Router Dual Band - WDR4300 czy Archer C5 a może inny

Zakup nowej karty do laptopa z dwoma pasmami obudził we mnie pokusę kupienia routera dwupasmowego. Myślę oczywiście o TP linku, o inne nie pytam bo to forum tp-linka :-D. Do wydania około 300 zł. Myślałem o wdr 4300 lub Archer c5. Może coś poradzicie. Chodzi o to, żeby miał dobry stabilny zasięg na obu pasmach i współgrał z moim Killerem na Atherosie jak mój wr1043nd v2. Myślałem o innych firmach ale z tp-linka jestem zadowolony jak do tej pory. O wdr4300 czytałem sporo niepochlebnych informacji ale może to jednostkowe i nieaktualne informacje.
Mogę liczyć na jakąś radę? Napewno ktoś używa tych modeli. A może inne?

Zacznijmy od tego, czy mieszkasz w mieszkaniu czy w domu, ile pięter itp. U mnie w pokoju ponad routerem prędkość na 5ghz jest tak mała, że 2,4ghz działa szybciej. Niestety sieci 5ghz wymagają dobrego połączenia. Korzystając z serwera gdzie różnica w prędkości połączenia jest bardzo odczuwalna mam wszystko po kablu. Puki co żadne wifi nie pobije gigabitowej skrętki. Nawet na smart TV widać różnicę w szybkości komunikacji z serwerem.
Co do samego wdr4300 to IMO bardzo dobry sprzęt zarówno na oficjalnym firmware jak i Gargólcu. Co prawda nie korzystam z qos ale często bardzo obciążam LAN i WiFi- zawsze był stabilny i nie zamulał. Pamiętaj, że te cyferki, które producent podaje w specyfikacji to nie jest max prędkość jaką połączy się Twój komp.

Do routera po kablu podłączony jest Smart tv, nas i multiroom. Po WiFi są dwa lapki i smartfony i czasami telewizor po widi ale w połączeniu z moim lapkiem. Taka konfiguracja zostanie. Chciałem tylko żeby mój laptop i drugi laptop (piętro wyżej - sufit z płyty wiórowej 2cm i regionu) oraz telefony łączyły się w mniej obciazonym paśmie 5GHz. Podobnie jeśli chodzi o kontakt mojego laptopa z tv poprzez widi. Chciałbym żeby to szybciej i stabilniej działało niż 2,4. Lan zostaje jak jest
Mój laptop jest około 2-3 metry od routera a drugi jak pisałem piętro wyżej.

Ja bym brał C5. Do tego karta z AC i prędkości do nasa wzrosną.
NIe wiem jak zachowa się laptop z góry, ale nie powinno być źle

Ale karte już mam dobrą a nie będę kupował znowu ac. Może przyszlosciowo. C5 lepiej zgra sie z moim Killerem 1202 niż wdr4300? Tego na górze mogę podpiąć przez plc do lan

A co powiesz na Archer C7. Mocne porty usb, dobry zasięg wifi. Mam go i jestem w 100% zadowolony. Po wgraniu Open WRT może współpracować z dowolnym modemem LTE.

No myślałem o nim, ale to już dodatkowe prawie 100zł - to jak tak będę dokładał, to skończę z rewelacyjnym sprzętem za 1200 zeta :slight_smile:

To już Twój problem z czym skończysz. Technologia idzie na przód. Raz wydasz i na lata zapomnisz. Takie jest moje zdanie.

Niby tak, ja tylko do tego piszę, że gdybym miał więcej kasy, to bym nie miał tyle dylematu. Dlatego pytanie było o C5... Dla mnie to jest temat wystarczający na warunki domowe... tylko na ile ma mocne radio, czy nie ma problemów ze stabilnością...

Ok nie ma problemu. Jeżeli chodzi o jego radyjko to z pewnością jest ono mocne. Na warunki domowe- czyli?

