotowy. Instrukcja nie mówi nic o pracy wielu takich urządzeń na raz dla jednej sieci (nie wiem, czy możesz skutecznie wybrać router główny jak źródło sygnału). Z pewnością łączenie repeatera do repeatera to średni pomysł.
Ogólnie ja uważam, że każda z dodatkowych sieci, nawet o tym samym SSID, powinna działać na innym kanale i powinny w zasadzie być połączone ethernetem, a nie na zasadzie repeatera - bo z tym zawsze są problemy, nawet jak cały sprzęt jest od jednego producenta.

Problem polega na tym że:

  • w routerze nie jestem w stanie ustawić sztywnych adresów dla poszczególnych repeaterow.... nie ma takiej funkcji

  • w repeaterach nie mam możliwości zmiany kanału... (tak mi się wydaje)

Dlatego właśnie ustawiasz IP repeaterów ręcznie i poza pulą DHCP.
Pozostałe kwestie zostają otwarte.