Generalnie jest tak:
Mieszkam na drugim piętrze domu jednorodzinnego.
Internet przesyłany jest z pierwszego piętra przy pomocy kabla lan i gigowych transmiterów plc do mnie na górę. Router stoi zaraz obok Smart TV, który podpięty jest do niego przez lan. Obok są także multiroom (lan) i dysk NAS (lan). Spośród tych trzech urządzeń podpiętych przez lan tylko NAS ma gigowy lan, pozostałe to fast ethernet. Smart TV może dodatkowo działać w obu pasmach: 2,4 i 5. Mój laptop jest oddalony od routera około 2-3 metry. Czasami łączę go przez widi ze smarttv - też liczę na poprawę połączenia. Z wifi korzystają jeszcze smartfony i drugi laptop na poddaszu (nie ma drugiego pasma - kwestia wymiany karty), ale jeżeli chodzi o niego to podłaczam go często do lan przez trancmiter plc. Przez transmiter plc idzie także sygnał lan do drugiego dysku NAS na poddaszu.
Ogólnie jest tak - poza tym drugim laptopem na górze wszystkie urządzenia korzystające z wifi mogę przerzucić na drugie pasmo, a tego laptopa bez drugiego pasma podpiąć na stałe do lan - i tak właściwie cały czas leży na biurku.
Mam nadzieję, że w miarę to klarowne. Aha, sufit/podłoga pomiędzy moim drugim piętrem a poddaszem składa się z paneli, płyty mdf 2cm, wełny mineralnej i regipsów.

MOże rzeczywiście C7 to lepsze rozwiązanie...

MOże rzeczywiście C7 to lepsze rozwiązanie...

Wg specyfikacji sprzętu to C5 i C7 to są identyczne sprzęty, tylko C7 ma Lepsze radio na 5GHz (AC1300 vs AC867).

Mam dylemat bo tak po prawdzie ac narazie nie jest mi potrzebne a potrzebuje router z dobrym i stabilnym łączem na obu pasmach i wystarczy n

Telefonów raczej nie łączy się w paśmie 5ghz ale próbować możesz- każda sieć jest inna. Dom masz większy od mojego, ja obecnie zmieniłem Router z 2-zakresowego na mający tylko 2,4ghz. Strop daje za duże tłumienie. Z moich doświadczeń wynika, że 5ghz jest fajne, jak masz lapka w tym pokoju gdzie jest router, ewentualnie sąsiednim. Jak się odsuwasz dalej (kolejne ściany albo strop) to mocno spada jakość połączenia a co za tym idzie prędkość. Jak masz NAS to nawet najszybsze AC nie da Ci tego co skrętka.

Połączeń przez skretke nie mam zamiaru zmieniać. Telefony mam sony Xperia i one widzą i łączą się przez pasmo 5GHz. Sprawdziłem to. Miałem przez chwilę router asus rt-n53 i tam to działało ale ogólnie router był bardzo niestabilny i pozbył się go. Miałem w laptopie zwykła kartę n150 i w sumie taki router jeszcze w dodatku niestabilny w 2,4 był mi nie potrzebny. Ale teraz mam w laptopie dualband i chciałbym poprawić prędkość przesyłu między laptopem a routerem. Generalnie teraz ac mi jest niepotrzebne ale kto wie co przyszłość przyniesie. Poza telefonami pozostałe sprzęty są i będą podpięte przez lan. Stąd moje dylematy. Chcę mieć 5GHz w routerze ale jednocześnie dobre i stabilne połączenie 2,4 dla ewentualnych starszych sprzętów, np. laptopa na górze.

Zasięg zasięgiem, ale nie zrywa połączeń?

Nie, nie zrywa. Mam go już jakiś czas i ani razu nic takiego się nie stało.

Zdecydowałem się jednak na używany router Netgear R6200 AC1200.
Jeżeli moja przygoda z tym sprzętem nie będzie należała do udanych, to cóż - wrócę do TP-Linka.
Ale chciałbym się zapytać z innej beczki.
Mam ustawione symultanicznie oba pasma.
Korzystam z w laptopie z karty Killer Atheros 1202 N Dual Band - router jest w AC.
Oto moja sprawa:
-kartę w laptopie łączę przez pasmo 5GHz - w ustawieniach nie mam możliwości ustawienia działania karty tylko w jednym paśmie - nawet po zainstalowaniu dedykowanych sterowników z pakietem oprogramowania Killer, więc po prostu ustawiam jako priorytetową sieć 5GHz.

  • w routerze w paśmie 5GHz mam tylko opcję wyboru prędkości łącza: 176 Mb/s; 400Mb/s; 876Mb/s. Nie mogę zdecydować czy ma działać w N, czy też AC - domyślam się, że dobierając prędkość o tym decyduję.
    Mam jednak rozbieżności w podawanych danych - a mianowicie:
  • jak wchodzę na STAN połączenia karty wifi w systemie, pokazuje mi maksymalną prędkość 300Mb/s
  • jak wchodzę na oprogramowanie Killera, pokazuje mi przy sieci 5GHz maksymalną prędkość 300Mb/s
  • jak wchodzę na InSSIDera - tutaj mam ZONKa - pokazuje mi sieć w paśmie 5GHz jako sieć o profilu AC z maksymalnym rate 54Mb/s (?)

O co w tym chodzi?